Dlaczego warto czytać książki po szwedzku 0
Dlaczego warto czytać książki po szwedzku

 

Dlaczego warto czytać książki po szwedzku? A w zasadzie dlaczego w ogóle warto czytać książki w obcych językach? Oto 10 powodów, dzięki którym zapragniesz czytać Muminki w języku oryginału.

 

 

1. Uczenie się języka

Jest to podstawowy powód, dla którego powstały Książki po szwedzku. Czytanie to dla wielu podstawowy sposób nauki języka obcego. I bardzo dobrze, bo świadome czytanie po szwedzku, czy w każdym innym obcym języku, spełnia wiele funkcji. Wymieńmy chociaż niektóre: poszerza słownictwo, zaznajamia nas z naturalnymi, codziennymi zwrotami, uczy skupiania uwagi na obcojęzycznym tekście. Dodatkowo, z racji tego, że większość z nas szybciej zapamiętuje komunikaty wzrokowe, czytanie jest świetną metodą nauki gramatyki, interpunkcji i ortografii. Warto więc zorientować się, co czytać po szwedzku.

 

2. Poprawa płynności językowej

Regularne czytanie, zarówno w swoim ojczystym języku jak i w obcym zwiększa tzw. płynność językową. Oznacza to, że potrafisz swobodnie komunikować z innymi w codziennych sytuacjach i precyzyjnie wyrażać swoje myśli. Czytanie pomaga „lepiej zrozumieć język”, na przykład sposób używania struktur gramatycznych, niuanse znaczeniowe, żarty. Tym samym wzbogacamy nasz sposób wypowiadania się, tworzenia zdań oraz wyrażania myśli na piśmie. Dodatkowo, im więcej czytamy, tym szybciej i sprawniej nam to idzie. Ciekawe więc będzie nauczenie się jak czytać po szwedzku, przez co szybciej opanujemy język szwedzki i będziemy się nim płynniej posługiwać.

 

3. Utrwalanie i podtrzymywanie znajomości języka

Jeśli znasz kilka języków obcych i chcesz utrzymywać ich poziom, warto czytać! O ile zaplanowanie regularnych powtórek, oglądania programów, czy innych treści w obcym języku może być trudne, to po książkę na półce bardzo łatwo sięgnąć. Jeśli potraktujesz czytanie, jako formę rozrywki otrzymujesz dwa w jednym: utrwalanie języka oraz relaks. Jest to optymalna forma nauki języka szwedzkiego, a do tego czytając na głos, możemy równocześnie ćwiczyć szwedzką wymowę.

 

4. Poznawanie kultury

Jednym z zasobów kulturowych każdego kraju jest język. Właśnie przez niego i to, co on opisuje, możemy lepiej zrozumieć obcy kraj i jego mieszkańców. Poznajemy zwyczaje, święta, ogólny światopogląd danej społeczności, a charakterystyczny sposób opisywania obcej kultury udziela nam o niej dodatkowych informacji. Dlatego tak niepozorna na pierwszy rzut oka rozrywka okazuje się być bogatym źródłem informacji o języku szwedzkim oraz kulturze krajów skandynawskich.

 

5. Teoria umysłu

…czyli rozumienie innych istot poprzez uświadomienie sobie, że mają umysły, dzięki którym mogą mieć inną wiedzę o otaczającym świecie. Prosto ujmując, jest to fakt rozumienia, że inni mogą myśleć i postrzegać świat inaczej niż my. Ta zdolność rozwija się szczególnie u dzieci dwujęzycznych, które to szybciej niż rówieśnicy zaczynają rozumieć, że inne osoby mogą nie mieć pełnej wiedzy na dany temat lub mogą dokonać innego osądu niż one same. Czytanie w języku obcym dodatkowo rozwija tę umiejętność, wzmacnia zrozumienie dla innych ludzi i, w szerszym ujęciu, kształtuje postawę tolerancji. Dlatego jeśli zastanawiasz się po co czytać po szwedzku lub czy warto czytać po szwedzku, jest to kolejny powód przemawiający za nauką w ten sposób.

 

6. Precyzyjne rozumienie treści

Tłumaczenie tekstu, choćby najlepsze, zawsze będzie naznaczone subiektywizmem tłumacza. Być może dostosuje on humor do polskich warunków lub zmieni pewne słowa lub wyrażenia, by byłby bardziej zrozumiałe dla polskiego czytelnika. Oczywiście, myśl przewodnia jest zgodna z oryginałem, ale umykają nam tzw. „smaczki”, twisty językowe, gra słów, zwroty i powiedzenia typowe dla danego języka. Dlatego oryginał zawsze będzie wygrywał z choćby najlepszym tłumaczeniem. Sięgając po książki w ich natywnych językach możemy naprawdę zrozumieć „co autor miał na myśli”. Jeśli więc macie ochotę na poznanie tego, jak dany tytuł wygląda w oryginale, warto odwiedzić kategorię literatura szwedzka.

 

7. Większy wybór

Znajomość języka obcego niesie cudowną możliwość wyboru. Nie musisz czekać, aż kolejna pozycja z twojej ulubionej serii zostanie przetłumaczona, po prostu sięgasz po oryginał! Tym samym poszerzasz wachlarz lektur, które możesz przeczytać, a często są to światowe klasyki, jak na przykład Muminki w języku szwedzkim albo podobnie, Dzieci z Bullerbyn po szwedzku.

 

8. Prewencja demencji

Istnieje wiele badań potwierdzających związek aktywności intelektualnej z opóźnieniem lub brakiem występowania objawów demencji. Dr Robert Wilson z Rush University Medical Center w Chicago podkreśla, że dawanie mózgowi zajęcia jest bardzo ważne, aby spowolnić demencję. Ale nawyki trzeba wyrabiać już za młodu. Dodatkowo, potwierdzony jest też związek z dwujęzycznością, a opóźnieniem występowania choroby Alzheimera. Podsumowując, jeśli chcesz cieszyć się sprawnością intelektualną długie lata, czytaj jak najwięcej i najlepiej w obcym języku! Można dać  na prezent szwedzki kryminał lub sprawdzić książki takiego autora jak Camilla lLäckberg albo sięgnąć po powieść Tove Jansson.

 

9. Korzyści dla dzieci

Nie da się przecenić wartości posługiwania się kilkoma językami przez dzieci. Znajomość obcej mowy poprawia pamięć, koncentrację, pomaga w podejmowaniu decyzji, pobudza wielokierunkowa percepcję, wzmacnia inteligencję kognitywną, a także poprawia znajomość języka ojczystego. Z kolei czytanie dziecku realnie wpływa na budowanie pozytywnej relacji z dzieckiem, tworzenie przyjaznego środowiska do rozwoju i poznawania świata. Dlatego wspaniałym pomysłem jest czytanie dziecku i z dzieckiem książek w obcym języku. Polecamy całą serię Muminków, a w sklepie dostępny jest też Harry Potter po szwedzku. Z pewnością szwedzka literatura dziecięca ma wiele do zaoferowania i są to nie tylko Muminki postaci lub książki Astrid Lindgren.

 

10. Satysfakcja

Czy znasz to uczucie kiedy z uśmiechem na twarzy odkładasz na półkę kolejną przeczytaną książkę? Wyobraź sobie teraz, co będziesz czuł, gdy kolejna pozycja będzie miała szwedzki tytuł! Poziom zadowolenia wzrośnie wykładniczo. Tak, satysfakcja z przeczytania książki w obcym języku jest olbrzymia. Poza tym, grzbiety z zagranicznymi tytułami są świetnym punktem wyjścia w rozmowie z gośćmi. Tak więc jeśli chodzi o czytanie szwedzki język jest z pewnością ciekawą opcją, szczególnie kiedy czytamy daną pozycję po raz drugi, tylko, że w oryginale.

 

Tak, warto czytać, a już na pewno warto czytać po szwedzku, włosku, japońsku. Warto czytać dla siebie i dzieciom. Więc po prostu zrób pierwszy krok i wybierz coś dla siebie: www.ksiazkiposzwedzku.pl.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl