Swedex B2/C1 - Czytanie ze zrozumieniem 0
Swedex B2/C1 - Czytanie ze zrozumieniem

Jeśli zdajesz egzamin Swedex B2/C1, czekają Cię cztery części egzaminu: Läsförståelse (Czytanie ze zrozumieniem), Hörförståelse (Rozumienie ze słuchu), Skriftlig uppgift (Praca pisemna), Muntlig uppgift (Wypowiedź ustna).

Z tego i kolejnych artykułów dowiesz się, jak przygotować się do każdej z nich.

czytaj całość »
Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem 0
Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem

Czytanie to jedna z podstawowych i ważnych umiejętności, które nabywamy ucząc się języka ojczystego oraz obcego. Możliwość zapoznawania się z tekstami otwiera przed nami nowy świat możliwości, a w zasadzie umożliwia codzienne funkcjonowanie. Czytanie ze zrozumieniem w języku obcym to również umiejętność sprawdzana podczas egzaminów językowych, takich jak SWEDEX czy Tisus, jeśli chodzi o egzaminy z języka szwedzkiego. To bardzo ważne, żeby opanować ją w stopniu umożliwiającym rozumienie różnych typów tekstów. Jak się tego nauczyć? Jak wyćwiczyć czytanie ze zrozumieniem?

czytaj całość »
Jak zacząć naukę języka szwedzkiego 0
Jak zacząć naukę języka szwedzkiego

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad nauką języka szwedzkiego? Może masz szwedzkich znajomych, planujesz podróż do Szwecji lub po prostu chcesz poszerzyć swoje horyzonty językowe? Niezależnie od powodu, nauka szwedzkiego może być nie tylko ekscytującym wyzwaniem, ale także otworzyć drzwi do fascynującej kultury i możliwości. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zacząć naukę języka szwedzkiego od podstaw.

czytaj całość »
Wielkanoc w Szwecji 0
Wielkanoc w Szwecji

Jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Szwecji? Jakie tradycje i zwyczaje towarzyszą corocznym obchodom tego Święta? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

czytaj całość »
Czy opłaca się pracować w Norwegii? 0
Czy opłaca się pracować w Norwegii?

Czy opłaca się pracować w Norwegii? Jak wyglądają możliwości zatrudnienia i wynagrodzenia tam? Czy trzeba znać język norweski, by móc pracować w tym północnym kraju? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytanie związane z pracą w Norwegii. 

czytaj całość »
Dzień Kobiet w Skandynawii 0
Dzień Kobiet w Skandynawii

Jak obchodzi się to święto w Krajach Północy? Czy Norwegowie, Duńczycy, Szwedzi i Islandczycy mają jakieś swoje, własne tradycje związane z międzynarodowym dniem kobiet? Dowiedz się więcej z tego artykułu!

czytaj całość »
System edukacji w Szwecji 0
System edukacji w Szwecji

Jak wygląda system edukacji w Szwecji? Czym różni się szkoła w Szwecji od szkoły w Polsce? Który system jest bardziej efektywny? Dowiedz się z tego artykułu.

czytaj całość »
Fettisdagen, czyli tłusty wtorek w Skandynawii 0
Fettisdagen, czyli tłusty wtorek w Skandynawii

Jak wygląda Tłusty Czwartek w krajach skandynawskich? Czy  tam też jest  Tłusty Czwartek lub inny, podobny do tego dzień? Jeśli tak, co wtedy się tam je? Jeśli jesteś ciekawy i chcesz poznać odpowiedzi na te, może nie niezbędne do życia, ale bardzo ciekawe pytania, to idealnie trafiłeś. W tym artykule dowiesz  się czym jest szwedzki Fettisdagen, jak, kiedy i dlaczego się go świętuje, czym różni się on od polskiego Tłustego Czwartku oraz poznasz przepis na pyszny, tradycyjny wypiek związany z właśnie tym  dniem. 

czytaj całość »
Augustpriset, czyli Nagroda Augusta 0
Augustpriset, czyli Nagroda Augusta

Nagroda Augusta jest nagrodą literacką, przyznawaną każdorocznie od 1989 roku. Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców przyznaje ją co roku najwybitniejszym książkom wydanym w Szwecji po szwedzku. Swoją nazwę zawdzięcza Augustowi Strindbergowi. Pomysłodawcą stworzenia nagrody natomiast był Per. I Gedin. Dowiedz się więcej o tym wydarzeniu!

czytaj całość »
Konungens namnsdag , czyli imieniny Króla Szwecji 0
Konungens namnsdag , czyli imieniny Króla Szwecji

Szwedzi uwielbiają swoją rodzinę Królewską. Lubią być na bieżąco z tym, co się u nich dzieje w życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym, jak się czują, jakie mają obowiązki, gdzie wybierają się z wizytą lub w jaki sposób spędzają wolny czas. Bez wątpienia szwedzcy monarchowie są bardzo serdeczni dla wszystkich osób, więc duża sympatia poddanych w stosunku do nich nie budzi większego zdziwienia. Dowiedz się o typowo szwedzkim zwyczaju, jakim są obchody imienin Króla Karola!

czytaj całość »
Od czego zacząć naukę języka obcego? 0
Od czego zacząć naukę języka obcego?

Dla jednych motywacją do rozpoczęcia nauki języka obcego będzie praca, dla innych podróże, niektórzy zaczną z czystej ciekawości oraz chęci poszerzania swoich horyzontów - każdy z nas ma inne motywacje do nauki nowego języka. Bez względu na to jaka ona jest rozpoczęcie nauki języka obcego może być dla nas zarówno ekscytujące, jak i przytłaczające. Od czego więc zacząć naukę języka obcego? W jakiej kolejności uczyć się nowych zagadnień, żeby droga do tego  nie była zbyt obciążająca i uciążliwa?

czytaj całość »
Cele językowe 0
Cele językowe

Niezależnie od tego jaki masz cel, wspólnym mianownikiem jest zdecydowanie to, że chcesz, aby zostały one zrealizowane. Jak to zrobić? W jaki sposób skutecznie wyznaczać cele językowe tak by miały realną szansę na realizację? I w końcu, jak osiągać więcej w nauce języka obcego?

czytaj całość »
Szwedzkie filmy na Święta 0
Szwedzkie filmy na Święta

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, pełen ciepła, rodzinnego biesiadowania i miłości. Co roku ludzie z całego świata zasiadają przed telewizorami, aby cieszyć się klasycznymi filmami świątecznymi. W tym artykule przeniesiemy się do Szwecji, odkrywając urok i magię szwedzkich filmów na święta. Omówimy zarówno klasyki, jak i nowości, które sprawią, że ten sezon świąteczny będzie niezapomniany.

czytaj całość »
Prezent dla miłośnika Islandii 0
Prezent dla miłośnika Islandii

Islandia, kraina lodu i ognia, fascynuje swoim niezwykłym pięknem przyrody, bogatą kulturą i fascynującą historią. Dla tych, którzy pokochali ten nordycki kraj, nie ma lepszego prezentu niż coś związanego z ich pasją. W tym artykule odkryjemy różnorodne pomysły na prezenty, które z pewnością ucieszą każdego miłośnika Islandii. Jako jednym z niezwykle wartościowych prezentów, przyjrzymy się podręcznikom do nauki islandzkiego, otwierającym drzwi do tajemniczego języka tej niezwykłej krainy.

czytaj całość »
Planowanie czytania książek 0
Klucz do satysfakcjonującego czytania

Czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale także cenny sposób rozwijania swojego intelektu, zdobywania wiedzy i kształtowania wyobraźni, szczególnie jeśli czytasz w obcych językach! Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie czasu na czytanie może być wyzwaniem. Dlatego właściwe planowanie czytania książek, również tych obcojęzycznych, jest kluczowe, aby czerpać z tego procesu pełne korzyści. W tym artykule omówimy, dlaczego warto planować swoje czytanie, jak to zrobić efektywnie oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki tej praktyce.

czytaj całość »
Black Friday 2023 0
Black Friday 2023

Black Friday, a ostatnimi czasy, cały Black Week to bez wątpienia najgorętszy czas zakupowy w roku. Skąd się wzięła nazwa Black Friday? Dlaczego warto skorzystać z okazji cenowych w tym okresie?

czytaj całość »
Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji 0
Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji

Szukając informacji o Dniu Wszystkich Świętych w Szwecji można znaleźć kilka różnych nazw: (Allhelgonadagen, Alla helgons dag, Alla själars dag i Halloween.) Co one oznaczają? Kiedy obchodzi się dane Święta? Jaką mają historię?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl