Czy islandzki jest trudny? 0
Czy islandzki jest trudny?

 

PODSTAWOWE INFORMACJE O JĘZYKU ISLANDZKIM

Język islandzki (isl. íslenska) ma swoje miejsce w grupie języków nordyckich. Posługuje się nim około 320 tys. osób, głównie zamieszkujących Islandię. Większości kojarzy się z mistycznie brzmiącym, baśniowym językiem. Jest w tym coś, ponieważ podobno sam Tolkien wzorował się właśnie na islandzkim tworząc język elfów do swojej sagi. Sam język nie zmienił się przez setki lat, ze względu na izolację geograficzną i szczególną dbałość mieszkańców-purystów o jego czystość. Stąd czasami bywa nazywany łaciną nordycką. Czy w takim razie nie jest aby trudny do nauczenia się?

 

 

CZY GRAMATYKA JĘZYKA ISLANDZKIEGO JEST TRUDNA?

Islandzki jest językiem germańskim, więc zazwyczaj dla osób, które znają angielski, niemiecki lub inne języki nordyckie nie będzie czarną magią. Jednak w odróżnieniu od innych języków germańskich jest językiem fleksyjnym. Zachowało się wiele form starogermańskich, które zanikły chociażby w językach skandynawskich. Wyróżnia się dziesięć czasów. Istnieją dwa czasy proste - teraźniejszy i przeszły, pozostałe czasy tworzy się przy użyciu czasowników posiłkowych. W języku islandzkim nie występuje rodzajnik nieokreślony, natomiast rodzajnik określony występuje – podobnie jak w językach skandynawskich – jako przyrostek. Islandzki alfabet zapisywany jest literami łacińskimi.

 

 

CZY WYMOWA W ISLANDZKIM JEST TRUDNA?

Islandzki dla obcokrajowców może brzmieć jak język elfów. Język islandzki posiada rozróżnienie na głoski przydechowe i bezprzydechowe, a nie, tak jak na przykład w języku polskim - dźwięczne i bezdźwięczne. Tradycyjne rozróżnienie cechuje spółgłoski szczelinowe, półotwarte, a także, co jest zjawiskiem wyjątkowym wśród języków naturalnych świata, głoski nosowe. W języku islandzkim akcent zawsze pada na pierwszą sylabę wyrazu. O ile dwunastowieczny poeta bez problemu mógłby czytać współczesne islandzkie kryminały, o tyle ciężko byłoby mu zrozumieć współczesnego Islandczyka wypowiadającego się na dany temat. Jeśli chodzi o wymowę, zmiany na przestrzeni ostatnich stuleci są bardzo duże. Trudność języka polega na poprawnej wymowie głosek i zbitek wyrazów, zupełnie nieobecnych na przykład w języku polskim.

 

islandzki nauka

 

CZY WARTO UCZYĆ SIĘ ISLANDZKIEGO

Zdecydowanie tak! To bardzo ciekawy i bogaty język, który staje się obiektem zamiłowania nie tylko szalonych językoznawców, ale i miłośników szerokopojętej kultury nordyckiej. Jeśli planujesz przeprowadzę na Islandię, pracę lub studia na wyspie, koniecznie zacznij naukę odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziesz lepiej rozumieć otaczającą Cię, nową rzeczywistość, mieszkańców i wydarzenia. To prawda, że większość Islandczyków mówi po angielsku, jednak jeśli chcesz zasymilować się ze społeczeństwem, niezbędna jest znajomość ich ojczystego języka. Tym sposobem unikniesz życia w odosobnieniu ze względu na nieznajomość języka.

Nauka języka dla Ci też możliwość czytania po islandzku! Poznając ten język będziesz w stanie czytać również starsze dzieła i średniowieczne sagi! Jest to rzeczywiście unikalna możliwość.

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

Islandzki nauka

 

Jak efektywnie czytać w języku obcym

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl