Poziom ze szwedzkiego

 

PODZIAŁ POZIOMAMI

"Vår kokbok" - Sara Begner "Vår kokbok" - Sara Begner
Wydawnictwo: Norstedts
Cena:

169,00 zł

zobacz więcej
Rivstart B1/B2 Textbok Rivstart B1/B2 Textbok
Cena:

239,00 zł

zobacz więcej
Rivstart Yrkesliv Rivstart Yrkesliv
Cena:

179,00 zł

zobacz więcej

 


  

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze podręczników do nauki szwedzkiego lub chcesz wybrać dla siebie książkę po szwedzku dopasowaną poziomem, ZADZWOŃ do nas!

Z chęcią Ci doradzimy i podpowiemy, które pozycje wybrać!

Śmiało, czekamy na kontakt: +48 694 393 121 :) 

 

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO CZYTANIA W JĘZYKU OBCYM?

 

OKREŚL SWÓJ POZIOM

Zanim rozpoczniesz przygodę z czytaniem w języku obcym dowiedz się jaki jest Twój poziom. Najczęściej określany jest wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ESOKJ (ang. Common European Framework of Reference for LanguagesCEFR). 

W internecie dostępne są też darmowe testy, które w przybliżeniu mogą wskazać Ci Twój poziom. Jeśli bierzesz udział w kursie językowym, poproś lektora aby go ocenił. Dzięki temu dobierzesz odpowiednią dla siebie lekturę, co jest kluczowe w robieniu postępów i utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji. 

 

STWÓRZ PRZESTRZEŃ DO NAUKI/CZYTANIA

Na czas czytania wycisz telefon i powiadomienia. Znajdź spokojną chwilę w ciągu dnia. Miej pod ręką słownik, coś do picia, tak byś nie musiał odrywać się od lektury. Analizy pokazują, że tzw. task switching, czyli przerzucanie uwagi na różne czynności zmniejsza produktywność o nawet 40%! Z kolei inne badania udowodniły, że po rozproszeniu potrzeba średnio aż 23 minut (sic!), by nasza uwaga powróciła do wykonywanego zadania. Z kolei odcięcie się od rozpraszaczy może zwiększyć produktywność o około 35 %. Szanuj swój czas,  wejdź w stan „flow” i maksymalnie skup się na zadaniu, które masz wykonać, a mianowicie na czytaniu.

 

OSIĄGNIJ POZIOM WYJŚCIOWY

Jeśli jesteś na samym początki drogi w nauce języka Twoim pierwszym celem może być dojście do poziomu B1. Dlaczego? Zazwyczaj od tego poziomu można zacząć czytać dłuższe teksty zaadaptowane do potrzeb początkujących. W języku angielskim takie książki nazywane są „graded readers”, z kolei na przykład w Szwecji występują jako „lättläst”, czyli teksty łatwe do czytania. Więcej o ich charakterystyce przeczytasz w dalszej części tego e-book’a. Nie znaczy to jednak, że na poziomach początkujących nie powinieneś czytać. Wręcz przeciwnie, jednak dostępność materiałów dostosowanych poziomem jest znacznie mniejsza, a zbyt trudny tekst może skutecznie zniechęcić do dalszej nauki.

 

WYBRAĆ E-BOOKI CZY KSIĄŻKI PAPIEROWE?

Patricia Alexander, psycholog na Uniwersytecie w Maryland w College Park ustaliła na podstawie badań, że krótkie teksty są czytanie z podobnym poziomem zrozumienia zarówno na papierze jak i w wersji elektronicznej. Jednak fragmenty powyżej 500 złów są zdecydowanie lepiej przyswajalne kiedy się je czyta na papierze. 

W grę wchodzi także skłonność to zapamiętywania miejsc w książce, gdzie było opisane konkretne zdarzenie. Kiedy czytasz drukowaną książkę lub tekst na papierze potrafisz powiedzieć, że na przykład scena śmierci dziadka była opisana u dołu lewej strony. Tego poczucia nie ma się "scrollując" długie strony na komputerze. (Chociaż niektóre nośniki dość dobrze imitują efekt przewracania stron).

Dlaczego jest to ważne? Badania pokazały, że  mamy tendencję do tworzenia mentalnych map podczas nauki lub czytania. Kiedy potrafimy fizycznie umiejscowić dane zdarzenie lub fakt na papierze, szybciej się uczymy i zapamiętujemy oraz mamy lepsze ogólne poczucie opisanych zdarzeń.

Wiele badań wykazało, że kiedy ludzie czytają na ekranie często nie rozumieją danego tekstu i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Badacze z Hiszpanii i Izraela przyjrzeli się 54 badaniom porównującym czytanie na nośnikach elektronicznych i tekstów wydrukowanych na papierze. Ich badania z 2018 roku obejmowały 171 000 czytelników. Zrozumienie tekstu było lepsze przy czytaniu wydrukowanych tekstów. Wyniki zostały opublikowane w  Educational Research Review.

Inne badanie przeprowadzone wśród studentów uczelni wyższych wykazało, że większość uczestników stwierdzała umiejętność lepszego skupienia się i zapamiętania informacji z tekstu, kiedy czytała materiały wydrukowane na papierze.

Czytanie wydrukowanych tekstów jest też zazwyczaj mniej męczące. Układ tekstu, możliwość objęcia wzrokiem szerszych partii tekstu oraz jego stabilność (tekst nie rusza się, w przeciwieństwie do „scrollowania” na urządzeniach elektronicznych) ułatwiają czytanie. 

Dodatkowo, ważnym aspektem jest też przyzwyczajenie i skojarzenia jakie wytworzyliśmy względem czytania na ekranach. Zazwyczaj są to niezobowiązujące treści, sms’y, powiadomienia w komunikatorach, krótkie artykuły, które nie wymagają od nas skupienia. Jeśli kojarzymy czytanie na komputerze lub telefonie z przygodnym zapoznawaniem się luźnymi treściami trudno będzie nam skupić się na dłuższym, bardziej wymagającym tekście.

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl