Czy norweski jest trudny? 0
Czy norweski jest trudny?

Języki skandynawskie dla wielu wydają się być początkowo czarną magią. Inny sposób wymowy, nieznana gramatyka i odmienna kultura sprawiają wrażenie trudności i niedostępności. Tymczasem Języki Północy wcale nie są takie straszne, jak je malują. W tym artykule dowiesz się czy język norweski jest trudny. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu poczujesz się zachęcony do nauki chociażby norweskiego :)

czytaj całość »
Czy warto uczyć się norweskiego? 0
Czy warto uczyć się norweskiego?

Język norweski (norw. norsk) należy do grupy skandynawskiej języków germańskich, a posługuje się nim około 5 milionów ludzi. Czy warto więc uczyć się tak rzadkiego języka, którym mówią ludzie głównie w północnym regionie Europy? Zapoznaj się z naszymi argumentami poniżej i wyciągnij własne wnioski!

czytaj całość »
Znane duńskie firmy 0
Znane duńskie firmy

Dania jest relatywnie małym krajem z około 5,8 mln mieszkańców. Niech to Was jednak nie zmyli, bo na arenie międzynarodowej, pod względem innowacji, nowych technologii i przedsiębiorczości wiedzie prym! Przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka znanych duńskich firm, które z pewnością znałeś wcześniej.

czytaj całość »
Prawo Jante 0
Prawo Jante

Czym jest owiane złą sławą prawo Jante? Czy zasady te są wciąż aktualne we współczesnym świecie? Dowiedz się więcej z tego wpisu!

czytaj całość »
Znani Szwedzi i Szwedzki cz. 1 0
Znani Szwedzi i Szwedzki cz. 1

W Szwecji mieszka około dziesięć milionów ludzi. To stosunkowo mało, porównując na przykład z prawie 40 milionową polską, jednak ilość znanych osób, wynalazców, pisarzy i sportowców jest całkiem spora! Poznajcie bliżej choćby trzy osobistości, które mogą się poszczycić znacznymi osiągnięciami w swoich dziedzinach zainteresowań, i nie tylko!

czytaj całość »
Czy islandzki jest trudny? 0
Czy islandzki jest trudny?

Islandzki dla początkujących wydaje się być językiem niezwykle trudnym. Obcobrzmiące dźwięki, charakterystyczna wymowa w języku islandzkim i melodia mogą być na początku sporym wyzwaniem. Czy w takim razie islandzki jest trudny?

czytaj całość »
Czy warto uczyć się islandzkiego 0
Czy warto uczyć się islandzkiego

Język islandzki (isl. íslenska) ma swoje miejsce w grupie języków nordyckich. Posługuje się nim około 320 tys. osób, głównie zamieszkujących Islandię. Czy w dobie popularności angielskiego, nauka islandzkiego ma sens? Jeśli zastanawiasz się czy warto uczyć się islandzkiego, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

czytaj całość »
Prezent dla miłośników Danii 0
Prezent dla miłośników Danii

Każdego roku nauka języka duńskiego staje się coraz bardziej popularna. Być może i Ty masz w swoim najbliższym gronie znajomych, którzy zapoznają się z tym ciekawym językiem skandynawskim. Może być tak, że kurs języka duńskiego zaszczepił w nich takie zainteresowanie duńską kulturą i społeczeństwem, że ciągle opowiadają o rzeczach takich jak życie w Danii, hygge czy o historii klocków Lego. W takim razie świetnym pomysłem będzie sprawienie im prezentu związanego z Danią. Na co się zdecydować?

czytaj całość »
Prezent dla miłośnika Szwecji - część druga 0
Prezent dla miłośnika Szwecji - część druga

W poprzednim wpisie pisaliśmy o prezentach idealnych dla fascynatów Szwecji i kultury szwedzkiej. Wśród upominków dla szwedofilów wymieniliśmy  szwedzkie gadżety trekingowe, kawę w ziarnach, domowe wypieki, ozdoby do domu i książki. W tym wpisie opiszemy kolejne świetne pomysły na niespodzianki dla bliskich, którzy lubują się w kulturze szwedzkiej. Zapoznaj się więc z drugą częścią poradnika „Prezenty dla miłośnika Szwecji”.

czytaj całość »
Jak dobrać poziom lektury? 0
Jak dobrać poziom lektury?

Każdego tygodnia dostajemy co najmniej kilka zapytań o to, jak dobrać poziom lektury do swojego poziomu językowego. W tym artykule wyjaśnimy, jak to zrobić.

czytaj całość »
Prezent dla miłośnika Szwecji 0
Prezent dla miłośnika Szwecji

Pewnie masz w swoim otoczeniu znajomych, przyjaciół czy członków rodziny zafascynowanych kulturą Szwecji. Kiedy przychodzą ważne okazje, takie jak urodziny, imieniny czy Boże Narodzenie możesz zastanawiać się, co kupić na prezent miłośnikom Szwecji. Zapoznaj się z tym artykułem i zainspiruj się naszymi pomysłami!

czytaj całość »
Allemansrätten 0
Allemansrätten, czyli prawo do natury dla każdego człowieka w Szwecji

Mieszkańcy Krajów Północy, w tym Szwecji, znani są z zamiłowania do spędzania czasu w naturze. Bez względu na pogodę idą na wycieczkę z plecakiem po lesie lub pływają w lodowatym Bałtyku.  Co sprawia, że Szwedzki tak chętnie spędzają wolny czas na dworze? Jakie prawa i obowiązku przysługują każdemu obywatelowi Szwecji w związku z obcowaniem w naturze?

czytaj całość »
Szwedzki Związek Pisarzy i Tłumaczy 0
Szwedzki Związek Pisarzy i Tłumaczy

Jak utrzymują się pisarze i tłumacze w Szwecji? Jaką pomoc zapewnia państwo? Czym jest opłata biblioteczna? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule!

czytaj całość »
Egzaminy z duńskiego 0
Egzaminy z duńskiego

W Danii, podobnie jak w innych krajach skandynawskich istnieje publiczny system edukacji językowej. W poprzednim poście pisaliśmy o ścieżkach nauczania. Każda z nich kończy się odpowiednim egzaminem państwowym. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej właśnie na temat tych egzaminów.

czytaj całość »
Kursy z języka duńskiego 0
Kursy z języka duńskiego

W Danii, podobnie jak w innych krajach skandynawskich istnieje publiczny system edukacji językowej. Jeśli osiedlasz się tam na stałe możesz skorzystać z przewidzianych kursów na preferencyjnych warunkach, a po ich ukończeniu zdać egzaminy językowe, które potwierdzą Twoje umiejętności językowe. Dowiedz się więcej o kursach językowych w Danii, czytając ten artykuł!

czytaj całość »
Smultronställe, czyli tam gdzie rosną poziomki 0
Smultronställe, czyli tam gdzie rosną poziomki

Niektóre słowa występujące w innych językach ciężko bezpośrednio przetłumaczyć na język polski. Czasami, by opisać, co dany zwrot oznacza trzeba użyć kilku słów w języku polskim. Najczęściej takie specyficzne dla danego narodu słowa niosą też spory ładunek emocjonalny. Do nich możemy zaliczyć na przykład duńskie hygge czy szwedzkie lagom. Ale do grona tego należy też bez wątpienia Smultronställe i na tym słowie skupimy się w tym artykule.

czytaj całość »
Duńskie hygge 0
Duńskie hygge co to jest

Według danych Komisji Europejskiej, Duńczycy od czterdziestu lat plasują się w ścisłej czołówce najszczęśliwszych narodów świata. Co jest tego zasługą? Polityka państwa opiekuńczego? Kultura pracy? A może praktykowanie hygge? Przeczytaj artykuł i poznaj bliżej szczęśliwych Duńczyków!

czytaj całość »
Czy warto uczyć się duńskiego? 0
Czy warto uczyć się duńskiego?

Język duński to język z grupy skandynawskiej języków germańskich, ojczysty dla około  5,2 milionów osób, głównie na terenie Danii oraz w północnych Niemczech. Czy warto uczyć się mowy, którą włada ograniczona społeczność koncentrująca się głównie północnym regionie Europy? Poznaj nasze argumenty!

czytaj całość »
Czy duński jest trudny? 0
Czy duński jest trudny?

Wielu Europejczyków uważa, że duński jest językiem szczególnie trudnym do nauczenia.  Ale co sprawia, że odbieramy dany język obcy jako skomplikowany do nauczenia się? I czy naprawdę jest tak, że duński jest trudny?

czytaj całość »
SEMLA - historia sukcesu 0
SEMLA - historia sukcesu

Opowiadane są o niej legendy, ma swoje odpowiedniki w wielu krajach skandynawskich i od pokoleń cieszy podniebienia Szwedów. Czemu zawdzięcza swój sukces niepozorna bułeczka z bitą śmietaną, czyli semla?

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl