Duńskie hygge 0
Duńskie hygge co to jest

Według danych Komisji Europejskiej, Duńczycy od czterdziestu lat plasują się w ścisłej czołówce najszczęśliwszych narodów świata. Co jest tego zasługą? Polityka państwa opiekuńczego? Kultura pracy? A może praktykowanie hygge? Przeczytaj artykuł i poznaj bliżej szczęśliwych Duńczyków!

czytaj całość »
Czy warto uczyć się duńskiego? 0
Czy warto uczyć się duńskiego?

Język duński to język z grupy skandynawskiej języków germańskich, ojczysty dla około  5,2 milionów osób, głównie na terenie Danii oraz w północnych Niemczech. Czy warto uczyć się mowy, którą włada ograniczona społeczność koncentrująca się głównie północnym regionie Europy? Poznaj nasze argumenty!

czytaj całość »
Czy duński jest trudny? 0
Czy duński jest trudny?

Wielu Europejczyków uważa, że duński jest językiem szczególnie trudnym do nauczenia.  Ale co sprawia, że odbieramy dany język obcy jako skomplikowany do nauczenia się? I czy naprawdę jest tak, że duński jest trudny?

czytaj całość »
SEMLA - historia sukcesu 0
SEMLA - historia sukcesu

Opowiadane są o niej legendy, ma swoje odpowiedniki w wielu krajach skandynawskich i od pokoleń cieszy podniebienia Szwedów. Czemu zawdzięcza swój sukces niepozorna bułeczka z bitą śmietaną, czyli semla?

czytaj całość »
W tym roku zacznę czytać w języku obcym 0
W tym roku zacznę czytać w języku obcym

„W nowym roku zacznę czytać w języku obcym!” Ile razy już to sobie obiecywałeś/aś? A może jeszcze nie dostrzegasz wartości w czytaniu obcojęzycznej literatury? Czas zacząć działać! Czytanie to nie tylko sposób na relaks i zdobywanie wiedzy, ale i sposób na szybszą naukę języka obcego! Dowiedz się więcej, jak zacząć czytać w języku obcym i dlaczego warto to robić.

czytaj całość »
Czy warto uczyć się szwedzkiego? 0
Czy warto uczyć się szwedzkiego?

Czy warto uczyć się języka, którym mówi jedynie 10 milionów ludzi? Czy warto uczyć się mowy „ludu północy” zamieszkującego regiony gdzie przez większość roku trzeba nosić kurtkę, a dopiero 10 tysięcy lat temu ustąpiło ostatnie zlodowacenie? W końcu, czy opłaca się poznawać język kraju, w którym z większością ludzi dogadasz się po angielsku? Oto ważne pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule!

czytaj całość »
Nagroda Nobla 0
Nagroda Nobla

Szwecja kojarzy się z czystym powietrzem, przerwą na fikę, podejściem „lagom”, ale i z Nagrodą Nobla! W tym roku 10 grudnia po raz kolejny wybitni naukowcy i osobistości zostały wyróżnione tą nagrodą.

czytaj całość »
Jak zacząć czytać w języku obcym? 0
Jak zacząć czytać w języku obcym?

Czy żeby zacząć czytać w obcym języku trzeba wcześniej osiągnąć wysoki poziom zaawansowania? A może to właśnie czytanie ma pomóc w dojściu do wymarzonej znajomości języka obcego? Dowiedz się, jak przedstawiąją się fakty!

czytaj całość »
Lagom 0
Lagom

Kilka lat temu, dzięki spopularyzowaniu duńskiego „hygge”, zapanowała moda na wszystko, co przytulne, miłe i kojące. Co do zaoferowania w tym temacie mają Szwedzi?

czytaj całość »
Dzień Świętej Łucji 0
Dzień Świętej Łucji

Przed zmianą kalendarza z juliańskiego na gregoriański 13 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Szwedzi wierzyli, że dzieją się wtedy nadprzyrodzone rzeczy, a zjawy i potwory wychodzą z ukrycia. Stworzono święto światła, żeby odpędzić te złe moce.

czytaj całość »
Dzień Ojca w Szwecji 0
Dzień Ojca w Szwecji

Jakie są korzenie obchodów Dnia Ojca w Szwecji? Jakie prezenty otrzymują tatusiowie w Szwecji? Dowiedz się tego i o wiele więcej z tego artykułu!

czytaj całość »
Dzień Świętego Marcina (Mårten/Mårtensmässan) 0
Dzień Świętego Marcina (Mårten/Mårtensmässan)

Mårten (Mårtensmässan), czyli święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy – Marcina z Tours.

czytaj całość »
SVA - co to jest? 0
SVA - co to jest?

Kolejnym szczeblem w drabinie nauki języka szwedzkiego dla imigrantów są kursy SVA. Czym się charakteryzują? Jaki poziom językowy się po nich uzyskuje? 

czytaj całość »
SFI - co to jest? 0
SFI - co to jest?

W opisach podręczników do nauki możecie znaleźć informację, że dana książka jest używana podczas kursów SFI. Co oznacza ten skrót? 

czytaj całość »
Szwedzki alfabet 0
Szwedzki alfabet

Rozpocznij naukę języka szwedzkiego od poznania alfabetu! Mimo iż jest łudząco podobny do tego polskiego, to można zauważyć kilka istotnych różnic.

czytaj całość »
Czy warto pisać egzamin SWEDEX? 0
Czy warto pisać egzamin SWEDEX?

Dla wielu uczących się języka szwedzkiego egzamin może być podsumowaniem pewnego etapu nauki języka obcego, przepustką do uzyskania pracy w Szwecji lub awansu w szwedzkiej firmie w Polsce. Czy warto poświęcić czas, siły i środki, by przygotować się do tego egzaminu i go zdać? Jak przygotować się do Swedex? Jakie  możliwości otwierają się po uzyskaniu certyfikatu? I w końcu, ile trzeba zainwestować w cały ten proces?

czytaj całość »
Czy warto zdać egzamin TISUS? 0
Czy warto zdać egzamin TISUS?

W naszym kraju wciąż jest dużo osób, które chcą wyjechać do Szwecji i tam podjąć studia na upragnionym kierunku. Jednym z wymogów, który każdy kandydat bez szwedzkich dyplomów musi spełnić jest posiadanie certyfikatu zdanego egzaminu TISUS. Na czym polega ten egzamin? Jak przygotować się do TISUS? I czy w ogóle warto pisać TISUS?

czytaj całość »
Egzaminy z języka szwedzkiego 0
Egzaminy z języka szwedzkiego

Kiedy osiągasz pewien poziom podczas nauki języka szwedzkiego, być może będziesz chciał uzyskać potwierdzenie swoich umiejętności. Lub planujesz studia na uczelni wyższej w Szwecji i dowiadujesz się, że aby uzyskać na nią wstęp niezbędny jest zdany certyfikat językowy. Albo wyjeżdżasz do Szwecji do pracy i chcesz posiadać dokument, który potwierdzi Twoje umiejętności językowe przed pracodawcą. We wszystkich wymienionych powyżej sytuacjach przyda się zdany egzamin językowy z języka szwedzkiego. Jakie egzaminy można zdawać i czy w ogóle warto pisać egzamin ze szwedzkiego? Jakie korzyści uzyskuje się po otrzymaniu certyfikatu? I najważniejsze - jak przygotować się do egzaminu ze szwedzkiego? 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl