Pozostali Autorzy/Autorki

 


 

 

Zapraszamy do zanurzenia się w świecie szwedzkiej literatury!

Prawdopodobnie tylko u nas znajdziesz w stałej ofercie książki napisane po szwedzku. Dostępne są klasyki literatury, powieści nominowanie do nagród, takich jak Finlandia czy Nagroda Runeberga oraz nowości wydawnicze, w tym kryminały.

Pamiętaj, że jeśli jakiś tytuł nie jest dostępny, możesz do nas napisać. Prawdopodobnie uda się go sprowadzić specjalnie dla Ciebie!

 


 

SZWEDZKA LITERATURA OBYCZAJOWA

Szwedzka literatura obyczajowa ma długą tradycję. Zaliczyć ją można do literatury skandynawskiej, jako że Szwecja należy do krajów właśnie skandynawskich.

 

TROCHĘ HISTORII

Już w czasach Średniowiecza można zauważyć pewne znaczniki charakterystyczne dla literatury i tekstów powstających w krajach Północy, w tym w Szwecji. Dużym zainteresowaniem i estymą była darzona mitologia skandynawska, a z czasem, wraz ze wzrostem popularności kultury chrześcijańskiej, tematyka sakralna. Początkowo powstawały teksty runiczne, później - w języku łacińskim, co jest charakterystyczne dla wielu państw europejskich tamtego okresu. Mimo iż w Średniowieczu wciąż dominowały przekazy ustne, powstały już wtedy pierwsze teksty, z których możemy czerpać wiedzę o życiu Szwedów sprzed setek lat. 

Z czasem, w okresie odrodzenia, pisarze zaczęli zwracać się ku językom narodowym. Dało im to możliwość pełniejszego wyrazu artystycznego oraz tworzenia dzieł, które jeszcze lepiej odwzorowywały ówczesną rzeczywistość. Często pojawiającym się wątkiem w szwedzkiej literaturze obyczajowej jest wielka migracja szwedów na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to miliony Szwedów udało się za granicę, najczęściej do Stanów Zjednoczonych, w poszukiwaniu lepszego, lżejszego życia.  

 

WSPÓŁCZESNA SZWEDZKA LITERATURA OBYCZAJOWA

Współcześni autorzy koncentrują się na opowiadaniu rzeczywistości. Często w zabawny sposób, tak jak Fredrik Backman czy Jonas Jonasson. Ich książki szybko stały się światowymi bestsellerami. Wymienić tu możemy: “Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” ("Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann"), “Mężczyzna imieniem Ove” (“En man som heter Ove” czy “Britt Marie tu była” (“Britt-Marie var här”). 

 

LITERATURA SZWEDOFIŃSKA

Mówiąc o literaturze szwedzkojęzycznej nie można zapomnieć o tzw. literaturze szwedofińskiej, czyli tworzonej przez Autorów mieszkających w Finlandii, ale posługujących się językiem szwedzkim. 

Obecnie istnieją trzy niezależne od siebie obszary występowania języka szwedzkiego jako języka mniejszości. Największa liczba szwedzkojęzycznych Finów żyje na południowym wybrzeżu (Uusimaa), następnie w Ostrobotni oraz na Wyspach Alandzkich. Najwięcej osób szwedzkojęzycznych w liczbach bezwzględnych zamieszkuje Helsinki, Espoo oraz Porvoo. Wśród nich można wymienić przynajmniej kilku uznanych pisarzy, takich jak Tove Jansson, Kjell Westö czy Ann Luise Bertell. Ich dzieła są dostępne w naszej księgarni “od ręki”.

W naszej księgarni Książki po szwedzku znajdziesz wielu Autorów klasycznych dzieł wpisujących się w miano literatury obyczajowej, jak również selekcję pozycji Autorów współczesnych, których powieści bawią i wzruszają. 

 


   

Fani szwedzkiej literatury obyczajowej, w naszym sklepie znaleźć mogą nie tylko klasyki doceniane na całym świecie, ale również książki nominowane do nagród oraz najróżniejsze nowości wydawnicze, które są warte przeczytania. W zależności od tego, co Cię interesuje, wybierz książkę, która wciągnie czytelnika do swojego świata na wiele godzin.

Literatura obyczajowa to przede wszystkim pozycje opowiadające o codzienności ludzi, a na stronach książki śledzimy ich wzloty oraz upadki, porażki i sukcesy, ich miłostki oraz złamane serca. Dlatego też takie historie wciągają czytelnika, bo mogą utożsamiać się z bohaterem, a wydarzenia na kartkach mogą okazać się bliskie osobie, która sięga po dany tytuł. Nic więc dziwnego, że tego typu literatura cieszy się ogromną popularnością, a autorzy często wydają coraz to nowsze pozycje. Oczywiście nie można pominąć klasyków, które posiada literatura w języku szwedzkim. Warto też zainteresować się autorami współczesnymi, świetnie posługującymi się piórem i szwedzkim językiem.

 

Jakie książki obyczajowe po szwedzku możesz znaleźć na naszej stronie?

Literatura szwedzka współczesna obejmuje również beletrystykę. Jest to kategoria, w której znajdują się głównie książki o sprawach codziennych, przeczytać tam można nie tylko o problemach kobiet, ale również przeplatają się wątki miłosne i ciekawe perypetie bohaterów. Autorzy często skupiają się na faktach, rezygnując z wydarzeń nadnaturalnych, więc dla fanów fantastyki, literatura faktu może wydawać się nieco nudna. Warto sięgnąć szczególnie po powieści społeczno-obyczajowe, gdzie duży nacisk kładziony jest na opisy miejsc i zwyczajów, tam gdzie osadzona jest fabuła. Dlatego jeśli interesuje Cię klimat skandynawski, szwedzka literatura dostępna w naszym sklepie, z pewnością będzie idealnym wyborem.

Interesujące życiowe historie można znaleźć w literaturze obyczajowej na tej stronie, więc jeśli chcesz przeczytać książkę w języku szwedzkim, warto sprawdzić ofertę w tej kategorii. Jeżeli nie ma danej pozycji, wówczas zachęcamy do kontaktu. Możemy sprowadzić wybrany tytuł dla Twoje życzenie. Sprawdź też inne kategorie w sklepie, jak chociażby książka o Szwecji, książki autorki takiej jak Camilla Lackberg. Jeśli chodzi o język szwedzki nauka będzie samą przyjemnością dzięki podręcznikom z naszej oferty.

W naszym sklepie znajdziesz wielu wybitnych autorów, takich jak chociażby Fredrik Backman - szwedzki dziennikarz oraz pisarz i bloger. Jego książkowy debiut okazał się bestsellerem, czyli powieść "En man som heter Ove". Co ciekawe, główny bohater imieniem Ove, po raz pierwszy zaistniał właśnie na blogu Backmana i podczas głosowania internetowego został on wybrany jako główna postać debiutanckiej książki pisarza. Krytycy bardzo przychylnie oceniają dzieła tego twórcy, więc oczywiście nie mogło ich zabraknąć na naszej stronie internetowej.

Zdecydowanie warto sięgnąć po książki Jonasa Jonassona, który jest autorem bestsellera "Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann", sprzedanej w ponad milionie kopii w samej Skandynawii. Przeczytać możemy o życiowej podróży szwedzkiego Forresta Gumpa, więc będzie to niesamowicie ciekawą powieścią o człowieku, który jadł kolację z Trumanem, leciał samolotem z Churchilem, a także poznał Stalina.

Jeśli interesuje Cię literatura piękna, z pewnością trzeba sięgnąć po klasyk, który napisał Hjalmar Söderberg. Książka "Den allvarsamma leken" jest napisana pięknym językiem i została okrzyknięta jedną z najlepszych skandynawskich powieści miłosnych, której akcja rozgrywa się w Sztokholmie. Co ciekawe, miasto nie jest jedynie tłem, a okazuje się być różnorzędnym bohaterem w tym dziele. Książka została przełożona na dwanaście języków, jednak warto ją przeczytać w oryginale.

Warta uwagi jest książka "Juloratoriet", która otrzymała Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej. Nagroda ta przyznawana jest co roku przez rządy krajów nordyckich, a celem inicjatywy jest zwiększenie zainteresowania nie tylko literaturą, ale też i językiem krajów nordyckich. Na kartkach powieści zagłębimy się w opowiadanie o losach trzech pokoleń rodziny szwedzkiej. Książka doczekała się nie tylko tłumaczenia na dwadzieścia języków, ale również i filmowej adaptacji.

 

Dlaczego warto czytać książki obyczajowe w języku szwedzkim?

Jeśli interesuje Cię język szwedzki, wówczas czytanie książek w oryginale jest zupełnie innym przeżyciem. Tłumaczenie nie zawsze oddaje unikalny styl autora i odzwierciedla zabiegi literackie, które można docenić jedynie w oryginalnej wersji językowej. Dodatkowo jest to idealny pomysł na prezent dla osób, które uczą się języka i chcą wejść w fabułę książki w klimacie skandynawskim. Do tego, na naszej stronie znajdują się wersje w uproszczonym języku szwedzkim (lättläst), więc świetnie nadają się one do nauki. W opisie każdej pozycji znajduje się informacja o tym, jaki poziom językowy posiada dana książka. Na stronie znajduje się też szwedzka literatura dla dzieci, szwedzki dla lekarzy, biografie Szwedów, a także szwedzkie kryminały książki.

 


 

Jeśli w naszej ofercie nie znajdziesz pozycji, których poszukujesz, napisz do nas maila (biuro@ksiazkiposzwedzku.pl) lub wiadomość w social media (IG/FB)! Najprawdopodobniej będziemy w stanie zamówić dla Ciebie upatrzoną pozycję :) 

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl