Po co czytać w języku obcym? 0
Po co czytać w języku obcym?

„Książki po szwedzku” to przede wszystkim książki do czytania.  Nie podręczniki, ćwiczenia do gramatyki czy testy, ale właśnie beletrystyka, literatura faktu czy inne gatunki książek do czytania. Takie było początkowe założenie przy otwieraniu księgarni - upowszechnienie czytania w językach obcych, zaczynając od szwedzkiego.

Dlaczego właśnie promowanie czytelnictwa wybrałam na główny cel działalności księgarni?

 

 

POZNAJ BADANIA NAUKOWE

W XXI wieku związek czytania z rozwojem językowym jest już dobrze udokumentowany.

Przedstawię Ci dzisiaj jego z szerokozakrojonych badań w tym temacie.  Zostało ono opublikowane w Reading Research Quarterly. Jest to uznane czasopismo wydawane na całym świecie prezentujące multidyscyplinarne badania w zakresie alfabetyzacji wśród uczniów w różnym wieku. Głównymi autorami badania byli Warrick Elley i Francis Mangubhai. Przeprowadzono je na wyspach Fidżi wśród dzieci uczących się języka angielskiego jako drugiego języka, gdzie nauka zaczyna się w przedszkolu, a lekcje trwają 30 minut dziennie. Badacze zaprosili do badania dzieci z klas czwartej i piątej, i podzielili je na trzy grupy.

 

Metoda audio-lingwalna

Pierwsza grupa była uczona metodą audio-lingwalną (ang. audio-lingual method), która głównie skupiała się na nauce gramatyki i powtarzaniu fraz językowych za nauczycielem.

 

SSR Sustained Silent Reading

Druga grupa miała za zadanie praktykować SSR (ang. Sustained Silent Reading), czyli czytanie po cichu wybranych samodzielnie książek na odpowiednim poziomie językowym w języku angielskim w wyznaczonym czasie.

 

Shared Book Experience

Dzieci z trzeciej grupy weszły do programu Shared Book Experience, który polegał na głośnym czytaniu książki przez nauczyciela, wspólnym omawianiu jej treści i finalnie, grupowym czytaniu na głos.

 

Po roku podsumowano wyniki. W porównaniu z grupami kontrolnymi dzieci z drugiej i trzeciej grupy miały dwa razy lepsze wyniki z testów z czytania ze zrozumieniem i znajomości struktur gramatycznych, i to już po 8,5 miesiącach. W testach z pisania, znajomości słownictwa i mówienia postępy zauważono później, ale wciąż były większe niż w przypadku pierwszej grupy.

 

Badania powtórzono w kolejnym roku i rozbieżności w wynikach testów między grupami stały się jeszcze bardziej widoczne. Dodatkowo, zauważono znaczący wzrost płynności językowej i umiejętności pisania po angielsku u dwóch ostatnich grup.

Wniosek był jasny:

Czytanie w języku obcym znacząco przyśpiesza tempo nauki języka i wpływa na polepszenie umiejętności pisania, mówienia, rozumienia zasad gramatyki, a nawet rozumienia ze słuchu!

Wyniki powyższego badania to kropla w morzu korzyści regularnego czytania dla przyjemności w językach obcych. Gorąco zachęcam wszystkich klientów, by oprócz podręcznikowej nauki nie zapominali o prostej, ale jak efektywnej czynności czytania!

 

 

CZYTAJ EFEKTYWNIE

Alby promować efektywne czytanie, czyli takie, które przyśpiesza proces akwizycji języka, napisałam ebooka „Jak efektywnie czytać w języku obcym”. Opisane są tam szczegółowo konkretne metody czytania, proces doboru lektury oraz sposób mierzenia swoich postępów.

 

czytaj w języku obcym

 

Gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z tym materiałem! Sama nauczyłam się angielskiego, włoskiego i szwedzkiego na poziomie co najmniej C1 oraz zdałam sześć egzaminów językowych. Jestem przekonana, że ta wiedza pomoże również Tobie uczyć się języka szybciej i przyjemniej! 

 

 

Katarzyna Hasiewicz-Obarzanek

właścicielka księgarni Książki po szwedzku

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl