Astrid Lindgren po szwedzku

Astrid Anna Emilia Lindgren

Ikoniczna szwedzka autorka literatury dziecięcej. W jej dorobku literackim znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki. 

Twórczość Lindgren spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko wśród dzieci, ale też i ich rodziców. W książkach Astrid Lindgren znajdziemy otwartość, szczerość i szacunek dla dziecka. To nie jest literatura moralizatorska, ale uwzględniająca dziecięcą perspektywę. Autorka opisuje szczęśliwe dzieciństwo: zabawa, swoboda i wolność, gdzie bohaterowie wspólnie przeżywają mnóstwo przygód, a z drugiej strony odwołuje się do trudnych tematów śmierci i choroby, czym pokazuje swój niezwykły szacunek i zrozumienie dla młodego czytelnika.

U nas zakupisz książki Astrid Lindgren po szwedzku, czyli w oryginalnym języku. Znajdziesz wśród nich serię przygód "Dzieci z Bullerbyn", czy nietuzinkowej "Pippi Pończoszanki" z kolorowymi ilustracjami.

Astrid Lindgren

 


 

Astrid Lindgren (urodzona 14 listopada 1907 roku w Vimmerby) napisała ponad 30 książek, które były sprzedane w ponad 100 milionach kopii. Wśród bohaterów znajduje się nie tylko wesoła Pippi Pończoszanka, ale też opowiadania o Ronji, córce rozbójnika, bracia Lwie Serce (historia o niesamowitych przygodach Karola i Jonatana w scenerii fantastycznej krainy Nangijali), Dzieci z ulicy Awanturników, Skrzat nie śpi (o skrzacie, który mieszka na strychu i wychodzi nocą), jak i również dzieci z Bullerbyn (popularne jest wydanie bibliofilskie najbardziej znanej powieści Lindgren). Sięgając po książki Lindgren, czytelnik może mieć pewność, że bohaterowie wspólnie przeżyją mnóstwo przygód, a każda seria książek dla dzieci zabierze go do świata, w którym będzie chciał spędzić długie godziny.

Astrid zabrała się za pisanie już w wieku 13 lat, kiedy to jedno z jej wypracowań ukazało się gazecie. Jej oficjalny debiut literacki nastąpił w wieku 37 lat, a w pierwszej kolejności ukazały się takie tytuły jak Zwierzenia Britt-Marie, a następnie serie o przygodach Pippi. O jej popularności świadczy fakt, że autorka zaczęła spisywać historie o Pippi w dalszym ciągu - powstała druga książeczka i trzecia książeczka o przygodach rudowłosej dziewczynki w warkoczykach. Pojawiały się też głosy krytyki - profesor John Landqvist nazwał Astrid niekulturalnym beztalenciem, a Pippi Pończoszankę dzieckiem o chorej fantazji. Powieść została jednak ciepło przyjęta przez czytelników, a autorka rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. Pippi w 1946 roku nawet została wyróżniona nagrodą w konkursie na książkę dla dzieci w wieku 6-10 lat. Jeśli chodzi o Astrid Lindgren książki dla dzieci tłumaczone z języka szwedzkiego były na wiele różnych języków, dzięki czemu trafiły do szerszego kręgu czytelników.

 

Książki Astrid Lindgren dla dzieci

Popularność książek Astrid Lindgren była ogromna, szczególnie w Związku Radzieckim, gdzie "Karlsson z dachu" - tłumaczenie ukazało się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Niektóre książki musiały długo czekać na wierne tłumaczenie, jak na przykład "Emil ze Smalandii", którego tłumaczenie ukazało się dopiero w 2008 roku.

 

Co jeszcze wiemy o Lindgren Astrid?

W wieku 16 lat zdała egzamin końcowy w gimnazjum, potem zaproponowano jej pracę w gazecie, gdzie pisała krótkie notki i reportaże. Dwa lata później Astrid wyjechała do Sztokholmu, ponieważ zaszła w ciążę (co w niewielkiej miejscowości wywołało skandal). Zapisała się na kursy maszynopisania i stenografii, a ukończyła je wiosną 1927 roku (mogła potem podjąć pracę w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej). W Kopenhadze Astrid mogła urodzić syna Larsa, znalazła wcześniej rodzinę, u której mogła się zatrzymać i która stała się potem również zastępczą rodziną dla jej synka. Kilka lat później Astrid umieściła go u swoich rodziców w Näs. W 1931 roku wyszła za Sture Lindgrena i redagowała przewodniki w Królewskim Klubie Automobilowym. Pod koniec dekady pracowała dla docenta kryminologii a po wybuchu wojny zaczęła pisać swój pierwszy Dziennik czasu wojny. Podjęła pracę w jednym z oddziałów służb wywiadowczych jako cenzor korespondencji. Uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego w 1989 roku. Lindgren zmarła 28 stycznia 2002 r.

Książki pisarki cieszą się uznaniem nie tylko w Szwecji, lecz także na całym świecie. Niejeden zbiór opowiadań lub inne zbiorowe wydanie zawierało treści moralizatorskie, jednak były pełne humoru, a Lindgren wyróżniała się powiązaniem świata swych książek ze współczesną rzeczywistością, czy też ludową fantastyką. Nic więc dziwnego, że pierwsze tłumaczenie Pippi Pończoszanki na inne języki i wydanie tej książki na całym świecie sprawiło, że ta wzruszająca opowieść jest chętnie czytana przez dzieci również dzisiaj.

 

Zachęcamy również do sprawdzenia innych kategorii w naszym sklepie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl