Co czytać latem po szwedzku 0
Co czytać latem po szwedzku

Lato to dobry czas, by nadrobić czytelnicze zaległości. Świetnym pomysłem jest sięgnięcie po całe sagi skandynawskie. W tym artykule poznasz kilka ciekawych serii szwedzkich oraz w innych językach skandynawskich. 

czytaj całość »
Jak zacząć uczyć się norweskiego 0
Jak zacząć uczyć się norweskiego

Jak zacząć uczyć się norweskiego, czyli jak rozpocząć przygodę z tym pięknym skandynawskim językiem i nie stracić zapału. Czy istnieje jakiś uniwersalny przepis na szybką i skuteczną naukę norweskiego? Przeczytaj tej artykuł i dowiedz się, jak sprawić, by nauka nowego języka sprawiała radość od samego początku.

czytaj całość »
Co robić latem w Szwecji 0
Co robić latem w Szwecji

Szwecja, jako kraj skandynawski, kojarzy się raczej z zimnymi temperaturami, śniegiem i pluchą. Wielu może zdziwić, że ten kraj Północy  latem stanowi nie lada gratkę dla turystów. Z tego artykułu dowiedz się więcej o tym, jak wygląda Szwecja latem.

czytaj całość »
Co warto zobaczyć w Rejkiaviku? 0
Co warto zobaczyć w Rejkiaviku?

Stolicą Islandii jest Rejkiavik, co w tłumaczeniu oznacza „Dymiącą Zatokę”. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma wiele do zaoferowania. Zapoznaj się z listą ciekawych miejsc i zabytków, które warto zobaczyć w tej północnej stolicy.

czytaj całość »
Literatura faktu po szwedzku 0
Literatura faktu po szwedzku

Pisanie literatury faktu stawia wymagania co do prostoty i zrozumiałości. Ma na celu rzetelne poinformowanie odbiorcy o sprawdzonych faktach. W taki sposób i z takim celem piszą też szwedzcy pisarze. Dlaczego warto sięgać po ten gatunek literacki? Jak czytanie książek tego typu może pomóc Ci przygotować się do egzaminu Swedex? Dlaczego jest to świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

czytaj całość »
Döstädning czyli porządki przed śmiercią 0
Döstädning, czyli porządku przed śmiercią.

Szwedzi są pragmatykami, którzy nie omijają trudnych tematów. Döstädning jest wyrazem tej szwedzkości i stanowi ważny rytuał, który pomaga przygotować najbliższych na własne odejście. Czym dokładnie jest Döstädning

 

czytaj całość »
Valborgsmässoafton, czyli Noc Walpurgi w Szwecji 0
Valborgsmässoafton, czyli Noc Walpurgi w Szwecji

ValborgsmässoaftonOstatni Dzień Kwietnia, potocznie nazywany valborg, Noc Walpurgi czy fińsko-szwedzki vappen, to coroczne święto obchodzone w Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwie, Czechach, Niemczech i na wyspach Alandzkich, i Słowacji. Przypada na ostatni dzień kwietnia lub pierwszy dzień maja.

czytaj całość »
Swedex B2/C1 - Rozumienie ze słuchu 0
Swedex B2/C1 - Rozumienie ze słuchu

Oto kolejna, druga część serii, pomagającej przygotować się do Swedex'a B2/C1! Z tego artykułu dowiesz się, jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu i jak przygotować się do tej części egzaminu (Hörförståelse).

czytaj całość »
Swedex B2/C1 - Czytanie ze zrozumieniem 0
Swedex B2/C1 - Czytanie ze zrozumieniem

Jeśli zdajesz egzamin Swedex B2/C1, czekają Cię cztery części egzaminu: Läsförståelse (Czytanie ze zrozumieniem), Hörförståelse (Rozumienie ze słuchu), Skriftlig uppgift (Praca pisemna), Muntlig uppgift (Wypowiedź ustna).

Z tego i kolejnych artykułów dowiesz się, jak przygotować się do każdej z nich.

czytaj całość »
Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem 0
Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem

Czytanie to jedna z podstawowych i ważnych umiejętności, które nabywamy ucząc się języka ojczystego oraz obcego. Możliwość zapoznawania się z tekstami otwiera przed nami nowy świat możliwości, a w zasadzie umożliwia codzienne funkcjonowanie. Czytanie ze zrozumieniem w języku obcym to również umiejętność sprawdzana podczas egzaminów językowych, takich jak SWEDEX czy Tisus, jeśli chodzi o egzaminy z języka szwedzkiego. To bardzo ważne, żeby opanować ją w stopniu umożliwiającym rozumienie różnych typów tekstów. Jak się tego nauczyć? Jak wyćwiczyć czytanie ze zrozumieniem?

czytaj całość »
Jak zacząć naukę języka szwedzkiego 0
Jak zacząć naukę języka szwedzkiego

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad nauką języka szwedzkiego? Może masz szwedzkich znajomych, planujesz podróż do Szwecji lub po prostu chcesz poszerzyć swoje horyzonty językowe? Niezależnie od powodu, nauka szwedzkiego może być nie tylko ekscytującym wyzwaniem, ale także otworzyć drzwi do fascynującej kultury i możliwości. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zacząć naukę języka szwedzkiego od podstaw.

czytaj całość »
Wielkanoc w Szwecji 0
Wielkanoc w Szwecji

Jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Szwecji? Jakie tradycje i zwyczaje towarzyszą corocznym obchodom tego Święta? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

czytaj całość »
Czy opłaca się pracować w Norwegii? 0
Czy opłaca się pracować w Norwegii?

Czy opłaca się pracować w Norwegii? Jak wyglądają możliwości zatrudnienia i wynagrodzenia tam? Czy trzeba znać język norweski, by móc pracować w tym północnym kraju? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytanie związane z pracą w Norwegii. 

czytaj całość »
Dzień Kobiet w Skandynawii 0
Dzień Kobiet w Skandynawii

Jak obchodzi się to święto w Krajach Północy? Czy Norwegowie, Duńczycy, Szwedzi i Islandczycy mają jakieś swoje, własne tradycje związane z międzynarodowym dniem kobiet? Dowiedz się więcej z tego artykułu!

czytaj całość »
System edukacji w Szwecji 0
System edukacji w Szwecji

Jak wygląda system edukacji w Szwecji? Czym różni się szkoła w Szwecji od szkoły w Polsce? Który system jest bardziej efektywny? Dowiedz się z tego artykułu.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl