CZY DUŃSKI JEST TRUDNY?
Wielu Europejczyków uważa, że duński jest językiem szczególnie trudnym do nauczenia. Ale co sprawia, że odbieramy dany język obcy jako skomplikowany do nauczenia się? I czy naprawdę jest tak, że duński jest trudny?
PODSTAWOWE INFORMACJE O JĘZYKU DUŃSKIM
Język duński (duń. dansk, det danske sprog) to język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Ile ludzi mówi po duńsku? Językiem tym posługuje się ok. 5,2 mln osób, głównie na terytorium Danii, ale również na Wyspach Owczych oraz w północnym regionie Niemiec, Szlezwiku. Duński jest nauczany również w szkołach w Islandii, jako że do 1944 roku wyspa ta była pod władaniem Danii. Istnieje kilka dialektów duńskiego, a odmianą urzędową jest kopenhaska, uważana za język literacki.
CZY DUŃSKA GRAMATYKA JEST TRUDNA
Gramatyka języka duńskiego jest stosunkowo prosta. Jeśli znasz już język angielski, niemiecki lub inne języki skandynawskie, nauka gramatyki duńskiej będzie jeszcze łatwiejsza.
CZY WYMOWA W JĘZYKU DUŃSKIM JEST TRUDNA
Ucząc się języka duńskiego warto zadbać o naukę wymowy już od początku. To właśnie ten element języka sprawia uczniom najwięcej problemów. Prawidłowa wymowa jest kluczowa, ponieważ często różnice w wymowie między danymi słowami czy zwrotami są bardzo małe, ale kluczowe! Błędne wymówienie jakiegoś słowa może doprowadzić do niezłego zamieszania i wielu nieporozumień ;) Ale nawet jeśli przyznamy, że wymowa w języku duńskim może wymagać poświęcenia większej ilości czasu, nie jest niemożliwe nauczyć się jej! Warto przysłuchiwać się dialogom i utworom muzycznym. Oglądanie produkcji duńskich w oryginalnym języku takich jak filmy czy seriale również będzie bardzo pomocne.
DUŃSKI JEST TRUDNY DLA SAMYCH DUŃCZYKÓW!
Anita Ågerup Jervelund z Rady Języka Duńskiego porównała testy z gramatyki i ortografii, jakie Duńczycy zdawali na koniec szkoły podstawowej w latach 1978 i 2008. Z zestawienia wynika, że duńska młodzież robi obecnie więcej błędów gramatycznych i ortograficznych, niż 30 lat wcześniej!
Najczęściej popełnianym błędem podczas pisania po duńsku jest brak literki „r” na końcu czasowników w czasie teraźniejszym. Zamiast np. pisać „jeg kører” (jadę), Duńczycy często piszą „jeg køre” (ja jechać). I to nie tylko młodzi Duńczycy, bo tego typu błąd często stwierdzić można nawet w oficjalnych pismach.
W części duńskich rzeczowników literka „r” służy natomiast do określenia liczby mnogiej, np. vare (towar) i varer (towary). Również w tym przypadku Duńczycy często zapominają o dopisaniu tej ważnej literki.
CZY OPŁACA SIĘ UCZYĆ DUŃSKIEGO?
Znajomość języków obcych to umiejętność, która zawsze się przyda! Mimo że popularność języka angielskiego jest niepodważalna, warto uczyć się również innych języków, w tym warto nauczyć się duńskiego! O tym dlaczego warto to robić przeczytasz w kolejnym wpisie.
Ucz się języków obcych szybciej i bardziej efektywnie:
Jak efektywnie czytać w języku obcym (Ebook)
Czytaj oryginalne książki w języku duńskim:
"Harry Potter og de vises sten" - J. K. Rowling (j. duński)
Sprawdź też podręczniki do duńskiego
Źródło: http://www.infodania.eu/aktualnosci/trudny-jezyk-dunski; https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_du%C5%84ski