SFI - co to jest? 0
SFI - co to jest?

W opisach podręczników do nauki możecie znaleźć informację, że dana książka jest używana podczas kursów SFI. Co oznacza ten skrót? 

 

 

CO TO JEST SFI? 

SFI to skrót od nazwy kursów językowych dla imigrantów mieszkających na stałe w Szwecji Svenska för invandrare.  Od lipca 2016 r. SFI jest częścią gminnej edukacji dorosłych, komvux. Ogólnie rzecz biorą system edukacji dorosłych funkcjonuje w Szwecji już od połowy lat 60-tych ubiegłego wieku. 

Kurs SFI należy rozpocząć w czasie trzech miesięcy od rejestracji w gminie. Ma on na celu przekazanie imigrantowi podstawowej wiedzy o języku szwedzkim oraz szwedzkiej kulturze i społeczeństwie. W przypadku grupy dorosłych imigrantów, którzy są analfabetami, nauczanie obejmuje nie tylko naukę języka szwedzkiego, ale także naukę czytania, pisania i liczenia.

Kurs jest darmowy (opłacalny z pieniędzy podatników). Jest pierwszym krokiem w poznawaniu języka szwedzkiego. Obejmuje poziomy językowe według CEFR (ang. Common European Framework of Reference for Languages; pol. Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, ESOKJ) od A0 (absolute beginner) do B1+(intermediate).

 

 

JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIAĆ, ŻEBY ZAPISAĆ SIĘ NA KURS?

Na kurs zapisać się można w gminie kommun odpowiadającej Twojemu miejscu zamieszkania. Aby to zrobić trzeba spełnić następujące warunki:

  • Mieć powyżej 16 lat
  • Przebywać w Szwecji legalnie na stałe, posiadać zezwolenie na pobyt (co wiąże się z rejestracją w Urzędzie Skarbowym Skatteverket oraz z posiadaniem numeru osobistego, tj. personnummer). 
  • Brak znajomości języka szwedzkiego lub jedynie bardzo podstawowa znajomość.
  • Imigranci mówiący po duńsku lub norwesku nie otrzymają możliwości odbycia kursu

 

 

JAK WYGLĄDA KURS SFI?

Kształcenie składa się z czterech kursów prowadzonych w ramach trzech różnych ścieżek studiów. Ścieżki studiów dostosowane są do różnych warunków uczestników kursu, co często, choć nie zawsze, odzwierciedla wykształcenie uczestników. Uczestnicy z wyższym wykształceniem i zdolnościami do nauki rozpoczynają zatem od kursu C na ścieżce studiów 3, a po ukończeniu również kursu D, mogą kontynuować edukację dorosłych (SVA) lub szukać pracy. Uczestnik kursu, który nie posiada umiejętności czytania i pisania w swoim języku ojczystym lub ma bardzo krótkie wykształcenie (do ok. 4–6 lat), musi rozpocząć kurs A na ścieżce studiów 1.

 

Po zakończeniu kursu należy zdać egzamin (Nationella prov). Sprawdzane są następujące umiejętności:

Czytanie (läsa), 

Pisanie (skriva), 

Słuchanie (höra), 

Mówienie (tala)

 

Studenci otrzymują jedną z dwóch ocen: Godkänt (G), co oznacza zdany egzamin lub Icke Godkänt (IG), czyli niedostateczny. 

 

Kursy SFI w Szwecji 

 

 

KRYTYKA SFI

Co jakiś czas pojawiają się głosy krytyki w kierunku kursów SFI. Głównymi zarzutami są słaba efektywność kursów i brak spełniania założonych celów, czyli nauki języka i integracji ze społeczeństwem szwedzkim. Z drugiej strony należy pamiętać, że na kursy te przychodzą osoby z bardzo różnymi doświadczeniami i wykształceniem, co z pewnością wpływa na tempo robienia postępów i naturalizację. 

 

 

KSIĄŻKI, KTÓRE PRZYDADZĄ SIĘ PODCZAS KURSU SFI:

Seria Gilla svenska

Seria Form i fokus

Moderna myter

Literatura piękna w uproszczonym języku szwedzkim, np. Flicka försvunnen

 

 

CO POTEM, PO SFI?

Kolejnym krokiem w edukacji w zakresie języka szwedzkiego w Szwecji jest kurs SVA (Svenska som andraspråk). Składa się on z czterech poziomów: Bas, SVA1, SVA2, SVA3. Nauczanie jest od poziomu B1 do C1. O tym kursie przeczytasz w kolejnym wpisie - czym jest SVA?

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl