Hjalmar Söderberg

Hjalmar Söderberg

Jego dzieła są pełne melancholii i pragnienia miłości, portretują Sztokholm oczami szwedzkiego włóczęgi. Książki Autora doceniają krytycy i czytelnicy na całym świecie, a w Szwecji porównywany jest do mistrza Augusta Strindberga. Uchodzi za wybitnego stylistę i mistrza małych form prozatorskich, wydał m.in. zbiory nowel i opowiadań Opowiastki (1898) i Podróż do Rzymu (1929).

  

 

 

Hjalmar Söderberg

Hjalmar Söderberg

Urodził się w Sztokhomie, a przygodę ze słowem pisanym rozpoczął w wieku 2o lat w Svenska Dagbladet. Sześć lat później ukazała się jego pierwsza powieść Förvillelser. W autobiograficznej powieści Młodość Martina Bircka (1901) opisał, jak utracił wiarę w Boga. W roku 1905 wydano książkę Doktor Glas, opowieść o pasji i zemście. Ostatnią konwencjonalną nowelą Autora była Den allvarsamma leken, która określana jest jako jedna z najlepszych szwedzkich powieści miłosnych.

W późniejszym okresie Autor zwrócił się ku dziennikarstwu i studiom teologicznym. Był zagorzałym krytykiem nazizmu i zdecydowanie się mu przeciwstawiał w tekstach w Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning

Söderberg był żonaty z Märtą Abenius, z którą miał trójkę dzieci. Ze względu na romans z Dunką, Emelie Voss, zakończył pierwsze małżeństwo w niechlubny sposób insynuując żonie chorobę psychiczną, i poślubił Emelie. Z czasem narodziła się jego trzecia córka Betty Søderberg, późniejsza aktorka.

Przez wiele lat utrzymywał burzliwą relację z Marią von Platen, która zainspirowała Autora do stworzenia postaci w sztuce Gertrud czy Lydi w Den allvarsamma leken”.

Zmarł w Danii, w Kopenhadze. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl