CZY WARTO UCZYĆ SIĘ DUŃSKIEGO?
Podjęcie decyzji o nauce nowego języka obcego nie zawsze jest łatwe. Praktyczne spojrzenie na ten temat walczy z marzeniami z dzieciństwa o poznawaniu języków używanych przez jedynie małą grupę ludzi. Jak jest z duńskim? Czy warto zdobyć się na wysiłek i uczyć się mówić właśnie w tym języku? Jakie korzyści może to przynieść? Zobacz, dlaczego uważamy, że warto!
NIEZWYKŁA KULTURA
Nauka każdego języka obcego niesamowicie nas wzbogaca! Poznajesz nowy kraj, nowe obyczaje, święta, ogólną mentalność danej społeczności. Sam język stanowi również jedną ze składowych dziedzictwa kulturowego każdego kraju. Właśnie poprzez niego i to, co on opisuje możemy lepiej zrozumieć sposób zachowania i sposób myślenia innych ludzi.
Poza tym zyskujesz dostęp do bieżących wiadomości. Możesz na przykład czytać artykuły z gazet duńskich i śledzić duńskich youtuberów. Mówiąc o słowie pisanym nie można zapomnieć o książkach i wspaniałej literaturze duńskiej, i takich nazwiskach jak Hans Christian Andersen czy Karen Blixen.
Z Danią nierozerwalnie wiąże się też wielowiekowa tradycja dobrego designu i architektury. Lampy Poula Henningsena do dzisiaj są niezwykle popularne i stanowią nieodłączny element wystroju w duchu hygge. Kolejnym przykładem mogą być klocki Lego, które od pokoleń rozwijają wyobraźnię młodszych i starszych.
ORYGINALNE HOBBY
Być może chciał/abyś się czymś wyróżnić? Nie ma nic lepszego jak nauka oryginalnego języka! Jednym z nich jest właśnie duński! Pomyśl, ile tematów do rozmów można wymyślić w oparciu o kulturę duńską. Wiele osób z pewnością będzie ciekawych, co było powodem wyboru takiego języka. Będziesz mieć świetną okazję do rozmowy i przedstawienia zalet nauki niecodziennego języka.
LEPSZA SYTUACJA NA RYNKU PRACY
Język duński to z pewnością konieczność jeśli planujesz wyjazd do Danii w celach zarobkowych. Oczywiście można znaleźć pozycję nie wymagającą znajomości duńskiego, ale umiejętność posługiwania się nim zapewni Ci lepsze stanowisko i większe zarobki.
Nie myśl, że w Danii i tak wszyscy mówią po angielsku. O ile może to być prawdę, o tyle w środowisku pracy zawsze ceniona jest umiejętność dobrej komunikacji. Bez dobrej znajomości szwedzkiego nie myśl nawet o pracy w administracji publicznej lub w zawodach zaufania publicznego. To samo tyczy się podjęcia studiów wyższych w Danii. Będziesz musiał/a znać język na poziomie co najmniej C1.
Poza tym, znając język miejscowych szybciej nawiążesz kontakty z kolegami z pracy i zasymilujesz się z duńskim społeczeństwem.Tym sposobem unikniesz traum obcokrajowców, którzy przyjeżdżają zarobkowo do danego kraju i żyją w odosobnieniu ze względu na nieznajomość języka.
DOBRE ZDROWIE
Istnieją też badania zdające się potwierdzać związek z dwujęzycznością, a opóźnieniem występowania choroby Alzheimera, zwłaszcza u osób dwujęzycznych od dzieciństwa. Naukowcy zbadali, że rezerwa poznawcza (ang. cognitive reserve) rozumiana jako bogate i różnorodne doświadczenia i wiedza zdobyte w trakcie życia może sprzyjać utrzymaniu dobrej kondycji intelektualnej w późniejszych latach życia oraz może chronić przed stanami depresyjnymi. Podsumowując, jeśli chcesz cieszyć się sprawnością intelektualną przez długie lata, ucz się języka obcego, na przykład duńskiego!
ZROZUMIESZ INNE JĘZYKI SKANDYNAWSKIE
Jest to bardzo przydatny bonus do nauki duńskiego! Okazuje się, że norweski i szwedzki są dość podobne do duńskiego. Jest to podobieństwo zdecydowanie bliższe niż to, które łączy język polski z np. czeskim. Znając duński zrozumiesz nawet 60-70% tekstu lub wypowiedzi Norwegów i Szwedów!
Dodatkowo, po duńsku dogadasz się nie tylko w Danii ale i na Grenlandii, Wyspach Owczych (gdzie jest językiem urzędowym) oraz Islandii (gdzie duński nauczany jest w szkołach)!
Czy warto uczyć się duńskiego? Wszystkie powyższe powody z pewnością wskazują na odpowiedź twierdzącą. Fakt, nie jest to proste zadanie, ale jest z pewnością wykonalne i warte wysiłku!
Dowiedz się więcej:
Jak zacząć czytać w obcym języku?
"Short Stories in Danish for Beginners" - Olly Richards
Podręczniki do nauki duńskiego