Jak wybrać lektora języka obcego? 0
Jak wybrać lektora języka obcego?

Zazwyczaj za decyzją o nauce nowego języka idzie kolejna, dotycząca wyboru nauczyciela. W dobie Internetu bardzo łatwo jest sprawdzić opinie o lektorach, jak ocena lektora na stronach internetowych, forach czy w social mediach. Wybór lektora to nie błaha sprawa - jakiego lektora wybrać? Tego, który mówi po polsku i uczył się języka na polskich uczeniach czy native speakera, czyli osobę, która wychowała się w obcym kraju? Liczą się również kwalifikacje lektora oraz doświadczenie lektora. Jak podejść do tej kwestii?

 

 

KIM SĄ LEKTORZY JĘZYKÓW OBCYCH

Zacznijmy od początku, kto może być Twoim nauczycielem nowego języka? Jest kilka opcji do wyboru.

 

Po pierwsze, lektor języka obcego może to być osoba, która zafascynowała się danym językiem, krajem i kulturą mieszkając w Polsce i samodzielnie się go nauczyła. Żeby dobrze opanować obcą mowę z pewnością taka osoba przebywała w danym kraju przez jakiś czas, pracowała tam, zwiedzała, zapoznawała się ze zwyczajami danej społeczności. Teraz, z miłości do języka, ale i z chęci używania go na co dzień, naucza go innych, prowadzi konwersacje i lekcje podstawowych poziomów.

Drugi typ nauczycieli osoby z wykształceniem kierunkowym, czyli takie, które ukończyły skandynawistkę w Polsce lub za granicą. Nie tylko potrafią posługiwać się danym językiem, ale maja też podstawy teoretyczne jeśli chodzi o nauczanie. Oprócz znajomości języka w mówię, powinny płynnie posługiwać się nim w piśmie oraz znać gramatykę i bardziej zaawansowane zagadnienia związane z językoznawstwem.

Trzecią grupą lektorów są native speakerzy. Wśród nich można znaleźć osoby, które nigdy nie miały do czynienia z nauczaniem, ale jako obcokrajowcy okazjonalnie prowadzą konwersacje w danym języku. Istnieją tez native speakerzy, którzy pracują jako zawodowi nauczyciele, zdobyli odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne oraz teoretyczne w zakresie nauczania języka obcego.

 

Jaki typ nauczyciela wybrać?

 

 

TWÓJ CEL JĘZYKOWY A WYBÓR LEKTORA

Przy umawianiu się na pierwszą lekcję nowego języka warto żebyś zastanowił się jakie są Twoje językowe cele. Bowiem skuteczna nauka języka to taka, kiedy Ty widzisz swoje postępy.

 

► Szybkie zdobycie umiejętności komunikacji? Być może dobrym wyborem będzie samouk, który zdradzi Ci swoje metody nauki.

► Chcesz pracować jako tłumacz? Z pewnością ktoś, kto przebył akademicką drogę Ci w tym pomoże.

► A może chcesz zdać egzamin językowy i uczyć się na wysokich obrotach? Native speaker z pewnością Ci w tym pomoże!

 

Ile osób, tyle celów w nauce języka obcego. Zastanów się więc, dlaczego chcesz uczyć się języka obcego i pomyśl, czy dana osoba będzie Cię wspierać w Twoich celach czy raczej forsować swoje metody, które być w może w Twoim przypadku się nie sprawdzą. Dodatkowo, przed rozpoczęciem lekcji, warto sprawdzić referencje lektora. Najważniejsze, by nauka języka obcego sprawiała Ci przyjemność i dawała wymierne rezultaty.

 

 

SAMOUK

Nauczyciel samouk to osoba pełna pasji i optymizmu w nauce. Zapoznaj się z pozytywami i negatywami współpracy z takim nauczycielem.

 

Plusy

 Ci, którzy sami nauczyli się języka obcego z czystej pasji do innego kraju, kultury i obyczajów to z pewnością ludzie godni podziwu! Taka osoba na pewno zarazi Cię swoją miłością do kraju, języka, kuchni czy literatury obcojęzycznej.

 Z pewnością poznasz ciekawe metody nauki, które sprawdziły się z jej/jego przypadku. Same metody nauczania z pewnością mogą być też ciekawsze. 

 Dowiesz się więcej o nowym kraju z perspektywy Polaka/Polki.

 Ceny lekcji z pewnością nie będą wygórowane. 

 

Minusy

 Samouk może sam mieć pewne braki w zagadnieniach gramatycznych czy w leksyce, używa bowiem tych zwrotów i słów czy struktur gramatycznych, które są dla niego wygodne i które dobrze zna. Może nie zwracać uwagi na gramatykę, odmiany słów czy szyk zdania.

 Samouk może mieć problemy ze sprawdzeniem Twoich prac pisemnych, jako że sam nie posługuje się tą formą wypowiedzi.

 Samouk, który uczył się języka dla własnej przyjemności nie przygotuje Cię merytorycznie do zdania egzaminu językowego. Po pierwsze, sam nie posiada takiego doświadczenia. Po drugie, najczęściej nie przykłada takiej wagi do zagadnień gramatycznych, pisania czy czytania ze zrozumieniem, czyli do umiejętności, które są ocenianie podczas egzaminów. Przygotowanie do egzaminów lepiej zaplanować lektorem, który jest czynnym egzaminatorem lub native speakerem.

 Nauka z samoukiem będzie bardziej luźną przygodą, niż usystematyzowaną nauką w konkretnym celu.

 

Nauczyciela samouka z chęcią wybiorą osoby, które nie są jeszcze pewnie czy będą kontynuować naukę języka obcego lub takie, które chcę złapać ogólny „vibe” nowego języka bez wgryzania się w szczegóły. Z pewnością będzie to świetny początek, wprowadzenie w świat nowej kultury.

 

 

 

NAUCZYCIEL POLSKOJĘZYCZNY

To zazwyczaj osoba, która ukończyła studia kierunkowe i przynajmniej w teorii jest przygotowana do nauczania innych danego języka. Kursy języka obcego często prowadzone są właśnie przez takich nauczycieli. Prowadzą też oni lekcje stacjonarne.

 

Plusy

 Osoba „po studiach” ma własne doświadczenia z nauki, wie z czym Polacy mogą mieć problem podczas nauki danego języka, wie na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o gramatykę.

 Często takie osoby mają ukończone dodatkowe kursy pedagogiczne, więc metodyka, ich sposób nauczania może być bardziej przystępny i dostosowany do potrzeb ucznia.

 Zazwyczaj osoby, które przeszły klasyczną ścieżkę nauki języka odbyły roczny lub dłuższy staż za granicą. Mają więc własne doświadczenia dotyczące nauki języka.

 Nauczyciele polskojęzyczni mogą pracować na uczelniach wyższych, jako tłumacze lub w inny sposób mając cały czas kontakt z żywym językiem obcym. Jest to duży plus. Na przykład nauka szwedzkiego będzie bardziej urozmaicona. 

 Taki nauczyciel może być też może mieć też uprawnienia do egzaminowania w centrach egzaminacyjnych, więc będzie wiedział dokładnie jak pomóc Ci w przygotowaniach do egzaminów językowych.

 Jeśli dopiero zaczynasz, lekcje mogę być prowadzone po polsku, a wraz z postępami możecie przechodzić już jedynie na język obcy.

 

Minusy

 Nauczyciel polskojęzyczny może podchodzić do nauki nazbyt „szkolnie”. Metody nauczania mogą być nieco archaiczne i sztywne.

 Lektor polskojęzyczny może nie posiadać narzędzi i zasobów do nauczenia ciebie płynnej komunikacji w sytuacjach życia codziennego.

 Podczas sprawdzania prac tekstowych będzie się kierować wyuczonymi zasadami, a nie językowym „feelingiem”.

 Technicznie, podczas lekcji, może nazbyt często przechodzić na język polski i tym samym obdzierać cię z możliwości nauki jedynie w języku obcym.

 

Podsumowując, nauczyciel polskojęzyczny będzie świetnym wyborem jeśli chodzi o początek nauki języka obcego. Pomoże CI w przyswojeniu zagadnień gramatycznych, gdyż wie, co stanowi dla Polaków problem, a co przychodzi nam łatwo. Jeśli dodatkowo, jest egzaminatorem językowym, pomoże Ci przygotować się do zdania egzaminu językowego, do poziomu B2 na pewno, a jeśli chodzi o wyższe poziomy - jest to kwestia indywidualna.

 

 

 

NATIVE SPEAKER

Osoba, która urodziła się w danym kraju i teraz, zawodowo naucza tego języka jako obcego w innym kraju.

 

Plusy

 Native speaker zna język mówiony, potoczny od podszewki. Jeśli jeszcze dodatkowo przeszedł ścieżkę edukacji teoretycznej w zakresie nauczania języka, ma możliwie pełną wiedzę na temat języka.

 Jako że mieszkał w danym kraju może Ci opowiedzieć wszystko o życiu, kulturze, zachowaniach, zwyczajach itp itd. To niezwykle wzbogaca i daje pełniejszy obraz kraju, którego języka się uczysz. Takie lekcje i rozmowy zapewnią Ci stały językowy rozwój.

 Świetnie sprawdzi Twoje prace tekstowe. Powie, jakich struktur wato używać, a jakie są tylko teoretyczne i nie są powszechnie używane. Będzie mieć tzw. wyczucie językowe. Na przykład  nauka norweskiego będzie na wyższym poziomie i będzie szła szybciej. 

 Native speaker dobrze wyjaśni Ci niektóre niuanse językowe niezrozumiałe dla obcokrajowców i zwróci uwagę na szczegóły, które sprawią, że będziesz brzmieć jak autochtoni! 

 Taki nauczyciel może być też może mieć też uprawnienia do egzaminowania, więc będzie wiedział dokładnie jak pomóc Ci w przygotowaniach do egzaminów językowych! Native speakerzy najczęściej prowadzą takie egzaminy w centrach egzaminacyjnych.

 Możesz mieć lekcje online z nauczycielami z całego świata!

  

Minusy

 Może nie rozumieć Twoich problemów związanych z przyswajaniem niektórych zagadnień.

 Mówi jedynie w nowym języku, stąd możesz na początku nauki, mieć małe trudności ze zrozumieniem jego wypowiedzi.

 

Native speaker to zdecydowanie najbardziej wszechstronna opcja jeśli chodzi o wybór nauczyciela języka obcego i Twój językowy postęp będzie szybko widoczny. Nie jest to jednak wybór dla każdego ze względu na koszt zajęć. Oczywiście lekcje z lektorem to nie wszystko - kluczowa jest indywidualna nauka. 

 

  

 

Nauczyłam się angielskiego, włoskiego i szwedzkiego na wysokich poziomach, zdałam sześć egzaminów językowych i miałam do czynienia z wieloma różnymi lektorami. W kolejnym artykule opiszę swoje osobiste doświadczenia z różnymi nauczycielami języków obcych. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia przydadzą się Tobie :)

 

W międzyczasie sprawdź koniecznie mojego ebooka o efektywnym czytaniu i zacznij czytać w obcym języku już teraz!

 

 

Katarzyna Hasiewicz-Obarzanek,

właścicielka księgarni Książki po szwedzku 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl