Dla dzieci po szwedzku 

DLA DZIECI po szwedzku

"Kometen kommer" - Tove Jansson "Kometen kommer" - Tove Jansson
Wydawnictwo: Förlaget
Cena:

99,00 zł

szt.
zobacz więcej
"Trollkarlens hatt" - Tove Jansson "Trollkarlens hatt" - Tove Jansson
Wydawnictwo: Förlaget
Cena:

99,00 zł

szt.
zobacz więcej
"Farlig midsommar"  - Tove Jansson "Farlig midsommar" - Tove Jansson
Wydawnictwo: Förlaget
Cena:

99,00 zł

szt.
zobacz więcej
"Trollvinter" - Tove Jansson "Trollvinter" - Tove Jansson
Wydawnictwo: Förlaget
Cena:

99,00 zł

szt.
zobacz więcej

 


  

 

Cudowna sekcja - literatura szwedzka dla najmłodszych!

Książki dla dzieci rodem z krajów Północy charakteryzują się niezwykłym sposobem ujmowania świata z dziecięcej perspektywy. Odrzucają moralizatorstwo, a skupiają się na przeżywaniu i odczuwaniu emocji. Książki szwedzkie poruszają często trudne tematy, takie jak śmierć i tym samym pomagają najmłodszym zrozumieć i lepiej radzić sobie w ciężkich momentach. 

 


 

Wielką korzyść z lektury pozycji dla dzieci odniosą zarówno osoby młodsze jak i starsze, które uczą się języka szwedzkiego. Czytanie w języku obcym pomaga utrwalać go sobie w naturalny i przyjemny sposób oraz sprzyja nauce metodą imersji, czyli otoczenia się językiem obcym w codziennym życiu. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze u dzieci, które uczą się języków obcych, dlatego serdecznie polecamy czytanie opowiadań właśnie najmłodszym :)

 


 

LITERATURA DLA DZIECI - czy tylko dla najmłodszych?

To prawda, że pozycje przeznaczone do czytania przez dzieci charakteryzują się prostszym językiem - prostszą składnią, jednoznacznymi porównaniami i nieskomplikowanymi dialogami. Czy jest to element dyskryminujący ten typ literatury jako lektura dla dorosłych? Nic z tych rzeczy. Paradoksalnie prostota języka pełni wiele ważnych funkcji. W komunikacji z dzieckiem umożliwia zrozumienie historii oraz ćwiczenie wyobraźni. Korzystają z tego również dorośli, którzy zamiast skupiać się na zawiłościach językowych koncentrują się na fabule, na emocjach bohaterów, oceniają ich wybory przez pryzmat własnego doświadczenia i dają się ponieść wyobraźni, dzięki temu, że tekst nie nakłada na nich zbędnych ram.

Prostota przekazu absolutnie nie oznacza też jego banalności. Zwłaszcza skandynawska literatura dla dzieci charakteryzuje się odwagą w podejmowaniu trudnych tematów takich jak śmierć, rozstanie czy radzenie sobie z własnymi emocjami. Przykładem jest chociażby książka “Bracia Lwie serce” ("Bröderna Lejonhjärta"). Astrid Lindgren była jedną z pierwszych autorek książek dla dzieci, która poruszyła w swoim tekście temat śmierci.

 


  

"Nauka języka zwiększa rozmiar mózgu!

Do takiego wniosku doszli szwedzcy naukowcy, przeprowadzając badania mózgu (za pomocą m.in. rezonansu magnetycznego) u osób uczących się języka obcego. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Lund na grupie ochotników (studentów), którzy mieli zadanie opanować język obcy w ciągu kilku miesięcy intensywnej nauki. Pomiaru dokonano przed rozpoczęciem nauki i po trzech miesiącach jej trwania.

 Zmiany jakie zaszły w tym czasie w mózgach studentów były spektakularne. Zaobserwowano:

  •  znaczne powiększenie hipokampa,
  • zwiększenie pofałdowania kory mózgowej,
  • poprawę parametrów w obszarze kory mózgowej, odpowiedzialnej za motorykę.

Ostatni punkt dowodzi, że nauka języka obcego wpływa na inteligencję kognitywną, czyli pozajęzykowe umiejętności. U dzieci będą to na przykład: wiązanie sznurowadeł, raczkowanie, wspinaczka a także nauka mowy ojczystej." (Natuli)

 


 

Jeśli interesują Cię książki o Szwecji, zapoznaj się z naszymi pozostałymi kategoriami:

 


 

W przypadku gdy zależy nam na nauce dziecka obcego języka, wówczas wato znaleźć ciekawy sposób, dzięki któremu dziecko będzie chętne do takowej nauki oraz będzie spędzało miły czas. Nie da się ukryć, że to właśnie metoda, jaką zastosujemy ucząc obcego języka ma zasadniczo największe znaczenie, gdyż to poprzez jej zastosowanie można uzyskać świetne efekty. Niewątpliwie ciekawą propozycją jest literatura skandynawska dla dzieci, a więc głównie szwedzkie bajki dla dzieci.

 

Dlaczego warto skorzystać ze skandynawskiej literatury dziecięcej?

Otóż przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, iż jeśli chcemy nauczyć nasze dziecko mówić w języku szwedzkim, wówczas szwedzkie książki dla dzieci to doskonała propozycja, przede wszystkim ze względu na możliwość nabycia dużej ilości słownictwa, dzięki któremu dziecko będzie mogło stopniowo pokonywać językową barierę. W literaturze dziecięcej oczywiście nie sposób nie wspomnieć o poszczególnych obrazkach, które odgrywają dużą rolę i mogą przyczynić się np. do lepszego zapamiętania różnorodnych słów czy też wyrażeń i określeń. Jest to więc sposób nie tylko na naukę języka, ale również ćwiczenie pamięci czy też rozwój dziecięcej wyobraźni.

 

Czym charakteryzuje się literatura szwedzka dla dzieci?

W głównej mierze należy tu wspomnieć o tym, że skandynawskie książki dla najmłodszych czytelników często nie posiadają w swoich opowieściach tematów tabu. Pojawiają się tam bardzo różne historie, dzięki którym dziecko będzie mogło zrozumieć niektóre kwestie i nabyć wiedzy dotyczącej istotnych tematów. W książkach dla dzieci wyjątkowe jest to, że taka szwedzka literatura dla dzieci w doskonały sposób potrafią oddać świat dziecięcych myśli i emocji. Ta dziecięca perspektywa, a niejednokrotnie i dziecięcy język, sprawia, że także dorośli bardzo chętnie sięgają po szwedzkie książki dla dzieci. Jest wiele szwedzkich autorów, którzy doceniani i znani są na całym świecie. Propozycje takie jak Tove Jansson muminki bądź Dzieci z Bullerbyn po szwedzku są ja najbardziej możliwe.

Jeżeli więc chcesz wybrać taką propozycję jak szwedzka literatura dziecięca - na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych pozycji poszczególnych książek. Wśród nich jest Harry Potter po szwedzku, Astrid Lindgren książki czy też Tove Jansson książki. Zapraszamy serdecznie!

 


 

Jeśli chciałbyś/chciałabyś przeczytać książkę, której nie ma w naszej stałej ofercie, napisz do nas maila: biuro@ksiazkiposzwedzku.pl lub skontaktuj się z nami poprzez social media IF/FB. Napisz tytuł i autora poszukiwanej książki. Najprawdopodobniej uda się ją dla Ciebie sprowadzić w ramach zamówienia indywidualnego.  

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl