Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze podręczników, ZADZWOŃ do nas!

Z chęcią Ci doradzimy i podpowiemy, jaki zestaw książek będzie dla Ciebie najlepszy!

Śmiało, czekamy na kontakt: +48 694 393 121 :) 

 

Wymowa

 


 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze podręczników, ZADZWOŃ do nas!

Z chęcią Ci doradzimy i podpowiemy, jaki zestaw książek będzie dla Ciebie najlepszy!

Śmiało, czekamy na kontakt: +48 694 393 121 :) 

 

WYMOWA W JĘZYKU SZWEDZKIM

Nie da się ukryć, że język szwedzki jest dość charakterystyczny. Wymowa w języku szwedzkim, a więc wymowa po szwedzku może przyprawić obcokrajowców o zawrót głowy. Nie tylko występują w nim dźwięki nie używane na co dzień przez polaków, ale i akcent oraz melodia języka są zupełnie inne. Szwedzki alfabet ma dwadzieścia dziewięć liter, a różnych dźwięków jest aż czterdzieści! Poprawnej wymowie poświęcanych jest wiele godzin lekcyjnych, gdyż stanowi trudny, a zarazem bardzo ważny element języka szwedzkiego. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie idzie Ci idealnie. 

 

Dlaczego szwedzka wymowa jest tak trudna?

Po pierwsze dlatego, że znacznie różni się od wymowy w języku polskim. Dodatkowo występuje w niej więcej dźwięków, których Polacy nie używają. Występują tam inne samogłoski, a ich brzmienie występuje w wariantach - długim i krótkim. W zależności od tego, jak wymawiamy dane słowo, będzie ono oznaczało dwie różne rzeczy. Dodatkowo w Szwecji, mimo iż zamieszkuje ją stosunkowo niewielu ludzi występuje wiele dialektów, w których wymowa poszczególnych głosek znacząco się różni. Stąd słuchając wiadomości lub podcastów z danego regionu możesz być zdziwiony, że pewne słowa i wyrazy wymawiane i akcentowane są w inny sposób niż do tego przywykłeś osłuchując się ze szwedzkim podczas lekcji. Jeżeli chodzi o język szwedzki wymowa ma oczywiście duże znaczenie. 

 

Czy akcent i wymowa w języku szwedzkim są ważne?

Odpowiedź jest standardowa - to zależy. Do pewnego stopnia ważne jest opanowanie poprawnej wymowy i melodii języka, by poprawnie używać słów i rozumieć ich znaczenie w kontekście. Prawdą jest jednak to, że Szwedzki zrozumieją Cię nawet jeśli twój akcent i wymowa nie będą idealne. Wszystko zależy więc od celu w którym uczysz się języka obcego. Jeśli chcesz żyć i pracować w Szwecji warto skupić się na poprawnej wymowie i utrzymaniu melodii języka. Jeśli z kolei zależy Ci bardziej na codziennej komunikacji, czytaniu książek i oglądaniu szwedzkich seriali nie musisz katować się ćwiczeniami z wymowy.

 

W przypadku gdy chodzi o szwedzkie samogłoski, można wyróżnić krótkie samogłoski oraz długie samogłoski. Ucząc się szwedzkiego, warto zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty jak różnice od języka polskiego, co warto wiedzieć o sylabach nieakcentowanych, czy niektóre wyrazy, głoski występują w dwóch wariantach, jak może się zmienić wyrażenie przez tylko jedną głoskę bądź gdy zostanie źle wymówiona jedna spółgłoska, co wymawia się jak polskie e, co występuje w formie krótkiej, co czytamy jak angielskie ng, jaką głoskę wymawia się inaczej gdy jest na końcu wyrazu, co takiego różni jedną głoskę od drugiej, co warto wiedzieć w kwestii akcentu grawisowego lub też co trzeba wymawiać z lekko cofniętym językiem. Wszystkie te kwestie są niezmiernie istotne. 

 

Jak nauczyć się poprawnej wymowy w języku szwedzkim?

Jest wiele metod. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak ćwiczyć wymowę po szwedzku, wówczas warto skorzystać z naszych propozycji. Jeśli uczysz się z nauczycielem przede wszystkim powtarzaj. Czytaj teksty jednocześnie słuchając lektora i powtarzaj za nim. Wymawiaj trudne głoski z przesadą, tak by zrozumieć schemat, z czasem nauczysz się mówić z naturalnym akcentem. Możesz sprawdzić słówka szwedzkie z wymową oraz alfabet szwedzki wymowa wśród ofert dostępnych na naszej stronie. Dodatkowo takie informacje jak to, że szwedzkie z wymawia się jak polskie s, "k" przed å najczęściej jako k czy też chociażby co podobne jest do polskiego e czy też wiele innych, równie przydatnych kwestii możesz znaleźć decydując się na zakup naszego podręcznika. 

Oglądaj i słuchaj możliwie dużo szwedzkich materiałów - filmy, seriale, słuchaj muzyki, podcastów. Staraj się naśladować słyszane dźwięki. 

Nie bój się uczyć i nie bój się pomyłek. Nie popełnia błędów ten, kto nie robi nic ;)

Pracuj ze specjalistycznymi materiałami dydaktycznymi pomagającymi opanować szwedzką wymowę, jak np. "Uttalsboken". 

 


 

W efektywnej nauce języka obcego metoda imersji jest nie do przecenienia. Jednak nie można zapomnieć o przyswojeniu sobie również zagadnień teoretycznych, w tym gramatyki. Pomocne mogą być w tym tradycyjne podręczniki do nauki języka szwedzkiego. Do tej pory trudno dostępne, teraz na wyciągnięcie ręki w polskim sklepie internetowym!

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą podręczników do nauki języka szwedzkiego. Oferujemy wiele popularnych tytułów, takich jak Rivstart, Mål, Form i fokus, Text i fokus, Gilla Svenska, książki Sary Lövestam, jak np. seria Grejen med... Formell Svenska, Vardaglig Svenska i wiele innych:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl