Znani Szwedzi i Szwedzki cz. 1 0
Znani Szwedzi i Szwedzki cz. 1

 

W Szwecji mieszka około dziesięć milionów ludzi. To stosunkowo mało, porównując na przykład z prawie 40 milionową polską, jednak ilość znanych osób, wynalazców, pisarzy i sportowców jest całkiem spora! Poznajcie bliżej choćby trzy osobistości, które mogą się poszczycić znacznymi osiągnięciami w swoich dziedzinach zainteresowań, i nie tylko!

 

 

ZLATAN IBRAHIMOVIC

Każdy, kto interesuje się piłką nożną z pewnością zna to nazwisko. Szwedzki piłkarz, pochodzenia bośniackiego i chorwackiego, ma tyle samo fanów co „wrogów”. Ten kontrowersyjny napastnik AC Milan nie raz prowokował dwuznaczne sytuacje. Od 2001 występuje w reprezentacji Szwecji. Jest jej rekordzistą pod względem liczby występów i bramek. Jest wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Świata.

Urodził się w rodzinie bałkańskich imigrantów, którzy rozwiedli się, gdy był jeszcze mały. Zlatan nauczył się polegania tylko na sobie. Kiedy jego ojciec, muzułmanin i Bośniak, upijał się, by zapomnieć o okropnościach wojny. Piłka nożna była jego ucieczką. Jego ciężka praca i wyobraźnia doprowadziły go na sam szczyt. 

Jego biografia wydana w 2013 roku wzbudziła wiele kontrowersji, a szczególnie zamieszczone w niej wyznania Ibrahimovicia dotyczące jego pobytu w Barcelonie i konfliktu ze szkoleniowcem katalońskiej drużyny – Pepem Guardiolą.

 

W Książkach po szwedzku możesz nabyć oryginalną biografię Zlatana "Jag är Zlatan Ibrahimovic: min historia”.

 

Książki po szwedzku

 

 

ALFRED NOBEL

Alfred Nobel urodził się 21 października 1833 roku w Sztokholmie. Jego ojciec był inżynierem i wynalazcą.  Sam Alfred został z czasem chemikiem, inżynierem i wynalazcą. W 1895 roku Alfred Nobel kupił hutę żelaza i stali Bofors, którą przekształcił we własną fabrykę. Nobel zgromadził niemałą fortunę w ciągu swojego życia, w większości dzięki swoim 355 wynalazkom, z których najsłynniejszym był dynamit.

W 1888 roku Alfred przeczytał we francuskiej gazecie rzekomo własny nekrolog zatytułowany „Sprzedawca śmierci nie żyje”. Co prawda, w rzeczywistości nekrolog dotyczył brata Alfreda, Ludviga, jednak Alfred zaczął się zastanawiać jak on zostanie zapamiętany po własnej śmierci. To zainspirowało go do zmiany swojego testamentu.

W czasie swojego życia Nobel sporządził kilka testamentów. Ostatni spisał na rok przed śmiercią. Dla wielu był on zaskoczeniem. Badano jego prawdziwość i zgodność, przez co finalnie został przyjęty dopiero dwa lata po śmierci Alfreda. Wykonawcami jego testamentu byli Ragnar Sohlman i Rudolf Lilljeqvist, którzy utworzyli Fundację Nobla, aby dbać o majątek Nobla i organizować uroczystość wręczania nagrody.

 

W Książkach po szwedzku możesz nabyć biografię Alfreda Nobla napisaną w uproszczonym języku szwedzkim "Alfred Nobel: den olycklige uppfinnaren" (lättläst).

 

Książki po szwedzku 

 

 

ASTRID LINDGREN

Ikoniczna szwedzka autorka literatury dziecięcej. W jej dorobku literackim znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki. 

Twórczość Lindgren spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko wśród dzieci, ale też i ich rodziców. W książkach Astrid Lindgren znajdziemy otwartość, szczerość i szacunek dla dziecka. To nie jest literatura moralizatorska, ale uwzględniająca dziecięcą perspektywę. Autorka opisuje szczęśliwe dzieciństwo: zabawa, swoboda i wolność, gdzie bohaterowie wspólnie przeżywają mnóstwo przygód, a z drugiej strony odwołuje się do trudnych tematów śmierci i choroby, czym pokazuje swój niezwykły szacunek i zrozumienie dla młodego czytelnika.

 

W Książkach po szwedzku kupisz oryginalne książki Astrid Lindgren po szwedzku, takie jak na przykład „Alla vi barn i Bullerbyn” czy "Pippi Långstrump”.

 

Książki po szwedzku

 

 

Znanych Szwedów i Szwedek jest o wiele więcej. O innych znanych i ważnych osobach przeczytasz w kolejnych wpisach z tej serii.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl