Praca to nieodzowny element życia każdego człowieka. Nieważne czy zaczyna się ją w młodym wieku, czy też później - zawsze w końcu przychodzi moment, aby ją rozpocząć. Dla jednych będzie to kariera, spełnianie się zawodowe, rozwój na wielu płaszczyznach, pasja, zaangażowanie, nawet część prywatnego czasu. Dla innych praca może stać się przykrym (lub nie) obowiązkiem, codzienną rutyną oraz tylko i wyłącznie sposobem zarobku na życie.
Odkładając na bok to, czym jest dla ciebie praca, można jednak dojść do fundamentalnej konkluzji- każdy jej potrzebuje, by móc zapewnić sobie godne życie i podstawowe potrzeby takie jak jedzenie, ubranie czy mieszkanie. Zarobionymi pieniędzmi można też umilić swoją codzienność, na przykład przez wydawanie ich na przyjemności, zainteresowania, swoich bliskich i wiele, wiele innych rzeczy. W Polsce, zarówno w przeszłości jak i teraz, można spotkać wiele osób wyjeżdżających do innych krajów europejskich, i nie tylko, za przysłowiowym “chlebem”. Możliwość wyższych zarobków w krótszym czasie staje się wabikiem, zwłaszcza dla młodych ludzi chcących uczynić większą inwestycję, przykładowo samochód lub mieszkanie.
Największą popularnością cieszą się krótkoterminowe wyjazdy do krajów Europy zachodniej oraz północnej, na przykład do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii. Jak więc wygląda taka praca tam, przede wszystkim w kraju, gdzie walutą nie jest euro, a nieco bardziej obca nam, korona norweska? Czy w ogóle opłaca się pracować w Norwegii? Jak wyglądają możliwości zatrudnienia i wynagrodzenia tam? Czy trzeba znać język norweski, by móc pracować w tym północnym kraju? Jeśli jesteś zainteresowany czytaj dalej, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytanie związane z pracą w Norwegii.
CZY WARTO PRACOWAĆ W NORWEGII?
Norwegia przez wielu uważana jest za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Zapewnia ona wiele przydatnych świadczeń finansowych dla ludzi mieszkających tam, zapewniając im ochronę i bezpieczeństwo w codzienności. Pracodawcy również starają się zapewnić jak najbardziej optymalne warunki pracy swoim pracownikom, co uwzględnia odpowiednie zarobki, sensowne godziny pracy, uwzględnienie czasu potrzebnego na odpoczynek. Gospodarka w kraju również jest na stabilnym poziomie, co wpływa na niski poziom bezrobocia oraz stabilniejsze zatrudnienie. Dodatkowo odpowiednie balansowanie życia prywatnego i zawodowego wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i samopoczucie obywateli.
Warto spojrzeć też na aspekt nie tylko ekonomiczny i zawodowy, ale również prywatny. Norwegia może poszczycić się pięknymi widokami, dziewiczą naturą, na łonie której w ciekawy i aktywny sposób można spędzać czas wolny, tym samym dbając o zdrowie i realizując swoje sportowe aspiracje. Jest to też świetne miejsce dla fanów kultury nordyckiej oraz tradycji i historii- bez pamięci można zatracić się tam w świecie wikingów, chłodnych północnych klimatów i odkrywać coraz to więcej zakamarków fascynującej kultury. Biorąc to pod uwagę, jeśli interesują cię takie tematy Norwegia może być naprawdę ciekawym miejscem zarówno do pracy, rozwoju i osiągania swoich celów, ale również dobrym, wygodnym miejscem do funkcjonowania na co dzień.
JAK WYGLĄDA RYNEK PRACY W NORWEGII?
Norweska gospodarka należy raczej do tych prężnie rozwijających się w porównaniu do innych krajów. W państwie tym jest stosunkowo niski poziom bezrobocia. Częstym zjawiskiem jest sytuacja, w której pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich, wykwalifikowanych specjalistów na konkretne stanowisko.
Dużo firm przechodzi teraz moment rozkwitu i rozwoju w zakresie oferowanych dóbr lub usług. Potrzeba coraz więcej rąk do pracy, a stanowiska często zostają puste ze względu na brak pracowników. Dotyczy to wielu branży i sektorów gospodarczych.
Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem i podjęciem pracy tam, to warto wcześniej poszukać informacje o zawodzie, który Cię interesuje. Jak wygląda sytuacja zarobkowa, czy są potrzebni pracownicy akurat w tym obszarze, jakie dostępne są aktualne oferty pracy oraz czy na danej pozycji wymagana jest znajomość języka angielskiego bądź norweskiego. Informacje na ten temat możesz znaleźć na różnych norweskich stronach agencji pracy czy portalach rekrutacyjnych, które z łatwością przetłumaczysz na język polski przy skorzystaniu z pomocy internetowego tłumacza.
JAKIE ZAWODY SĄ POSZUKIWANE W NORWEGII?
Na norweskim rynku pracy poszukiwani są głównie specjaliści na stanowiska inżynierów, informatyków (generalnie cała branża IT), w kategorii turystycznej, pracownicy budowlani, sprzątający oraz ci, pracujący w przemyśle morskim, na statkach jak i w wytwórniach różnych rybnych produktów. Przez stawianie na ekologię i odnawialne źródła energii wciąż poszukiwani są specjaliści wyszkoleni w tym zakresie. Wysoko cenieni są także wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki zajmujący się opieką zdrowotną i ochroną zdrowotną.
CZY TRZEBA ZNAĆ NORWESKI, ŻEBY PRACOWAĆ W NORWEGII?
To zależy. W dużej mierze zależy to od wymogów pracodawcy. Na miejscu spokojnie dogadasz się z każdym w języku angielskim, należy jednak pamiętać, że to norweski jest językiem urzędowym i dominującym, również w środowisku pracy. Niektóre stanowiska w zakładach pracy będą więc mogły tego wymagać. Część z nich również zapewnia odpowiednie kursy językowe i pomoce naukowe dla nowozatrudnionych pracowników z innych krajów.
Ogólnie rzecz ujmując chęć nauki języka i pracy z nim na co dzień będzie bardzo pozytywnym aspektem i może wpływać na postrzeganie ciebie jako potencjalnej osoby do zatrudnienia. W dużej mierze to czy umiesz lub chcesz nauczyć się języka będzie zależało od konkretnej profesji. Na przykład, dla osób chcących pracować w sektorze zdrowotnym może to okazać się niezbędne ze względu na nieustanny kontakt z pacjentami, często starszymi, które zwyczajnie mogą mieć problem w porozumiewaniu się w innym języku.
ILE MOŻNA ZAROBIĆ W NORWEGII?
Odpowiedź na to pytanie oczywiście uzależniona jest od stanowiska, o które chcesz się ubiegać, jednak statystycznie patrząc płace w Norwegii są znacznie wyższe niż te w Polsce. Ile zarabiają Polacy w Norwegii? Aktualnie średni zarobek miesięczny w Norwegii oscyluje w granicy około 44 tysięcy norweskich koron, co w przeliczeniu na złotówki daje mniej więcej 16 598 złotych (przy kursie 0,38 zł). Wynik w złotówkach uzależniony jest od wahania wartości korony norweskiej, dlatego w różnym czasie może wynosić inną kwotę. Najlepiej zarabiają pracownicy branży IT oraz zatrudnieni w sektorze petrochemicznym.
Najgorzej natomiast sytuacja wygląda w hotelarstwie, sprzątaniu czy u mechaników. Nie podlega jednak wątpliwości, że na wysokość pensji będzie wpływał również fakt wykształcenia, posiadanych kwalifikacji i doświadczenia pracownika oraz płynna komunikacja w języku obcym, zarówno angielskim jak i norweskim. Warto pamiętać też o tym, że wysokość wynagrodzenia może być także uzależniona od wielu innych czynników, takich jak dodatki, premie, benefity socjalne czy dodatkowe świadczenia pracownicze. Dobrze jest mieć również na względzie wysokie koszty życia w Norwegii, co może mieć wpływ na realną siłę nabywczą zarobków.
ILE PIENIĘDZY MOŻNA ODŁOŻYĆ PRACUJĄC W NORWEGII?
Ilość pieniędzy, które można odłożyć miesięcznie pracując w Norwegii, zależy od wielu czynników, takich jak poziom wynagrodzenia, koszty życia, styl życia oraz indywidualne potrzeby i priorytety finansowe. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, pracując w Norwegii i zarabiając na poziomie średnio-wysokim, można zwykle odłożyć znaczną część dochodu.
Przez stosunkowo wysokie płace i dobry standard życia, pracując w Norwegii można odłożyć większe sumy pieniędzy niż zarabiając w Polsce. Dokładna kwota będzie jednak zależała od czynników indywidualnych. Dobrze jest pamiętać o budowaniu dobrych nawyków finansowych, inwestowaniu i mądrym odkładaniu pieniędzy, co może zaowocować w przyszłości, niezależnie od tego, w jakim kraju będziesz chciał rozwijać swoją karierę.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZED WYJECHANIEM DO PRACY DO NORWEGII?
Oprócz określenia stanowiska, na którym chcesz podjąć zatrudnienie, warto pamiętać jest o kilku rzeczach przed wyjazdem do pracy do innego kraju. Po pierwsze sprawdź czy twoje uprawnienia, szkolenia i tak dalej, zachowują swoją ważność w docelowym państwie. Nie zapominaj o przetłumaczeniu na język norweski, przez tłumacza przysięgłego podstawowych dokumentów, by mogły one spełnić tam swoją funkcję. Skonstruuj dobre CV oraz list motywacyjny, przetłumaczone na norweski- wpłynie to lepiej na pierwsze wrażenie o tobie, jako o pracowniku.
Dla obywateli Polski wyjazd do pracy w Norwegii jest ułatwiony i nie trzeba załatwiać dużej ilości formalności. Najważniejsze jest, aby wszystko załatwić w legalny i zgodny z prawem polskim jak i norweskim, sposób. Dlatego też po zatrudnieniu kluczowym jest fakt zgłoszenia się do norweskiego urzędu skarbowego, gdzie otrzymasz numer identyfikacyjny stanowiący bazę do późniejszych rozliczeń podatkowych. Sprawdź też czy twoje polskie ubezpieczenie zdrowotne obejmuje pobyt za granicą, czy trzeba będzie się tym zainteresować i coś zmienić w razie nagłej choroby bądź wypadku.
CZY OPŁACA SIĘ WYJECHAĆ DO NORWEGII?
Z ekonomicznego punktu widzenia jest to korzystne, jednak poza pieniędzmi nie można zapominać o innych czynnikach wpływających na atrakcyjność bycia na emigracji, jak na przykład rozłąka z rodziną i przyjaciółmi. Bez wątpienia znajdą się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy wjazdu do Norwegii w celach zarobkowych, jednak pamiętaj o tym, że najważniejsze i ostateczne zdanie należy do ciebie po przeanalizowaniu wszystkich czynników. Sam wiesz co jest dla ciebie najlepsze i gdzie będziesz się lepiej czuł. Czasami może warto zaryzykować i spróbować czegoś nowego, a może okazać się to strzałem w dziesiątkę i punktem zwrotnym w twoim życiu.
Dowiedz się więcej:
På vei - podręczniki do nauki norweskiego