Kräftskiva, czyli Uczta rakowa! 0
Kräftskiva, czyli Uczta rakowa!

Sierpień to bez wątpienia wyjątkowy czas w szwedzkim kalendarzu. To właśnie w tym miesiącu zaczyna się połów raków, szwedzkiego przysmaku narodowego.

 

 

UCZTA RAKOWA

Kräftskiva, czyli „impreza rakowa, uczta rakowa” to szwedzka tradycja od pokoleń. Historia sięga początków XX wieku, kiedy to ze względu na wzrastające ryzyko nadmiernych połowów wprowadzono restrykcje co do konsumpcji raków i langustynek. Okres połowu rozpoczynał się w sierpniu i trwał przez kolejne kilka miesięcy. Te ograniczenia spowodowały, że przysmak ten stał się jeszcze bardziej pożądany i ekskluzywny. Tak więc właśnie późnym latem zaczynają się połowy tych czerwonych skorupiaków, które następnie lądują na stołach uwielbiających je Szwedów. Obecnie, ze względu na możliwość importu, raki i langustynki Szwedzki mogą jeść cały rok, jednak co swoje to swoje i to właśnie rodzime szwedzkie raki są uwielbiane i wynoszone na piedestał.

 

 

DANIE GŁÓWNE

Zazwyczaj głównym daniem takiej imprezy są raki rzeczne. Szwedzki gotują je w całości w słonej wodzie, obowiązkowo z dużą ilością kopru. Po wystygnięciu spożywają je na zimno. Raki je się palcami, hałaśliwie łamiąc i wysysając zawartość, co pozornie może się kłócić z pruderyjnym stylem bycia Szwedów. Jednak ta uczta to wyjątek od reguły ;) Całość podawana jest na papierowych talerzykach, co nadaje uczcie piknikowego charakteru.

Takiemu posiłkowi towarzyszą różnorakie dodatki, jak bagietka, chrupkie pieczywo, ostry ser itp.

Całość popija się napojami alkoholowymi, takimi jak Aquavit czy piwo. Dla abstynentów na stole pojawi się na pewno bezalkoholową lemoniada owocowa sockerdricka.

 

 

CELEBRACJA

Uczta rakowa to coś więcej niż tylko posiłek. To cała celebracja i święto! Ludzie zakładają papierowe czapki, śliniaczki czy fartuchy z motywem raków, a jadalnie i tarasy przystraja się świecami i lampkami.

Ważnym elementem uczty jest wspólne śpiewanie tzw. przyśpiewek alkoholowych czy wznoszenie toastów. Zazwyczaj są to krótkie, wesołe, jednozwrotkowe piosenki, które kończą się sznapsem.

 

 

Dowiedz się więcej:

Szwedzkie tradycje

Nauka szwedzkiego

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl