Jak pisać w języku obcym 0
Jak pisać w języku obcym

Formułowanie myśli na piśmie jest jedną z podstawowych umiejętności językowych sprawdzanych podczas egzaminów, ale również niezwykle przydatną w życiu codziennym. Jak ćwiczyć wypowiedzi pisemne i jak sprawić, by czytanie Twoich tekstów było dla innych przyjemnością?

 

 

ĆWICZENIE CZYNI MISTRZA

To powiedzenie ma zastosowanie również w aspekcie dochodzenia do mistrzostwa w pisaniu tekstów w obcym języku. Nie da się nabrać wprawy i lekkości bez odpowiedniej ilości ćwiczeń. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu językowego, jak Swedex czy Tisus, warto nabrać zwyczaju regularnego pisania prac w trybie egzaminacyjnym. Regularność to co najmniej jeden długi tekst napisany w tygodniu, a nawet lepiej będzie, kiedy każdego tygodnia „wyprodukujesz” dwa długie teksty. Dzięki takiemu szkoleniu pisanie w obcym języku stanie się dla Ciebie naturalne i nauczy się myśleć w nowym języku.

 

 

POMOC LEKTORA

Ta informacja może nie ucieszy samouków, ale przy nauce pisania pomoc doświadczonego lektora jest niezastąpiona. Taka osoba pomoże Ci zadbać o odpowiednią strukturę i układ tekstu, ale przede wszystkim zwróci uwagę na błędy: literówki, poprawność użycia słów w kontekście szyk zdania i wiele innych aspektów. Kiedy wybierasz samodzielną naukę nie masz możliwości kontrolowania swoich postępów w tej dziedzinie, co może znacznie opóźnić naukę poprawnego pisania w języku obcym.

 

 

UCZ SIĘ NA BŁĘDACH

Jak brzmi tekst pewnej piosenki „Popełniaj błędy i naprawiaj je”! Każdy popełnia błędy ucząc się nowego języka. Przyzwyczaj się, że zwłaszcza na początku przygody z pisaniem w obcym języku, na przykład po szwedzku tych błędów będzie naprawdę sporo. To prawda, że praca z mnóstwem czerwonych oznaczeń może zniechęcić, ale pomyśl raczej, że kolejnym razem już nie popełnisz przynajmniej części z tych błędów i tym sposobem każda kolejna praca będzie lepsza!

 

Sprawdzonym sposobem nauki na błędach jest wypisywanie sobie na końca pracy tekstowej listy błędów wraz z poprawkami. Dzięki temu przy powtórkach od razu zwrócisz uwagę na to, co kiedyś sprawiło Ci problem i lepiej zapamiętasz poprawną wersję danego słowa lub dany szyk w określonym typie zdań.

 

 

PLANUJ SWOJE PRACE PISEMNE

Kiedy przygotowujesz się do egzaminów językowych ważnym elementem jest ograniczenie czasowe. Zazwyczaj na napisanie pracy masz około 1,5 godziny. Musisz dobrze wykorzystać ten czas. Od egzaminatora dostajesz brudnopis i czyste kartki na końcowy tekst. Warto dobrze wykorzystać brudnopis i dokładnie zaplanować w nim, co chcesz wyrazić. Wypisz sobie główne elementy struktury tekstu i dopisz do nich swoje myśli, argumenty itp. Dzięki temu, kiedy zaczniesz już pisać, będziesz dokładnie wiedzieć co napisać i ile powinno to zająć (tak, by zachować równowagę w długości akapitów).

 

 

UROZMAICAJ SWOJE PRACE

Nie zapomnij o użyciu ciekawych słów i zwrotów w swoich pracach pisemnych! Egzaminatorzy zwracają uwagę na to czy znasz na przykład obcojęzyczne przysłowia i powiedzenia. Kiedy poprawnie użyjesz ich we właściwym kontekście z pewnością spotka się to z uśmiechem na twarzy sprawdzającego :)

 

 

Gotowe list ciekawych słów, zwrotów i przysłów w języku szwedzkim znajdziesz TUTAJ!

 

 

 

Dowiedz się więcej:

Nauka duńskiego

Skrivtrappan, czyli książka o tym, jak pisać po szwedzku

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl