Szwedzkie filmy na Święta 0
Szwedzkie filmy na Święta

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, pełen ciepła, rodzinnego biesiadowania i miłości. Co roku ludzie z całego świata zasiadają przed telewizorami, aby cieszyć się klasycznymi filmami świątecznymi. W tym artykule przeniesiemy się do Szwecji, odkrywając urok i magię szwedzkich filmów na święta. Omówimy zarówno klasyki, jak i nowości, które sprawią, że ten sezon świąteczny będzie niezapomniany.

czytaj całość »
Prezent dla miłośnika Islandii 0
Prezent dla miłośnika Islandii

Islandia, kraina lodu i ognia, fascynuje swoim niezwykłym pięknem przyrody, bogatą kulturą i fascynującą historią. Dla tych, którzy pokochali ten nordycki kraj, nie ma lepszego prezentu niż coś związanego z ich pasją. W tym artykule odkryjemy różnorodne pomysły na prezenty, które z pewnością ucieszą każdego miłośnika Islandii. Jako jednym z niezwykle wartościowych prezentów, przyjrzymy się podręcznikom do nauki islandzkiego, otwierającym drzwi do tajemniczego języka tej niezwykłej krainy.

czytaj całość »
Planowanie czytania książek 0
Klucz do satysfakcjonującego czytania

Czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale także cenny sposób rozwijania swojego intelektu, zdobywania wiedzy i kształtowania wyobraźni, szczególnie jeśli czytasz w obcych językach! Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie czasu na czytanie może być wyzwaniem. Dlatego właściwe planowanie czytania książek, również tych obcojęzycznych, jest kluczowe, aby czerpać z tego procesu pełne korzyści. W tym artykule omówimy, dlaczego warto planować swoje czytanie, jak to zrobić efektywnie oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki tej praktyce.

czytaj całość »
Black Friday 2023 0
Black Friday 2023

Black Friday, a ostatnimi czasy, cały Black Week to bez wątpienia najgorętszy czas zakupowy w roku. Skąd się wzięła nazwa Black Friday? Dlaczego warto skorzystać z okazji cenowych w tym okresie?

czytaj całość »
Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji 0
Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji

Szukając informacji o Dniu Wszystkich Świętych w Szwecji można znaleźć kilka różnych nazw: (Allhelgonadagen, Alla helgons dag, Alla själars dag i Halloween.) Co one oznaczają? Kiedy obchodzi się dane Święta? Jaką mają historię?

czytaj całość »
Po co czytać w języku obcym? 0
Po co czytać w języku obcym?

„Książki po szwedzku” to przede wszystkim książki do czytania.  Nie podręczniki, ćwiczenia do gramatyki czy testy, ale właśnie beletrystyka, literatura faktu czy inne gatunki książek do czytania. Takie było początkowe założenie przy otwieraniu księgarni - upowszechnienie czytania w językach obcych, zaczynając od szwedzkiego.

czytaj całość »
Czy opłaca się pracować na Islandii 0
Czy opłaca się pracować na Islandii

Islandia, mimo swoich niewielkich rozmiarów i położenia w znacznej odległości od Polski, wciąż pozostaje popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Oprócz unikalnych walorów przyrodniczych przyciąga zarobkami i kulturą pracy. Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie: gdzie najlepiej żyje się w Europie, rozważają właśnie emigrację do Islandii. Dowiedz się więcej o podejmowaniu pracy właśnie w tym kraju!

czytaj całość »
Wulkany Islandii 0
Wulkany Islandii

Nie bez kozery Islandia nazywana jest Krainą Ognia i Lodu. Oprócz pokrywającej ją pokrywy lodowca, może się poszczycić mianem najbardziej aktywnego sejsmicznie obszaru w Europie! Mnogość wulkanów, które pozostają aktywne do naszych czasów przyciąga turystów i badaczy z całego świata. Dowiedz się więcej o niezwykłych wulkanach Islandii.

czytaj całość »
Moje doświadczenia z lektorami języków obcych 0
Moje doświadczenia z lektorami języków obcych

Pora na drugą część tekstu z serii „Lektorzy języka obcego”. Do tej pory uczyłam się trzech języków obcych, zdałam sześć różnych egzaminów językowych i osiągnęłam poziom co najmniej C1 z każdego języka.

Żeby znaleźć się w tym miejscu potrzebowałam poświęcić wiele czasu na naukę, musiałam pracować nad motywacją wewnętrzną, ale potrzebny był również dobry lektor. W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami z różnymi lektorami językowymi i przedstawię swoje wnioski i opinie na temat skuteczności ich metod. Nie opiszę wszystkich nauczycieli i wszystkich historii z nimi związanych, bo wyszedłby z tego artykuł na kilkadziesiąt stron. Mam jednak nadzieję, poniższe opisy w pewien sposób pomogą Tobie wybrać odpowiedniego nauczyciela.

czytaj całość »
Jak wybrać lektora języka obcego? 0
Jak wybrać lektora języka obcego?

Zazwyczaj za decyzją o nauce nowego języka idzie kolejna, dotycząca wyboru nauczyciela. W dobie Internetu bardzo łatwo jest sprawdzić opinie o lektorach na stronach internetowych, forach czy w social mediach. Ale jakiego lektora wybrać? Tego, który mówi po polsku i uczył się języka na polskich uczeniach czy native speakera, czyli osobę, która wychowała się w obcym kraju?

 

czytaj całość »
Jak pisać teksty na Swedex'ie B2/C1 0
Jak pisać teksty na Swedex'ie B2/C1

Jedną ze stałych części egzaminu Swedex B2/C1 jest napisanie dłuższego tekstu. Wiele osób uważa tę cześć za jedną z trudniejszych ze względu na złożoność zadania. 

Musisz napisać tekst w stylu rozprawki na konkretny temat, przedstawić serię argumentów, użyć właściwych słów i wyrażeń, i zmieścić się czasie. Aby dobrze przygotować się do pisania podczas egzaminu trzeba poświęcić sporo czasu na uprzednie ćwiczenia, ale z poniższymi wskazówkami będzie Ci łatwiej!

czytaj całość »
Wyprawka Szwedzki A1/A2 0
Wyprawka Szwedzki A1/A2

Każda osoba zaczynająca uczyć się szwedzkiego staje przed wieloma decyzjami. Oprócz wyboru lektora, metod nauki i jej celu trzeba zastanowić się z jakich książek i podręczników korzystać, tak by postępy językowe były jak najszybsze. W tym i kolejnych wpisach blogowych przedstawimy Wam przykładowe „wyprawki szkolne” dla osób rozpoczynających naukę szwedzkiego na trzech poziomach: A1/A2, B1/B2 oraz B2/C1.

czytaj całość »
Jak pisać w języku obcym 0
Jak pisać w języku obcym

Formułowanie myśli na piśmie jest jedną z podstawowych umiejętności językowych sprawdzanych podczas egzaminów, ale również niezwykle przydatną w życiu codziennym. Jak ćwiczyć wypowiedzi pisemne i jak sprawić, by czytanie Twoich tekstów było dla innych przyjemnością?

 

czytaj całość »
Znane norweskie firmy 0
Znane norweskie firmy

Norwegia jest drugim po Islandii najsłabiej zaludnionym państwem europejskim. Pod względem liczby mieszkańców jest relatywnie małym krajem z około 5,4 mln mieszkańców. Niech to Was jednak nie zmyli, bo na arenie międzynarodowej, pod względem innowacji, nowych technologii i przedsiębiorczości jest powszechnie znana i szanowana! Przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka znanych norweskich firm, które osiągnęły międzynarodową rozpoznawalność.

czytaj całość »
Kräftskiva, czyli Uczta rakowa! 0
Kräftskiva, czyli Uczta rakowa!

Sierpień to bez wątpienia wyjątkowy czas w szwedzkim kalendarzu. To właśnie w tym miesiącu zaczyna się połów raków, szwedzkiego przysmaku narodowego.

czytaj całość »
Jak zdać Swedex B2/C1 2
Jak zdać Swedex B2/C1

Po dwóch latach intensywnej nauki szwedzkiego odebrałam certyfikat zdanego egzaminu SWEDEX na poziomie C1. Jak wyglądały moje przygotowania? Z jakich podręczników korzystałam? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

czytaj całość »
Jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu po szwedzku 0
Jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu po szwedzku

Umiejętność słuchania ze zrozumieniem to jedna z podstawowych umiejętności językowych, którą trzeba nabyć na drodze do płynności językowej. Zachodzi jednak pytanie, jak ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem w języku szwedzkim skoro nie mieszkam w Szwecji i nie mam stałego kontaktu ze Szwedami? Zapoznaj się z tym artykułem i skorzystaj z naszych wskazówek!

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl