Anders Hansen
 

Anders Hansen

Szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii na Instytucie Karolinska, autor wielu książek. 

W swoich pracach skupia się na tym w jaki sposób działa ludzki mózg i jak poszczególne elementy życia wpływają na jego funkcjonowanie. Wykorzystuje w nich najnowsze odkrycia i badania neurobiologii w przystępny sposób tłumacząc, jak można wykorzystać je w codziennym życiu.  

  

 

 


 

W 2019 r. napisał bestsellerową książkę „Wyloguj swój mózg” (po szwedzku: "Skärmhjärnan: hur en hjärna i osynk med sin tid kan göra oss stressade, deprimerade och ångestfyllda"), w której na podstawie aktualnych badań opisuje, jak dzisiejszy cyfrowy styl życia wpływa na nasz mózg i zdrowie psychiczne. Otrzymał za nią prestiżową nagrodę The Health Award of the Year.

„Musimy zdać sobie sprawę, że w nas, ludziach, istnieją bardzo głębokie mechanizmy, które są wykorzystywane. Musimy zrozumieć, że technologia ma swoje wady i nauczyć się korzystać z niej w bardziej inteligentny sposób” - powiedział Anders Hansen w jednym z wywiadów. 

Z kolei w swojej innej publikacji, „Hjärnstark (...)”, Hansen napisał „ci, którzy nie są zafascynowani mózgiem, nie są zafascynowani niczym”. Zapytany o dokładniejsze znaczenie tego zdania, podczas wywiadu dla King Magazine, odpowiedział „Zasadniczo fascynujące jest to, że doświadczenie siedzenia tutaj jest skonstruowane w organie, który wygląda jak zapakowane kiełbaski i waży jak karton mleka. To, że ta materia może stworzyć doświadczenie istnienia, jest niewyobrażalne. Jesteśmy cząsteczkami, które zostały uformowane w sposób, który pozwala nam doświadczać siebie i zastanawiać się nad tym.”

Prawdziwe zainteresowanie mózgiem i poprawą jakości ludzkiego życia wyraźnie widać w jego książkach, które stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

Książki Hansena zostały sprzedane w 37 krajach, w tym w USA, Chinach, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Poza tym napisał on również scenariusz i jest gospodarzem programu popularnonaukowego "Din Hjärna", który był emitowany na SVT1 (w szwedzkiej telewizji) w pięciu jednogodzinnych odcinkach jesienią 2019 roku. W programie gościli różni eksperci, został on kilkukrotnie nominowany do nagród i do roku 2024  doczekał się 3 sezonów.  

Dodatkowo Anders Hansen jest ambasadorem organizacji non-profit Generation Pep, która promuje lepsze zdrowie wśród młodych ludzi.

„Aktywność fizyczna jest lekiem, o którym zapomnieliśmy, nie ma nic wspólnego ze sportem czy wynikami. Jest to coś, do czego ludzie jako gatunek ewoluowali. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy młodzi. W tym kontekście szkoda, że coraz częściej prowadzimy siedzący tryb życia, zwłaszcza młodzi ludzie. Jestem ambasadorem Pep, ponieważ organizacja zajmuje się tą kwestią profesjonalnie, celowo i z myślą o osiągnięciu konkretnych rezultatów bez nastawienia na zysk”.

 


 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl