Jak pisać teksty na Swedex'ie B2/C1 0
Jak pisać teksty na Swedex'ie B2/C1

Jedną ze stałych części egzaminu Swedex B2/C1 jest napisanie dłuższego tekstu. Wiele osób uważa tę cześć za jedną z trudniejszych ze względu na złożoność zadania.

Musisz napisać tekst w stylu rozprawki na konkretny temat, musisz przedstawić serię argumentów, użyć właściwych słów i wyrażeń i zmieścić się czasie. Aby dobrze przygotować się do pisania podczas egzaminu trzeba poświęcić sporo czasu na uprzednie ćwiczenia, ale z poniższymi wskazówkami będzie Ci łatwiej!

 

 

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Część pisemna egzaminu Swedex B2/C1 obejmuje napisanie tekstu typu sammanhängande text, czyli naszej rozprawki. Oceniania jest struktura tekstu, prawidłowe użycie słów i wyrażeń, ilość błędów ortograficznych, interpunkcyjnych itp. oraz dostosowanie treści do podanego tematu.

Wszystkie kryteria oceny tekstów są dostępne na stronie Folkuniversitetet. 

Osobiście nie jestem egzaminatorką, ale z doświadczenia z przygotowań polecam zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 

Odpowiednia struktura tekstu:

► wstęp z głównym pytaniem,

► rozwinięcie w postaci wyszczególnienia argumentów za i przeciw (najlepiej ująć dwie pary takich argumentów)

► wyrażenie własnej opinii w temacie (bardzo ważne, nie zapomnij!)

► podsumowanie i zakończenie

 

Używanie słów łącznikowych, np:

först och främst

följaktligen

eftersom

dessutom

ytterligare

 

Najlepiej podczas nauki wypisuj sobie napotkane ciekawe słowa tego typu, tak by później łatwo było Ci je znaleźć, powtórzyć, a przede wszystkim używać w tekstach.

 

Używanie przysłów, np:

Dra sitt strå till stacken 

Tutaj podobnie, polecam stworzenie sobie własnej listy szwedzkich przysłów, których można użyć w tekście.

 

Umiejętność dopasowania języka do tematu:

Chodzi o wplecenie kilku "branżowych" słów i wyrażeń w tekst o specyficznej tematyce. Na przykład w tekście o ochronie środowiska mile widziane będą słowa typu:

återvinna

biologisk mångfald

växthuseffekten

 

I znów, polecam wypisywać sobie podczas nauki ciekawe słowa dotyczące konkretnych, często pojawiających się tematów, jak na przykład ochrona środowiska, jedzenie, praca... Jeśli użyjesz tych zwrotów wielokrotnie, w tekstach czy w wypowiedziach istnieje większa szansa, że je zapamiętasz.

 

GOTOWE LISTY słów łącznikowych, przysłów i wyrażeń z tematyki ochrony środowiska znajdziesz TUTAJ!

 

 

 

 

JAK ĆWICZYĆ PISANIE TESKTU W STYLU EGZAMINACYJNYM

Na rok/pół roku przed egzaminem warto wyrobić sobie zwyczaj pisania co najmniej jednego długiego tekstu w tygodniu. Według wyznaczników tekst powinien mieć ok. 350-400 słów. Jest to ważne! Nie przekraczaj tej długości tekstu o więcej niż 5% w dół czy w górę, bo możesz stracić za to punkty.

Na napisanie tekstu masz 90 minut. Ta ilość czasu jest skrupulatnie pilnowana na egzaminie, więc podczas pisania próbny tekstów również sobie nie pobłażaj. Najlepiej nastaw stoper i pilnuj się wyznaczonych ram czasowych.

Na egzaminie będziesz pisać ręcznie, więc polecam też taką formę pisania podczas przygotowań. Przyzwyczaisz swoją rękę i dzięki temu lepiej rozplanujesz czas.

Przed rozpoczęciem pisania właściwego tekstu „na czysto” warto stworzyć sobie w brudnopisie plan ramowy z wypisaniem głównych części, takich jak: wstęp, rozwinięcie z podaniem argumentów za i przeciw, wyrażenie własnej opinii, zakończenie.

 

 

GDZIE SZUKAĆ MATERIAŁÓW DO PRZYGOTOWANIA SIĘ DO SWEDEX’A 

Na stronie internetowej Książek po szwedzku znajdziesz masę wartościowych pozycji, takich jak TEXT I FOKUS czy seria RIVSTART.

 

Koniecznie sprawdź też moje Autorskie materiały przygotowane specjalnie z myślą o egzaminie Swedex B2/C1, jak EBOOKI czy indywidualne konsultacje. Podczas tych ostatnich będziesz mieć możliwość porozmawiać ze mną o moim egzaminie, rozwiać swoje wątpliwości i zaplanować swoją naukę pod egzamin. 

 

Zapisz się na indywidualną konsultację ze mną i rozwiej swoje wątpliwości!

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl