Duńskie hygge 0
Duńskie hygge co to jest

 

Według danych Komisji Europejskiej, Duńczycy od czterdziestu lat plasują się w ścisłej czołówce najszczęśliwszych narodów świata. Co jest tego zasługą? Polityka państwa opiekuńczego? Kultura pracy? A może praktykowanie hygge? Przeczytaj artykuł i poznaj bliżej szczęśliwych Duńczyków!

 

 

RÓWNOŚĆ, ZAUFANIE, HYGGE

Zadowolenie z jakości życia w Danii przypisać można wielu czynnikom. O ile raczej nie będzie to pogoda (w Danii pada średnio 170 dni w roku), o tyle trzy słowa: równość, zaufanie i hygge doskonale je tłumaczą.

Równość (lighed) jest dla Duńczyków ważna w każdej dziedzinie życia. Każdy obywatel, niezależnie od płci, statusu społecznego, wyznania czy orientacji seksualnej ma takie same prawa. Ze względu na politykę państwa opiekuńczego zapewniany jest też równy dostęp do służby zdrowia, edukacji czy prawa do czasu wolnego dla każdego obywatela.  Poza tym Duńczycy są z natury ufni. Darzą zaufaniem sąsiadów, polityków i władze. Dzięki temu czują się bezpieczniej i pewniej w swoim sąsiedztwie, środowisku pracy czy w rodzinach, a to przyczynia się do poczucia szczęścia i zadowolenia życia.

Jednak najbardziej znanym duńskim określeniem jest hygge. Słowo to kilka lat temu podbiło cały świat za sprawą co najmniej kilku książek poruszający właśnie tę tematykę. Niektóre z nich to „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Marie Tourel Søderberg, „Życie po duńsku” Helen Russell czy „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Meika Wiking.

 

 

DEFINICJA HYGGE

Zdaje się, że każdy Duńczyk ma swoją definicję hygge. Ciężko je przetłumaczyć na inne języki, ponieważ jego moc odczuwa się na poziomie emocji. Próbując jednak skondensować wiele różnych założeń, można przyjąć, że hygge to dążenie do komfortu w każdej dziedzinie życia. Komfortu, który daje poczucie panowania nad swoich życiem, poczucie spokoju, zaufania i odprężenia, najlepiej w towarzystwie bliskich osób. Filozofia hygge zakłada też cieszenie się z drobnych przyjemności dnia codziennego i poczucia bliskości.

 

 

DESIGN W DUCHU HYGGE

Jaka jest historia designu w duchu hygge? Wysokiej jakości design zaczął święcić triumfy w latach 20. XX wieku.  Rząd postawił wtedy na rozwoju architektury i wzornictwa. W miastach powstały przestrzenie sprzyjające zacieśnianiu więzów sąsiedzkich, rozwinięto także budownictwo mieszkaniowe. Centralnymi hasłami był spokój i poczucie harmonii.

Filozofia hygge znajduje odzwierciedlenie w stylu pracy Duńczyków, ich podejściu do życia, kuchni, ale i w wystroju wnętrz. Na przykład najsłynniejsza duńska restauracja „Noma”, która na swoim koncie ma dwie gwiazdki Michelin, jest urządzona bez zbędnego przepychu, w prostym stylu, który pozwala gościom odprężyć się i poczuć się jak w domu.

 

Duńskie hygge

 

STYL HYGGELIG

Hygge to szeroko pojęta filozofia życia, której elementem są piękne i przytulne wnętrza. Zadbaj więc o odpowiedni wystrój swojego mieszkania lub domu, a z pewnością poprawi swój komfort i jakość życia.

 

7 cech stylu Hygge, które sprawią, że Wasze domy będą bardziej przytulne i hyggelig:

 

1. Naturalne materiały.

To właśnie drewno, ceramika, len czy bawełna sprawiają, że wnętrza nabierają naturalnego, lekkiego wyrazu. Piękna drewniana podłoga czy dodatki z tworzyw naturalnych nie tylko pięknie ozdobią wnętrze, ale i i będą służyć przez lata.

 

2. Jasne kolory

Ze względu na specyficzny klimat Danii, w kraju tym dużo pada i często jest pochmurno. Mieszkania i domy stają się oazami, w których r rogu sofy po kocem słucha się deszczu odbijającego się od parapetu. Aby wnętrze nie przygnębiało, a przyciągało warto urządzić je w jasnych, naturalnych barwach. Biele i błękity sprawdzą się doskonale w odcieniach zimnych, które to odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenie.

 

3. Wiele źródeł przytłumionego światła

Oprócz centralnie umiejscowionych żyrandoli warto pomyśleć o mniejszych lampach, na przykład na biurku lub przy sofie oraz o lampach stojących. Będą one tworzyć przyjemną atmosferę bez rażenia w oczy i bez wywoływania u domowników efektu pobudzenia. Świetnym modelem są lampy projektu Paula Henningsena. Opierają się na naukowych analizach rozproszenia światła przez abażury. Jego lampa 3-cieniowa, zaprojektowana w 1926 roku stała się ikonicznym duńskim produktem eksportowym.

Nie zapomnij też o świecach! Statystyczna duńska rodzina w ciągu roku spala po 6 kg. świec na mieszkańca. Inspiracje hygge jednomyślnie wskazują obecność naturalnego źródła światła w domu, jako must-heve w przytulnej nieruchomości.

 

4. Meble gotowe na przyjęcie gości

Duży stół na osiem lub więcej osób doskonale sprawdzi się podczas hygge spotkań rodzinnych lub z przyjaciółmi. Podobnie ważna jest duża wygodna sofa i fotele, na których można spędzić wiele przyjemnych, deszczowych wieczorów. Każde z siedzisk zaopatrz w ciepły, wełniany koc by uczynić je bardziej hyggelig. Nie przesadzaj z dodatkami. Duńska filozofia radzi ograniczać bodźce i potencjalne źródła stresu, zaprzyjaźnij się więc z minimalizmem.

 

5. Stwórz swój własny przytulny kącik (hyggekrog).

To wisienka na torcie duńskiego stylu i kultury hygge. Pomyśl, gdzie w domu czujesz się najlepiej, gdzie możesz stworzyć ciepłe, przytulne miejsce do czytania lub rozmów z bliskimi. Być może będzie to miejsce blisko kominka lub zaraz przy piecu? Zadbaj o dekoracje i koce z naturalnych materiałów.  

 

 

CIEKAWOSTKI 

W języku duńskim funkcjonuje nie tylko jako rzeczownik, ale ma również formę czasownika czy przymiotnika!

 

► Na przykład jako czasownik „at hygge” oznacza spędzanie czasu w miłej atmosferze, najlepiej z bliską rodziną lub przyjaciółmi .

► Występuje też jako wyrażenie „hygge sig”, które wskazuje na przyjemne spędzanie czasu.

► Przymiotnik „hyggelig” wskazuje na przytulność, i komfort. Na przykład wnętrze domu może być „hyggelig”.

 

 

 

Dowiedz się więcej:

Sprawdź naszą ofertę: podręczniki do duńskiego

Dowiedz się czy duński jest trudny

Aby być na bieżąco z nowościami, sprawdź nasze konto na Instagramie! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl