Stieg Larsson

 


 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze podręczników lub książek, ZADZWOŃ do nas!

Z chęcią Ci doradzimy i podpowiemy, jakie pozycje będą dla Ciebie najlepsze!

Śmiało, czekamy na kontakt: +48 727 943 562 :) 

 

 

Kryminały po szwedzku to istna gratka dla fanów gatunku!

Komisarz Wallander czy Erika Flack, teraz możesz rozwiązywać zagadki kryminalne razem z nimi, po szwedzku.

 


 

KRYMINAŁY PO SZWEDZKU

Nad fenomenem szwedzkich oraz w ogóle skandynawskich kryminałów dywagują naukowcy. Jak to jest, że w krajach o tak niskim poziomie przestępczości powstaje tyle opisów krwawych zbrodni?

Popularność kryminałów wśród szwedzkich czytelników jest niepodważalna. Szwedzka gazeta popołudniowa Expressen podała, że czytanie powieści kryminalnych, w hamaku we własnym ogrodzie, to jedno z ulubionych zajęć urlopowych Szwedów. Jeśli interesują Cię dobre szwedzkie kryminały książki, wówczas w naszym sklepie internetowym z pewnością znajdziesz wiele ciekawych i wciągających pozycji. Z kolei w okresie letnim 9 z 10 wypożyczanych książek to właśnie kryminały. Dlaczego ludzie lubią się bać? Skąd bierze się w nich pasja do rozwiązywania zagadek kryminalnych razem z bohaterami powieści? Od kiedy możemy mówić o fenomenie szwedzkich kryminałów (deckare)? 

 

POCZĄTKI POPULARNOŚCI

Per Hellgren,  reporter i wykładowca literatury na sztokholmskiej uczelni wyższej Södertörn, w swojej ostatniej książce Swedish Marxist Noir: The Dark Wave of Crime Writers and the Influence of Raymond Chandler” wskazuje na lata 70. jako okres przełamania. Wtedy to Maj Sjöwall i Pera Wahlöö, szwedzka para, napisała dziesięć książek opowiadających o przygodach komisarza Martina Becka. Udało im się zdobyć zagraniczne rynki, takie jak niemiecki i amerykański. Tym sposobem utorowali drogę kolejnym pokoleniom szwedzkich pisarzy kryminałów (i nie tylko). Nie da się ukryć, iż kryminały szwedzkie są uwielbiane przez wielu osób na całym świecie. Dobry szwedzki kryminał potrafi w niesamowity sposób wciągnąć. Jeżeli interesuje Cię literatura szwedzka kryminały, wówczas na naszej stronie internetowej możesz znaleźć najlepsze szwedzkie kryminały, dzięki którym nie tylko w ciekawy sposób zapełnisz swój wolny czas, ale także poszerzysz zasób słów w języku szwedzkim. 

 

MISTRZOWIE SNUCIA OPOWIEŚCI

Jednak bez umiejętności pisarskich sukces sam by nie przyszedł. Powodem popularności literatury szwedzkiej, w tym kryminałów, jest też umiejętność opowiadania historii. Cechą charakterystyczną jest osadzanie bohaterów w zwykłej, codziennej rzeczywistości, o którą to zahaczają wątki kryminalne. Bohaterowie zmagają się z problemami wspólnymi dla wszystkich, mają kłopoty w związkach, przechodzą trudności finansowe, zmagają się z uzależnieniami itp. Kerstin Bergman, badaczka literatury na szwedzkim Uniwersytecie w Lund zaznacza, że szwedzkie kryminały  są „pasjonującą i łatwą w odbiorze lekturą, dającą zarówno ucieczkę od rzeczywistości, jak i wiedzę o współczesności, w której przyszło nam żyć”. Wśród skandynawskich kryminałów, szwedzka literatura kryminalna cieszy się bardzo dużą popularnością.  

 

ZBRODNIA JAKO ATRAKCJA TURYSTYCZNA 

Mogłoby się wydawać, że opisy krwawych zbrodni będę skutecznie odstraszać czytelników od Szwecji. Stało się dokładnie na odwrót. Przyjrzyjmy się chociażby Ystadt, miastu, które jest tłem wydarzeń w kryminałach Henninga Mankella o przygodach komisarza Wallandera.  Tysiące turystów przypływa tu promem, by na żywo zobaczyć miejsca zbrodni opisane w książkach. Podobna sytuacja ma miejsce w Fjällbace, mieście rodzinnym Camilli Läckberg. to właśnie tu rozgrywa się większa część akcji w jej powieściach. Mimo że w książkach trup ściele się gęsto, samo miasteczko w rzeczywistości jest nadzwyczaj spokojne. 

  

NOWA FALA

Od kilku ostatnich lat można zaobserwować nowy trend w tej dziedzinie literatury. Chodzi o autorską interpretację prawdziwych wydarzeń. Zamordowanie szwedzkiego premiera Olofa Palmego zainspirowało wielu twórców do nowej interpretacji tego zdarzenia i towarzyszących mu okoliczności. Powstało kilkadziesiąt książek, w których osią fabularną jest właśnie to słynne morderstwo. Podobnie, kryminał Knutby opowiada historię, która zdarzyła się naprawdę, zbrodnie popełnione w cieniu działań zboru zielonoświątkowców, lecz autor nakłada na nią filtr własnej interpretacji. Jeżeli jesteś ciekaw takiego zagadnienia jak szwedzkie kryminały autorzy, wówczas możesz ich znaleźć wśród naszych propozycji. 

  

MEGA SERIE 

W Szwecji na listach wydawnictw jest ponad 150 autorów kryminalnych, a zyski wciąż rosną. Dobrze sprzedają się nie tylko nowości, ale i klasyka gatunku, jak chociażby trylogia Millennium Stiega Larssona. Na całym świecie sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy, a w samej Szwecji - około 3 miliony, co oznacza, że znajdziemy ją prawdopodobnie w każdym domu w Szwecji. Po śmierci pisarza pałeczkę kontynuowania sagi przejął  David Lagerkrantz pisząc trzy kolejne części serii, która stały się bestsellerami. Jeśli więc lubisz kryminały szwedzkie książki dostępne na naszej stronie to bez wątpienia świetna opcja. 
  

DLACZEGO CZYTAMY KRYMINAŁY

Jo Nesbø opisuje to następująco: “Powieść kryminalna odgrywa rolę terapeutyczną. Zaspokaja dwie potrzeby współczesnego człowieka: potrzebę przeżywania napięcia i potrzebę bezpieczeństwa, wiemy bowiem, że na końcu powieści zawsze powracamy do stanu równowagi.”

Jeśli więc jesteś fanem szwedzkich kryminałów lub dopiero chcesz poznać ten świat zapoznaj się koniecznie z naszą ofertą. W sklepie www.ksiazkiposzwedzku.pl znajdziesz książki autorstwa szwedzkich pisarzy kryminalnych zarówno w wersji oryginalnej, jak i lättläst, czyli uproszczonej wersji językowej (uproszczony szwedzki). Czytając kryminały po szwedzku połączysz przyjemne z pożytecznym. 

 


 

Jeśli chciałbyś/chciałabyś przeczytać książkę, której nie ma w naszej stałej ofercie, napisz do nas maila: biuro@ksiazkiposzwedzku.pl lub skontaktuj się z nami poprzez social media IF/FB. Napisz tytuł i autora poszukiwanej książki. Najprawdopodobniej uda się ją dla Ciebie sprowadzić w ramach zamówienia indywidualnego. 

Zobacz też jakie inne kategorie przygotowaliśmy dla Ciebie na naszej stronie:


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl