Wymowa

 


 

WYMOWA W JĘZYKU SZWEDZKIM

Wymowa w języku szwedzkim może przyprawić obcokrajowców o zawrót głowy. Nie tylko występują w nim dźwięki nie używane na co dzień przez polaków, ale i akcent oraz melodia języka są zupełnie inne. Szwedzki alfabet ma dwadzieścia dziewięć liter, a różnych dźwięków jest aż czterdzieści! Poprawnej wymowie poświęcanych jest wiele godzin lekcyjnych, gdyż stanowi trudny, a zarazem bardzo ważny element języka szwedzkiego. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie idzie Ci idealnie. 

 

Dlaczego szwedzka wymowa jest tak trudna?

Po pierwsze dlatego, że znacznie różni się o wymowy w języku polskim. Dodatkowo występuje w niej więcej dźwięków, których Polacy nie używają. Występują tam inne samogłoski, a ich brzmienie występuje w wariantach - długim i krótkim. W zależności od tego, jak wymawiamy dane słowo, będzie ono oznaczało dwie różne rzeczy. Dodatkowo w Szwecji, mimo iż zamieszkuje ją stosunkowo niewielu ludzi występuje wiele dialektów, w których wymowa poszczególnych głosek znacząco się różni. Stąd słuchając wiadomości lub podcastów z danego regionu możesz być zdziwiony, że pewne słowa i wyrazy wymawiane i akcentowane są w inny sposób niż do tego przywykłeś osłuchując się ze szwedzkim podczas lekcji.

 

Czy akcent i wymowa w języku szwedzkim są ważne?

Odpowiedź jest standardowa - to zależy. Do pewnego stopnia ważne jest opanowanie poprawnej wymowy i melodii języka, by poprawnie używać słów i rozumieć ich znaczenie w kontekście. Prawdą jest jednak to, że Szwedzki zrozumieją Cię nawet jeśli twój akcent i wymowa nie będą idealne. Wszystko zależy więc od celu w którym uczysz się języka obcego. Jeśli chcesz żyć i pracować w Szwecji warto skupić się na poprawnej wymowie i utrzymaniu melodii języka. Jeśli z kolei zależy Ci bardziej na codziennej komunikacji, czytaniu książek i oglądaniu szwedzkich seriali nie musisz katować się ćwiczeniami z wymowy. 

 

Jak nauczyć się poprawnej wymowy w języku szwedzkim?

Jest wiele metod. Jeśli uczysz się z nauczycielem przede wszystkim powtarzaj. Czytaj teksty jednocześnie słuchając lektora i powtarzaj za nim. Wymawiaj trudne głoski z przesadą, tak by zrozumieć schemat, z czasem nauczysz się mówić z naturalnym akcentem.

Oglądaj i słuchaj możliwie dużo szwedzkich materiałów - filmy, seriale, słuchaj muzyki, podcastów. Staraj się naśladować słyszane dźwięki. 

Nie bój się uczyć i nie bój się pomyłek. Nie popełnia błędów ten, kto nie robi nic ;)

Pracuj ze specjalistycznymi materiałami dydaktycznymi pomagającymi opanować szwedzką wymowę, jak np. "Uttalsboken". 

 


 

W efektywnej nauce języka obcego metoda imersji jest nie do przecenienia. Jednak nie można zapomnieć o przyswojeniu sobie również zagadnień teoretycznych, w tym gramatyki. Pomocne mogą być w tym tradycyjne podręczniki do nauki języka szwedzkiego. Do tej pory trudno dostępne, teraz na wyciągnięcie ręki w polskim sklepie internetowym!

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą podręczników do nauki języka szwedzkiego. Oferujemy wiele popularnych tytułów, takich jak Rivstart, Mål, Form i fokus, Text i fokus, Gilla Svenska, książki Sary Lövestam, jak np. seria Grejen med... Formell Svenska, Vardaglig Svenska i wiele innych.

 


 

Jeśli w naszej Księgarni nie znajdziesz pozycji, których poszukujesz, napisz do nas maila lub wiadomość w social media!

Najprawdopodobniej będziemy w stanie zamówić dla Ciebie upatrzoną pozycję :)

 


 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl