Biografie po szwedzku

 


 

 

Przeczytaj po szwedzku biografie Szwedów znanych na cały świat!

Prawdopodobnie tylko u nas znajdziesz w stałej ofercie nowe książki napisane po szwedzku, a wśród nich biografie znanych osób.

Pamiętaj, że jeśli jakiś tytuł nie jest dostępny, możesz do nas napisać. Prawdopodobnie uda się go sprowadzić specjalnie dla Ciebie!

 


 

BIOGRAFIE ZNANYCH SZWEDÓW W JĘZYKU SZWEDZKIM

W tej sekcji znajdziesz książki, które opisują życie Szwedów oraz Szwedofinów, którzy zrobili coś znaczącego w życiu, osiągnęli sukces lub po prostu chcieli podzielić się z innymi swoją drogą życiową. Zapraszamy do zapoznania się z tymi pozycjami. Nie tylko przybliżą Wam dane postaci, ale ukażą realia życia w krajach Północy, trudności, które musieli przezwyciężyć, żeby osiągnąć upragnione cele. 

 

ZLATAN

Światowa legenda piłki nożnej - Zlatan Ibrahimovic.

Urodził się w rodzinie bałkańskich imigrantów, którzy rozwiedli się, gdy był jeszcze mały. Zlatan nauczył się polegania tylko na sobie. Kiedy jego ojciec, muzułmanin i Bośniak, upijał się, by zapomnieć o okropnościach wojny, dom jego matki tonął w chaosie. Piłka nożna była jego ucieczką. Jego ciężka praca i wyobraźnia doprowadziły go na sam szczyt. 

Książka wzbudziła wiele kontrowersji, a szczególnie zamieszczone w niej wyznania Ibrahimovicia dotyczące jego pobytu w Barcelonie i konfliktu ze szkoleniowcem katalońskiej drużyny – Pepem Guardiolą.

W ciągu sześciu tygodni sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy książki, która dzięki temu stała się najszybciej sprzedawanym tytułem w dziejach rynku księgarskiego Szwecji. Została także nominowana do dwóch prestiżowych nagród literackich – szwedzkiej Augustpriset w 2012 i brytyjskiej The William Hill Sports Book of the Year.

 

TOVE JANSSON

"Bildhuggarens dotter" nie jest sensu stricte biografią, a raczej opowieść z elementami autobiograficznymi. Ukazała się w 1968 roku. Był to literacki punkt zwrotny - pierwsza książka bezpośrednio dla dorosłych, bez rysunków, bez muminków. 

W "Bildhuggarens dotter" Tove Jansson daje czytelnikowi wgląd we własne dzieciństwo, magiczne i tajemnicze otoczone aurą codzienności. Tove Jansson opisuje dom artystycznej bohemy na Helsinkach, gdzie huczne imprezy odbywają się przez wiele dni, ale portretuje też znacznie spokojniejsze miejsce letniego odpoczynku na archipelagu.

 


 

Biografia to inaczej opis życia autentycznej postaci. Funkcjonuje, jako gatunek literacki już od czasów starożytności. Może przybrać postać opracowania naukowego, popularnonaukowego lub powieści biograficznej, kiedy np. nie są znane dokładnie wszystkie fakty z życia danej osoby.  

Jedną z form biografii jest autobiografia, kiedy to autor opisuje wydarzenia z własnego życia lub opowiada o nich osobie, która te wydarzenia spisuje.

Dlaczego ten gatunek literacki stał się tak popularny, również w Szwecji? Ludzie często chcą się dowiedzieć więcej na temat osób, które z jakichś powodów wydają im się interesujące. Czytelnicy chcą znać receptę na sukces znanych sportowców, takich jak Zlatan Ibrahimovic lub chcą poznać kulisy sławy znanej Autorki książek dla dzieci i dorosłych, Tove Jansson. Biografie i książki parabiograficzne im w tym pomagają. 

Jakie cechy charakteryzują ten gatunek literacki? Biografia ma przedstawiać fakty z życia konkretnej osoby, na przykład z życia znanych Szwedów. W książce opisane są też relacje rodzinne, z przyjaciółmi, ścieżka kształtowania się ich poglądów oraz opisywana jest osobowość głównej postaci. Biografia nie jest więc wypunktowaniem suchych faktów o danej osobie, to byłby biogram. Biografia z kolei ma ukazać nam daną osobę w wielu różnych sytuacjach, dokonującą wyborów i osądów, tak byśmy mogli wyrobić sobie opinię na jej temat. W biografiach, również w tych, które opisują znanych Szwedów i Szwedofinów, znajdują się również wypowiedzi członków rodziny, zdjęcia archiwalnych dokumentów, zdjęcia rodzinne, cytaty z listów itp. Wszystkie te dodatkowe informacje pomagają uzyskać pełny obraz życiu danej osoby.

Czy jest różnica między biografią a życiorysem? Życiorys to spisana sekwencja najważniejszych zdarzeń z życia danej osoby. Nie zawiera ona szerszych opisów, dodatkowych materiałów czy kontekstu rodzinnego. Biografia to całościowe dzieło mające na celu ukazać w pełni osobowość opisywanej postaci.

 

Jeśli w naszej ofercie nie znajdziesz pozycji, których poszukujesz, napisz do nas maila (biuro@ksiazkiposzwedzku.pl) lub wiadomość w social media (IG/FB)! Najprawdopodobniej będziemy w stanie zamówić dla Ciebie upatrzoną pozycję :) 

 


 

Jeśli interesuje Cię literatura szwedzka współczesna, sprawdź nasze pozostałe kategorie: 

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl