Kiedy osiągasz pewien poziom podczas nauki języka szwedzkiego, być może będziesz chciał uzyskać potwierdzenie swoich umiejętności. Lub planujesz studia na uczelni wyższej w Szwecji i dowiadujesz się, że aby uzyskać na nią wstęp niezbędny jest zdany certyfikat językowy. Albo wyjeżdżasz do Szwecji do pracy i chcesz posiadać dokument, który potwierdzi Twoje umiejętności językowe przed pracodawcą. We wszystkich wymienionych powyżej sytuacjach przyda się zdany egzamin językowy z języka szwedzkiego. Jakie egzaminy można zdawać? Jakie korzyści uzyskuje się po otrzymaniu certyfikatu?
DAWNIEJ TRZY, TERAZ DWA EGZAMINY
Obecnie najpopularniejsze wśród zdających są dwa egzaminy ze szwedzkiego: SWEDEX oraz TISUS. Do roku 2022 organizowany był jeszcze egzamin SVENSKA C1, jednak po zmianach związanych ze Swedex'em, zrezygnowano z niego. Każdy z nich różni się formą, miejscem zdawania, ceną oraz później uzyskiwanymi korzyściami. Ważne jest, abyś zastanowił się, do czego jest Ci potrzebny certyfikat z języka szwedzkiego. Najlepiej zrobić to zanim zdecydujesz się na konkretny egzamin i opłacisz go, gdyż później najczęściej nie można już odzyskać wpłaconej sumy.
Aby wybrać egzamin dostosowany do Twoich potrzeb możesz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Dlaczego chcę zdać egzamin językowy?
Potrzebuję uzyskać certyfikat by pracować czy uczyć się w Szwecji?
Jakim budżetem dysponuję?
Czy dam radę odpowiednio przygotować się do egzaminu?
Czy jestem wystarczająco zmotywowany do nauki i czy dysponuję odpowiednią ilością czasu, by się przygotować?
Gdzie chcę zdawać egzamin?
Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą Ci wstępnie ustalić Twoje potrzeby i warunki, a to pomoże Ci podjąć dobrą decyzję jeśli chodzi o wybór egzaminu.
SWEDEX
Dla kogo?
Jest to egzamin popularny wśród osób, które chcą podjąć pracę w Szwecji, już tam pracują i chcą aplikować na wyższe stanowisko, pracują w Polsce używając na co dzień języka szwedzkiego lub chcą uzyskać certyfikat dla własnej satysfakcji.
Gdzie?
Możesz podejść do egzaminu Swedex w Polsce. Sesje odbywają się na przykład w Warszawie lub w Krakowie. Pozostałe kraje, które go organizują, to Niemcy, Austria, Estonia, Islandia, Bułgaria, Królestwo Niderlandów, Szwajcaria, Szwecja, Grecja, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Czechy, Rosja, Tajlandia i Argentyna.
Ile kosztuje SWEDEX?
W 2022 podejście do egzaminu w Polsce kosztowało ok. 1800 zł.
Jak wygląda egzamin?
Swedex składa się z czterech części: czytanie ze zrozumieniem, rozumienie ze słuchu, pisanie tekstu, konwersacja.
Na jakim poziomie mogę zdać egzamin?
Egzamin możesz zdawać na dwóch poziomach: A2/B1 oraz B2/C1. Wynik testu decyduje o poziomie jaki uzyskasz na dyplomie.
Zapisz się na indywidualną konsultację ze mną i dowiedz się o Swedex'ie od praktyka!
TISUS
Dla kogo?
Egzamin ten zdają przede wszystkim osoby, które chcą studiować w Szwecji na uczelni wyższej, a nie mają za sobą szwedzkiej ścieżki edukacji, czyli ukończonego szwedzkiego gymnasium lub kursów SAS. Poza tym przy wykonywaniu niektórych zawodów zaufania publicznego, takich jak lekarz czy nauczyciel w Szwecji, niezbędne jest potwierdzenie znajomości języka na poziomie co najmniej C1, co umożliwia zdany egzamin TISUS.
Gdzie?
Tisus organizowany jest dwa razy w roku, raz na wiosnę i raz na jesieni. W Szwecji Tisus jest organizowany w Linköping, Lund, Malmö, Sztokholmie, Umeå, Uppsali a za granicą – w uznanych ośrodkach egzaminacyjnych przy uczelniach wyższych. W Polsce odbywa się w Krakowie. Ponadto, na prośbę egzaminowanego istnieje możliwość zorganizowania egzaminu w innych lokalizacjach. Taka opcja jest dodatkowo płatna i koszt ten pokrywa zdający.
Ile kosztuje TISUS?
W 2021 podejście do egzaminu kosztowało 1900 koron szwedzkich, czyli ok. 874 zł.
Jak wygląda egzamin?
Tisus składa się z trzech części: czytania ze zrozumieniem, wypowiedzi pisemnej oraz ustnej. Nie ma tutaj słuchania ze zrozumieniem. W zależności od tego gdzie zdajesz egzamin (w Szwecji czy za granicą), część ustna przebiega inaczej. Więcej o samym egzaminie przeczytasz w kolejnych artykułach na naszym blogu. Na salę możesz wnieść słowniki szwedzko-szwedzkiego, Natur och Kulturs Svenska Ordbok, Bonniers svenska ordbok lub Norstedts svenska ordbok. Zabronione jest wnoszenie słowników dwujęzycznych czy słowników synonimów.
Na jakim poziomie mogę zdać egzamin?
Zakłada się, że zdany Tisus odpowiada uzyskaniu poziomu C1 z języka szwedzkiego.
Podsumowując, przy wyborze konkretnego egzaminu kieruj się osobistymi potrzebami i możliwościami. Wybierz ten, który jest najbardziej zbliżony do Twoich wymagań.
Koniecznie zapoznaj się z kolejnymi artykułami na naszym Blogu (odpowiadamy na takie pytania czy szwedzki jest prosty, po co czytać po szwedzku oraz jak nauczyć się szwedzkiego) , które bardziej szczegółowo omawiają wyżej wymienione egzaminy. Sprawdź również nasze materiały do nauki języka szwedzkiego: