"Bildhuggarens dotter" - Tove Jansson

Dostępność: spodziewana dostawa
Cena: 109,00 zł 109.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

"Bildhuggarens dotter", czyli "Córka rzeźbiarza" w oryginale, po szwedzku!

 

Opowieść z elementami autobiograficznymi "Bildhuggarens dotter" ukazała się w 1968 roku. Był to literacki punkt zwrotny - pierwsza książka bezpośrednio dla dorosłych, bez rysunków, bez muminków. 

"Bildhuggarens dotter" Tove Jansson daje czytelnikowi wgląd we własne dzieciństwo, magiczne i tajemnicze otoczone aurą codzienności. Tove Jansson opisuje dom artystycznej bohemy na Helsinkach, gdzie huczne imprezy odbywają się przez wiele dni, ale portretuje też znacznie spokojniejsze miejsce letniego odpoczynku na archipelagu.


Opowieści o rodzicach Tove Jansson spisywała w brudnopisie wiele lat, tak by ostatecznie wydać je w formie miniatury dla dorosłych. Książka nie była więc efektem nagłego natchnienia, a efektem wieloletnich refleksji.  

"Bildhuggarens dotter" opisała swoją wersję dziecięcych lat. Stworzone przez pisarkę “ja” córki rzeźbiarza jest bezimienne. Imiona ojca (Victor) i matki (Signe) również nie padają w tekście. Przyjęto jednak za pewnik, że autorka jest tożsama z Tove Jansson-dzieckiem. 

Sztuka w tym domu jest na pierwszym miejscu. Ojciec rzeźbi, matka rysuje zarobkowo. Jakkolwiek role między nimi są ustalone, to jednak sztuka jako taka stawia się ponad podziałem na płci. Pisząc książkę, Tove przyznała ojcu główną rolę. Jego twórczość nadaje kształt domowi, klimatowi, rodzinie. Jednocześnie opowiadania przenikają częste prezentacje córki i jej stosunku do matki. Mama wprowadza ją w literaturę i sferę imaginacji, podczas gdy tata kojarzy się ze sceną, ciemną pracownią i białymi figurami. 

(fragmenty z książki “Tove Jansson, Mama Muminków” B. Westin)

Jesienią 1968 roku "Bildhuggarens dotter" należała w Finlandii do szwedzkojęzycznych bestsellerów. Wiele osób dopytywało o kontynuację, ale takowej nigdy nie było w planach.

 

Tove powiedziała:

Nie, nie pozwolę 'Córce rzeźbiarza' dorosnąć. Nie zamierzam zabierać się do opisywania tego, co się z nią działo potem, interesuje mnie wyłącznie dziecięcy rodzaj przeżywania.

 

Z czasem "Bildhuggarens dotter" równolegle z Muminkami stała się najczęściej tłumaczoną i rozpowszechnioną książką Tove Jansson. Wbrew początkowemu zamysłowi wydawano ją także w wersji ilustrowanej, ze zdjęciami z dzieciństwa. 

Tove Jansson Córka rzeźbiarza

 

 Oryginalne wydanie w języku szwedzkim fińskiego wydawnictwa

 Poziom B2/C1

 Jest to jedna z najważniejszych książek w dorobku pisarki Tove Jansson

Dlaczego warto przeczytać tę książkę po szwedzku? 

 Jest to oryginalne wydanie fińskiego wydawnictwa.

 W książce opisane jest życie Tove Jansson z jej dziecięcej perspektywy - poznasz lepiej życie autorki i jej sposób patrzenia na świat.

 Idealny pomysł na prezent, zwłaszcza dla fanów pisarki!

 Książka jest oryginałem, więc ćwiczysz język i uczysz się go z naturalnego źródła.

  

Opinie

 

"Det var länge sedan jag läste något som grep tag i mig så påtagligt som Bildhuggarens dotter. Berättelserna i boken fångar in barnets sätt att tänka, känna och uppleva världen. Jag hade nästan glömt bort hur det var att vara ett litet barn."

MARIA ANTAS

 

"Det bästa sättet för att upptäcka människan bakom författarinnan.Tove Janssons berättelser kastar ett nytt ljus på hennes inre värld. En bok för att bättre förstå Tove Janssons romaner."

BOKUS.COM

 

 
 
Tove Jansson, fińska pisarka, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa.
 
Zadebiutowała w wieku 14 lat, rok później opublikowano jej komiks "Historia zakochanych larw, Kropelli i Fabiana". Od zawsze ekscentryczna, zmieniała szkoły, rzucała studia i wiedziała, że chce zostać malarką. Sadze Muminków początek dało stworzenie "Niuchacza" w 1940 roku. Od tego czasu Jansson napisała kilkanaście książek dla dzieci, powieści dla dorosłych oraz namalowała kilkaset obrazów. 
 
Sukcesy świętowała kupując sobie kapelusze. 
 
Twierdziła, że jej samej najbliżej było do Włóczykija, bo on lubi być sam ze sobą.
 
 
 
 

Szczegóły produktu

ISBN 9789523330160
Wydawnictwo Förlaget
Rok wydania 2019
Data premiery 2019-01-01
Wersja Książka
Autor Tove Jansson
Oprawa Miękka
Format 195 x 132 x 10 mm
Ilość stron 135
Poziom trudności B2/C1
Język wydania szwedzki
Tłumaczenie nie
Czy cena jest drukowana nie
Wysyłaj do EmpikPlace Tak
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl