Pewnie już wiesz, że czytanie w języku obcym przynosi wymierne korzyści jeśli chodzi o szybkość akwizycji nowego języka. (Jeśli jeszcze nie jesteś pewien czy warto to robić, koniecznie zapoznaj się z ebookiem: „Jak efektywnie czytać w języku obcym”). Chcesz więc jak najszybciej zacząć czytać książki, żeby uprzyjemnić sobie i przyśpieszyć naukę szwedzkiego, duńskiego lub innego języka. To bardzo dobry pomysł! Jednak jak robić to „z głową”? I jak dobrać do siebie odpowiedni poziom lektury?
CZY POZIOM TRUDNOŚCI LEKTURY MA ZNACZENIE?
Zdecydowanie tak! Książki, które czytasz powinny być dobrze dopasowane poziomem zaawansowania do Twoich umiejętności językowych. Tylko wtedy będziesz w stanie czytać dużo i dla przyjemności. To z kolei przyczyni się do szybszych postępów w akwizycji nowego języka.
JAKI POWINIEN BYĆ POZIOM KSIĄŻKI OBCOJĘZYCZNEJ?
Książka, którą czytasz dla przyjemności, metodą ekstensywną, powinna być dla Ciebie zrozumiała w co najmniej 95%, najlepiej w 98%. W praktyce oznacza to, że na jednej stronie znajdziesz 5-7 nowych, nieznanych słów. Taki poziom zrozumienia pozwoli Ci czytać płynnie, relatywnie szybko i z przyjemnością.
JAK SPRAWDZIĆ POZIOM TRUDNOŚCI KSIĄŻKI?
► Po pierwsze, w opisie każdej pozycji opisany jest orientacyjny językowy poziom trudności według CEFR, SFI/SVA lub według poziom trudności lättläst. Takie samo oznaczenie widnieje w zakładce “Szczegóły produktu” pod hasłem “Poziom trudności” na karcie danego produktu.
CEFR
CEFR to skrót od angielskiego określenia Common European Framework of Reference for Languages, w języku polskim: Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKL). Jest to międzynarodowa forma opisu kompetencji językowych. Umiejętności opisane są według sześciostopniowej skali: A1, A2, B1, B2, C1, C2. A1 to poziom początkujący, a C2 to poziom płynności językowej.
SFI
SFI to skrót od nazwy kursów językowych dla imigrantów mieszkających na stałe w Szwecji, Svenska för invandrare. Kurs przeprowadzany jest w ramach czterech kursów (A, B, C i D) na trzech ścieżkach kształcenia (1, 2, 3).
SVA
SVA, czyli Svenska som andraspråk, to kolejny krok po SFI w edukacji w zakresie języka szwedzkiego dla imigrantów w Szwecji. Kursy odbywają się na czterech poziomach: Bas, SVA1, SVA2, SVA3. Poziom językowy kursów zaczyna się od B1, a kończy na poziomie C1 według CEFR.
► Drugą opcją jest przejrzenie zdjęć w galerii pozycji książkowej. Przy każdym produkcie umieszczone jest co najmniej jedno zdjęcie wnętrza i tekstu książki. Dzięki temu możesz przeczytać jedną stronę danej książki i sprawdzić ile słów nie rozumiesz. W ten sposób możesz sam zweryfikować czy poziom trudności będzie dla Ciebie odpowiedni.
JAK EFEKTYWNIE CZYTAĆ W JĘZKU OBCYM
Skoro już rozumiesz, że czytanie w języku obcym znacząco przyśpiesza proces nauki i potrafisz dobrać lektury dopasowane do Twojego poziomu językowego, koniecznie dowiedz się jakie metody stosować, tak by odnieść z czytania, jak najwięcej korzyści.
Zapoznaj się z ebookiem: „Jak efektywnie czytać w języku obcym”. W cenie jednego sojowego latte otrzymasz usystematyzowaną wiedzę na temat konkretnych metod czytania, a to pomoże Ci poznawać język szybciej i przyjemniej.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Zacznij uczyć się szwedzkiego z podręcznikiem Rivstart:
Podręczniki do duńskiego:
"På vej till dansk" - Lisbet Thorborg, Mayanna J. Riis
Książki po duńsku: