Czy język szwedzki jest trudny? 0
Czy język szwedzki jest trudny?

 

Chcesz nauczyć się języka szwedzkiego, ale nie wiesz, czy nie okaże się zbyt trudny? A może słyszałeś, że szwedzki jest bardzo prosty i da się go opanować w kilka miesięcy? Opinii na temat poziomu trudności języka Muminków jest wiele. 

Fakt faktem, nie da się jednoznacznie, obiektywnie określić czy dany język jest łatwy czy trudny. Do tego zadania potrzebowalibyśmy zebrać grupę co najmniej kilku osób, które znają wszystkie języki świata (a jest ich ponad 7000) i poprosić o ocenę ;).  To, jak postrzegamy stopień trudności danego języka zależy od tego, jaki jest nasz język ojczysty, jakie mamy doświadczenie w nauce języków obcych, czy mamy predyspozycje” do nauki ich oraz czy mamy dobry słuch i pamięć.  Zapoznaj się z poniższymi argumentami i sam oceń, jak jest w rzeczywistości - czy szwedzki jest prosty w nauce czy jednak wymaga sporego zaangażowania. 

 

 

czy-szwedzki-jest-trudny-2 

 

CO MOŻE CI SIĘ WYDAĆ PROSTE W JĘZYKU SZWEDZKIM

Jeśli chodzi o język szwedzki podstawy można pojąć stosunkowo szybko. W języku szwedzkim odmiana czasowników jest stosunkowo prosta (więc może wydawać się, że szwedzka gramatyka nie jest aż tak trudna). W czasie teraźniejszym i przeszłym czasownik przyjmuje jednakową formę dla każdej osoby. Ułatwia to stawianie pierwszych kroków w języku szwedzkim. W porównaniu z innymi językami, jak hiszpański czy włoski gdzie każda osoba wymaga innej odmiany czasownika, szwedzki wypada naprawdę korzystnie.

Język szwedzki ma tylko sześć czasów:  presens, perfekt, preteritum, pluskvamperfekt, futurum, futurum preteritum. Dla porównania, w języku angielskim czasów jest szesnaście. 

Rzeczowniki w języku szwedzkim mają tylko dwa przypadki i dwa rodzaje. W naszym ojczystym języku rzeczownik odmienia się przez siedem przypadków i może mieć jeden z trzech rodzajów. 

Zatem czy szwedzki jest łatwy? Najlepiej przekonać się samemu i rozpocząć naukę. W języku szwedzkim dostępne są teksty informacyjne, jak np. gazeta 8 Sidor oraz książki pisane w uproszczonym języku. Dzięki temu możesz zacząć czytać po szwedzku już w pierwszych miesiącach nauki i czerpać z tego satysfakcję. Więcej o tekstach lättläst przeczytaj TUTAJ. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niewiele języków europejskich ma tak bardzo rozbudowany system tworzenia treści lättläst.

 

 

CO MOŻE CI SIĘ WYDAĆ TRUDNE W JĘZYKU SZWEDZKIM

Obecność obcych dla nas głosek. W szwedzkim alfabecie znajdziemy litery, których do tej pory nie znaliśmy, takie jak ä, å, ö. Istnieją takie dwu- i trójznaki. Wymawia się je w szczególny sposób i na początku może to stanowić wyzwanie. 

Jeśli chodzi o język szwedzki wymowa często jest wymieniania pośród najtrudniejszych elementów tego języka. Wpływa na to nie tylko obecność obcych dla nas głosek, ale też akcent, który dzieli się na akcent akutowy (AT1) i grawisowy (AT2). Używanie ich jest niezbędne, ponieważ niektóre słowa mają taki sam zapis literowy, a różnią się jedynie akcentem. 

Rzeczowniki mogą przyjąć formę określoną lub nieokreśloną. Jest to coś, z czym osoby uczące się wcześniej języka angielskiego lub niemieckiego mogły się już spotkać.

Partikelverb, czyli czasowniki, które w połączeniu z określonymi partykułami zmieniają swoje znaczenie. Tutaj podobnie, jak w poprzednim punkcie, ten element gramatyczny będzie znany z angielskiego, gdzie występuje jako phrasal verbs.

Ściśle określony szyk zdania. O ile w języku polskim mamy sporą dowolność jeśli chodzi o kolejność słów w zdaniu, o tyle język szwedzki ma szczegółowe zasady. Tyczy się to zwłaszcza bisats”. Mówić prosto, po zastosowaniu określonych słów w zdaniu, szyk ulega zmianie i trzeba o tym pamiętać. 

Mnogość dialektów. W Szwecji można napotkać sześć głównych dialektów: sydsvenska må, götamål, sveamål, norrländska mål, gutamål oraz östsvenska mål, w obrębie którego można wyróżnić finlandssvenska i estlandssvenska. Każdy ma swoje cechy charakterystyczne, nieco inną wymowę i słownictwo.

 

 czy-szwedzki-jest-trudny-3

 

CEL, DATA, PLAN

Nie da się ukryć, że przy nauce każdego języka obcego konieczna jest motywacja, a wręcz determinacja. Początki bywają trudne i mogą zniechęcić. Aby zachować wysoki poziom motywacji zadbaj o to, by jeszcze przed rozpoczęciem nauki określić swoje cele językowe, sposób i datę ich realizacji. 

Przykładowo, możesz zapisać, że po roku nauki chciałbyś zdać egzamin Swedex na poziomie B1 lub po dwóch, trzech latach uzyskać dyplom z egzaminu TISUS. Następnie spróbuj nakreślić ramowy plan działania. Możesz w nim ująć tempo przerabiania materiału z określonych podręczników, rozpisanie tydzień po tygodniu omawiania zagadnień gramatycznych lub ilość nowych słów i wyrażeń, których będziesz się uczyć każdego tygodnia lub miesiąca. Pamiętaj, żeby plan odzwierciedlał Twoje rzeczywiste możliwości. Bez realistycznego planu ciężko Ci będzie osiągnąć zamierzone rezultaty w postaci osiągnięcia danego poziomu językowego lub zdania egzaminu.

 

Więc czy szwedzki jest trudny? Z pewnością jak każdy język zbudowany jest z elementów, które mogą wymagać od ucznia poświęcenia na nie więcej czasu. Jednak nie jest niemożliwym nauczenie się go. Wkładając w ten proces konkretną ilość czasu i  zaangażowania, szybko zauważysz postępy.

 

 

Jeśli znasz już podstawy, zdecyduj się na kilka z naszych pozycji:

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją naukę, możesz wybrać nasze podręczniki:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl