Jak zacząć czytać w języku obcym? 0
Jak zacząć czytać w języku obcym?

 

JAK ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ Z CZYTANIEM W OBCYM JĘZYKU?

 

"Jeśli miałbym osiem godzin aby ściąć drzewo, poświęciłbym sześć z nich na ostrzenie mojego topora.”

 

Takie stwierdzenie miał wypowiedzieć Abraham Lincoln. Nie wnikając w to, czy słowa te rzeczywiście padły z jego ust, świetnie obrazują wagę przygotowania.

Nie pomiń go również przez rozpoczęciem czytania w języku obcym. Pamiętanie o paru ważnych kwestiach ustrzeże Cię przed falstartem. Zaczniesz z wysokim poziomem energii i motywacji, dzięki czemu czytanie będzie przyjemniejsze i odniesiesz z niego więcej korzyści.

 

Jak zacząć czytać?

 

JAKI TRZEBA MIEĆ POZIOM Z DANEGO JĘZYKA, BY ZACZĄĆ CZYTAĆ W NIM KSIĄŻKI?

Jest to bardzo dobre i ważne pytanie. Tym bardziej, że niestety wciąż znajdują się nauczyciele i lektorzy, którzy forsują przekonanie, że aby czytać książki w obcym języku trzeba znać go perfekcyjnie (a to może zająć lata) lub w ogóle nie warto tego robić, bo przecież dzięki dostępowi do Internetu możemy czytać krótkie artykuły i oglądać seriale w każdym języku świata.

Mam nadzieję, że Ty, Czytelniczko i Czytelniku, już wiesz, że czytać książki w języku obcym zdecydowanie warto! Dają one nie tylko korzyści charakterystyczne dla czytania w ogóle, ale też, co jest udowodnione naukowo, realnie wpływają na przyśpieszenie tempa akwizycji nowego języka. Mówiąc prościej - czytając dużo, szybciej uczysz się nowego języka. Szybciej i lepiej opanowujesz zasady gramatyki, pisania, a nawet mówienia w porównaniu z osobami, które nie czytają. 

Skoro już wiemy, że warto czytać, z pewnością jak najlepiej zacząć to robić możliwie wcześnie. Co to oznacza w praktyce?

► Musisz poznać podstawowe zasady gramatyczne i słowa, tak by móc zacząć. Jeśli jesteś na samym początku drogi w nauce języka i chciałbyś jak najszybciej zacząć czytać w nowym języku, Twoim pierwszym celem może być dojście do poziomu B1. Dlaczego?

► Od tego poziomu można już zacząć czytać dłuższe teksty dostosowane do potrzeb początkujących. W języku angielskim takie wydania nazywane są „graded readers”, z kolei na przykład w Szwecji występują jako „lättläst”, czyli teksty łatwe do czytania. Więcej o ich cechach charakterystycznych przeczytasz w tym artykule na Blogu: „Lättläst, czyli uproszczona wersja językowa”.

Nie znaczy to jednak, że na poziomach A1 i A2 nie powinieneś czytać. Wręcz przeciwnie! Jednak dostępność materiałów dostosowanych poziomem jest znacznie mniejsza, a pamiętaj, że zbyt trudny tekst może skutecznie zniechęcić do dalszej nauki.

 

 

CZY POZIOM TRUDNOŚCI LEKTURY MA ZNACZENIE?

Tak, kluczowe. Książki, które czytasz powinny być niemal idealnie dopasowane poziomem zaawansowania do Twoich umiejętności językowych. Tylko wtedy będziesz czytać dużo i dla przyjemności. To z kolei przyczyni się do szybszych postępów w akwizycji nowego języka.

 

Jak zacząć czytać w języku obcym?

 

JAKI POWINIEN BYĆ POZIOM KSIĄŻKI OBCOJĘZYCZNEJ?

Poziom trudności wybranej pozycji jest kluczowy. Aby go sprawdzić wystarczy zapoznać się z jedną przykładową stroną z książki i zobaczyć, czy jesteśmy w stanie zrozumieć jej treść. Książka, którą czytasz powinna być dla Ciebie zrozumiała w co najmniej 95%, najlepiej w 98%. Oznacza to, że w praktyce na jednej stronie znajdziesz 5-7 nowych, nieznanych słów. Taki poziom zrozumienia pozwoli Ci czytać płynnie i przyjemnie.

 

 

JAK OKREŚLIĆ SWÓJ POZIOM JĘZYKOWY?

Lektury poziomowane ułatwiają czytelnikowi dokonanie wyboru, ponieważ na okładce mają określony poziom językowy. Ale żeby dobrać dla siebie odpowiednią lekturę trzeba poznać swój własny poziom.  Tak więc zanim rozpoczniesz przygodę z czytaniem w języku obcym dowiedz się, jaki jest Twój poziom. Najczęściej określany jest wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ESOKJ (ang. Common European Framework of Reference for Languages, CEFR).

W internecie dostępne są darmowe testy, których wynik w przybliżeniu określi Twój poziom. Jeśli bierzesz udział w kursie językowym, poproś lektora, aby go ocenił. Dzięki temu dobierzesz odpowiednią dla siebie lekturę. Może się to wydawać błahostką, ale znajomość własnego poziomu językowego i perfekcyjne dopasowanie do niego lektury jest kluczowe w robieniu postępów i utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji.

 

 

JAK EFEKTYWNIE CZYTAĆ W JĘZKU OBCYM 

Skoro już wiesz, że czytanie w języku obcym znacząco przyśpiesza proces nauki i potrafisz dobrać odpowiednią lekturę, koniecznie dowiedz się jakie metody stosować, tak by odnieść z czytania, jak najwięcej korzyści. 

 

jak efektywnie czytać w języku obcym

 

Zapoznaj się z ebookiem: „Jak efektywnie czytać w języku obcym”. W cenie jednego sojowego latte otrzymasz usystematyzowaną wiedzę na temat konkretnych metod czytania, a to pomoże Ci poznawać język szybciej i przyjemniej.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl