Midsommar, czyli o najważniejszej szwedzkiej tradycji 0
Midsommar, czyli o najważniejszej szwedzkiej tradycji

Tradycja obchodzenia Midsommar przez Szwedów często jest znana obcokrajowcom, spopularyzowana przez filmy i literaturę szwedzką, ale i w ogóle skandynawską. Ale skąd właściwie wziął się zwyczaj celebracji najdłuższych dni w roku i najkrótszej nocy? Co jest charakterystycznego dla tych obchodów? Jak świętuje się obecnie?

czytaj całość »
Jak wybrać podręcznik do nauki szwedzkiego? 0
Jak wybrać podręcznik do nauki szwedzkiego?

Zaczynasz uczyć się szwedzkiego! Pewnie obejrzałeś/aś już kilka filmów Bergmana, przeczytałeś/aś całą serię Muminków, wzruszasz się czytając Braci Lwie Serce i w końcu zapragnąłeś/aś doświadczać kultury szwedzkiej w oryginale. A może Twoja druga połówka pochodzi z tego skandynawskiego kraju? Lub jesteś lekarzem i chcesz kontynuować swoją karierę za granicą? Powodów do nauki języka obcego jest chyba tyle, co ludzi uczących się go. Ale jak zacząć? I z jakim podręcznikiem? 

czytaj całość »
Książki tylko dla dzieci? 0
Książki tylko dla dzieci?

Widząc okładkę ozdobioną ilustracją z fantastycznymi stworzeniami lub książkę z obrazkami w środku instynktownie przyporządkowujemy ją do kategorii “Dla dzieci” i to raczej młodszym czytelnikom zostawiamy jej lekturę. Ale czy rzeczywiście powinniśmy dzielić literaturę na dwa zbiory rozłączne? Czy dorośli będą się nudzić czytając pozycje głównie skierowane do dzieci?

czytaj całość »
Jak wybrać odpowiednią książkę po szwedzku na prezent? 0
Jak wybrać odpowiednią książkę po szwedzku na prezent?

Motto Książek po szwedzku brzmi: Z pasji, na prezent, do nauki. Sporo osób kupuje literaturę szwedzkojęzyczną właśnie jako podarunek dla bliskiej osoby, która uczy się języka szwedzkiego i interesuje się kulturą tego kraju. Jeśli i Ty zastanawiasz się jaką pozycję wybrać, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

czytaj całość »
Lättläst, czyli uproszczona wersja językowa 0
Lättläst, czyli uproszczona wersja językowa

Lättläst, czyli uproszczona wersja językowa.

Czym się charakteryzuje? Z myślą o kim tworzone są teksty lättläst? Kto odniesie korzyść z czytania książek w tej formie? Dowiesz się z tego artykułu.

czytaj całość »
Kometen Kommer, czyli Kometa nad Doliną Muminków po szwedzku - Recenzja 0
Kometen Kommer

Kometen kommer [Kometjakten / Mumintrollet på kometjakt] (Kometa nad Doliną Muminków) jest drugą książką z głównej serii Muminkowej fińskiej autorki Tove Jansson.

Czytając tę pozycję, czuć, że powstała w cieniu wojny. Pisaniem artystka chciała zrzucić z siebie brzemię przeżyć okresu walk. Manuskrypt spisywany był latem 1945 roku (w sierpniu zrzucono bomby atomowe w Japonii), a wiosną następnego roku został przyjęty przez wydawnictwo.Ilustracje powstały w maju 1946. Podobnie jak w poprzedniej książce, autorka wykonała rysunki tuszem. 

czytaj całość »
Småtrollen och den stora översvämningen, czyli Małe trolle i duża powódź po szwedzku - Recenzja 0
Małe trolle

"Małe trolle…" to muminkowa historia stworzenia. Opowiadają o pochodzeniu Muminków, o pierwszych miejscach zamieszkania, ich tradycjach, tłumaczą genezę osiedlania się w przypominających wieżę budynkach (wcześniej trolle mieszkały za piecami kaflowymi) oraz niepohamowaną żądzę przygód Tatusia Muminka (wcześniej często przeprowadzał się zza jednego pieca za drugi). 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl