Szwedzki pisarz bestsellerowych powieści. Urodził się 6 lipca 1961 roku w Växsjö.  Przez The Daily Mirror określony jako “najbardziej błyskotliwy, komiczny, żyjący powieściopisarz”. W roku 2013 zdobył tytuł Årets författare (Pisarz roku). 

 

 

Jonas Jonasson

 


 

Chcę, aby czytelnicy poczuli nadzieję, ale zalecam również, aby raz lub dwa razy w życiu wyjść przez własne okno. Nie jest to łatwe dla każdego, kto zmaga się z codziennym życiem. Dlaczego więc nie wyjść przez okno, czytając powieść? Gdyby ktoś powiedział, że moja książka była jak 11 godzin terapii, byłbym dumny”- Jonas Jonasson w wywiadzie dla Daily News. 

Po skończonych studiach językowych w Göteborgu, zaczął pracować jako dziennikarz dla Smålandsposten, następnie dla ogólnokrajowej gazety Expressen. Później otworzył własną działalność , jednak po 20 latach pracy w mediach zrezygnował z tego na rzecz bycia pisarzem na pełen etat. Uciekając przed dotychczas znanym życiem znalazł miejsce wytchnienia w Ticino, nad jeziorem Lugano, przy granicy z Włochami. To właśnie tam, w 2009 roku, powstała jego debiutancka i jednocześnie odnosząca wielkie sukcesy powieść. 

"Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann" (“Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”), to tytuł pierwszej powieści Jonassona, którą od razu pokochali czytelnicy. W 2010 i 2011 rok powieść była najlepiej sprzedającą się książką w Szwecji. Zdobyła również nagrody Bokhandlarpriset i Iris Ljudbokspris za najlepszy audiobook w 2010 roku. Dwa lata później, w 2012 roku, Jonasson zdobył również nagrodę literacką M-Pionier niemieckiej księgarni Mayersche. „Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” rozeszła się w milionach egzemplarzy oraz została przetłumaczona na wiele języków. Natomiast w 2013 roku doczekała się ona ekranizacji.

W późniejszych latach Jonas Jonasson napisał również pozycje takie jak “Analfabeten som kunde räkna” (2013), “Mördar-Anders och hans vänner (samt en och annan ovän)” (2015), “Hundraettåringen som tänkte att han tänkte för mycket” (2018) oraz “Profeten och idioten” (2023). Jego kolejne dzieła, zwłaszcza „Analfabeten som kunde räkna” oraz ”Mördar- Anders och hans vänner (samt och annan ovän)”, tak samo jak debiut, wylądowały na  liście bestsellerów i były bardzo chętnie czytane przez fanów autora, ale nie tylko.

Jonasson jest znany ze swojego humorystycznego i czasem absurdalnego stylu narracji. Innym znakiem rozpoznawczym historii Jonassona są dziwne i barwne postacie. Często bohaterami są zwykli ludzie, którzy znajdują się w niezwykłych sytuacjach lub niezwykli ludzie, którzy stają przed szalonymi wyzwaniami. Autor w sprytny sposób opisuje historie pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji, które często zaskakują czytelników. 

Niektóre stworzone przez niego historie osadzone są w kontekście historycznym i niejednokrotnie zawierają elementy satyryczne, które komentują bieżące kwestie społeczne. Jego książki są znane z tego, że są lekkie, zabawne oraz pomimo czasem zawiłych ciągów wydarzeń, łatwe w odbiorze i czytaniu. 


Jonasson, w wywiadzie dla The Guardian, zapytany o to czy jego zdaniem brakuje literatury, która rozśmiesza czytelników odpowiedział: „Tak. Dla mnie to dziwne, że literatura wysokiej jakości ma nie być zabawna czy poprawiająca nastrój. Nie widzę konfliktu. Gdybyśmy nie traktowali ludzkości z przymrużeniem oka, nie sądzę, byśmy mogli przetrwać”. W innym wywiadzie przyznał, że chciałby aby jego czytelnicy „Przeczytali, uśmiechnęli się - i poświęcili chwilę na przemyślenie spraw na nowo. Wtedy będą mogli choć trochę zmienić świat”.

W naszej księgarni kupisz kilka pozycji Jonasa Jonassona w oryginale, po szwedzku, zarówno w standardowej wersji językowej, jak i tej uproszczonej! Zapraszamy: www.ksiazkiposzwedzku.pl 

 


 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl