Szukając informacji o Dniu Wszystkich Świętych w Szwecji można znaleźć kilka różnych nazw: (Allhelgonadagen, Alla helgons dag, Alla själars dag i Halloween.) Co one oznaczają? Kiedy obchodzi się dane Święta? Jaką mają historię?
ALLHELGONADAGEN
Allhelgonadagen to taki historyczny Dzień Wszystkich Świętych obchodzony w kościele katolickim 1 listopada.
Kościół katolicki od początku obchodził święto męczenników wiosną 13 maja. Dzień ten został ustanowiony w VI wieku przez papieża Bonifacjusza IV. Za papieża Grzegorza IV (IX w.) dzień ten przeniesiono na jesień, 1 listopada. Powodem tego był fakt, że w kilku wierzeniach przedchrześcijańskich dzień ten był dniem, w którym odprawiano święto zmarłych i według znanego schematu (m.in. z Bożego Narodzenia) kościół chrześcijański postanowił przerobić ten dzień dla własnych celów.
Dzień Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen) (1 listopada) to jedno ze starszych świąt chrześcijańskich, jakie znamy w Szwecji. Już od XII wieku, kiedy chrześcijaństwo było w Szwecji nowością, w Kalendarzu Vallentuna (1198) widnieją wzmianki, że Dzień Wszystkich Świętych jest świętem. Dzień Wszystkich Świętych zaliczany był wówczas do weekendu drugiej klasy (po Bożym Narodzeniu, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego) i obchodzony był m.in. z Gillem Wszystkich Świętych.
Chociaż reformacja poświęciła szczególną uwagę świętym, Dzień Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen) przetrwał zarówno XVI, jak i XVII-wieczne obniżki świąt. Dopiero w czasie „Wielkiej Śmierci Świętych” w 1772 r. Dzień Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen) został zniesiony jako święto państwowe. Ale oczywiście i tak nadal je obchodzono, częściowo w formie przyjęć młodzieżowych podczas mszy świętej, a częściowo w kościele, ale wtedy w pierwszą niedzielę listopada.
ALLA HELGONS DAG
Na początku XX wieku do Szwecji przybył zwyczaj zapalania zniczy na grobach w dniu Wszystkich Świętych. Występował również nierówny rozkład dni wolnych w ciągu roku – zbyt wiele urlopów przypadało na wiosnę, a za mało na jesień. Pojawiło się zatem zainteresowanie ponownym uczynieniem Dnia Wszystkich Świętych świętem państwowym.
Jednak zamiast 1 listopada, była to sobota pomiędzy 31 października a 6 listopada (soboty były nadal dniami roboczymi, gdy zapadała decyzja w 1953 r.). Ponieważ 1 listopada nadal był nazywany Dniem Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen), ale nie był świętem państwowym, nowe święto nazwano po szwedzku Alla Helgons Dag (po polsku tłumaczy się to tak samo: Dzień Wszystkich Świętych).
ALLA SÄLJARS DAG
Ponieważ w wielu tradycjach przedchrześcijańskich Dzień Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen) był obchodzony ku pamięci zmarłych bliskich, opat klasztoru św. Odyla zdecydował w 988 r. o ustanowieniu Dnia Zadusznego dzień po Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen), czyli 2 listopada. Dzień Zaduszny zniknął ze szwedzkiego almanachu gdzieś w XVI wieku,
Dzień Zaduszny powrócił do kalendarza w 1983 roku, ale wówczas nazwano go niedzielą po Wszystkich Świętych (Alla helgons dag). W ewangelii, z której Kościół szwedzki zaczął korzystać w 2003 roku, jako podtytuł powróciła nazwa Dzień Zaduszny.
HALLOWEEN
Dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych (Allhelgonadagen) (a więc 31 października) nazywany jest Wigilią Wszystkich Świętych lub po angielsku All Hallows Eve, co w skrócie oznacza Halloween. Halloween zawitało do Szwecji na szeroką skalę z USA w połowie lat 90-tych. Na świecie obchodzi się je 31 października. Ponieważ jednak w Szwecji nie obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych Allhelgonadagen, lecz Alla Helgons Dag, Halloween w Szwecji można obchodzić również w piątek poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych.
KONTEKST KULTUROWY
Jeśli uczysz się języka szwedzkiego, to z pewnością interesuje Cię też kultura szwedzka, w tym zwyczaje i tradycje skandynawskie. Koniecznie dowiedz się więcej o szwedzkich świętach i tradycjach. Wzbogaci to Twoją wiedzę o tym bogatym w tradycje narodzie, dzięki czemu lepiej zrozumiesz mieszkańców tego kraju, jaki i całej Skandynawii.
Zapoznaj się poniższymi pozycjami:
Svenska traditioner - Jan-Öjvind Swahn
Sprawdź też nasze podręczniki:
Dowiedz się, czy warto pisać egzamin ze szwedzkiego: