W Danii, podobnie jak w innych krajach skandynawskich istnieje publiczny system Edukacji językowej. Jeśli osiedlasz się tam na stałe możesz skorzystać z przewidzianych kursów na preferencyjnych warunkach, a po ich ukończeniu zdać egzaminy językowe, które potwierdzą Twoje umiejętności językowe. Dowiedz się więcej o kursach językowych w Danii, czytając ten artykuł!
UCplus, czyli jednostka organizująca edukację dorosłych w Danii stworzyła program nauki języka duńskiego dla obcokrajowców na trzech poziomach, z których każdy składa się z sześciu modułów. Zostaniesz przydzielony do danego poziomu i modułu w zależności od Twoich umiejętności, historii edukacji i kwalifikacji.
Możesz uczyć się stacjonarnie lub online. Jeśli wybierzesz kursy na miejscu, do wyboru masz następujące centra edukacyjne: Kopenhaga, Greve, Silkeborg, Ringkøbing.
ZALETY KURSÓW
Nauczysz się czytać, mówić i pisać po duńsku
Będziesz mieć wsparcie lektora, który będzie znał Twoje mocne i słabe strony i który da Ci odpowiedni feedback
Możesz ćwiczyć w domu wykonując ćwiczenia online
Poznasz historię i kulturę Danii
Poszerzysz swoje możliwości na rynku pracy
WYMOGI ROZPOCZĘCIA KURSU
Żeby rozpocząć naukę:
Musisz mieć co najmniej 18 lat
Musisz mieć pozwolenie na pobyt i stałe miejsce pobytu w Danii
Nie potrzebujesz mieć żadnych umiejętności językowych z języka duńskiego, żeby zacząć
Aby kurs był dla Ciebie darmowy musisz go rozpocząć i zakończyć w przeciągu 5 lat od wjazdu do Danii. Kurs trwa maksymalnie 3,5 roku (42 miesiące).
Musisz wpłacić depozyt. Programy nauczania języka duńskiego są z zasady darmowe, obowiązuje jedynie wpłata depozytu o wartości 2000 DKK. Depozyt jest zwracany po zakończeniu danego modułu egzaminem. Jeśli nie uda Ci się ukończyć modułu w przewidzianym czasie, stracisz depozyt i będziesz musiał wnieść nowy jeśli będziesz chciał kontynuować naukę. Depozyt może być również bezzwrotny jeśli wielokrotnie opuszczałeś zajęcia i nie nadrobiłeś braków.
Źródło: ucplusdansk.dk
STRUKTURA KURSÓW Z DUŃSKIEGO
Zasadniczo wyróżnione zostały trzy poziomy nauczania: Danskuddannelse 1 i 2 oba z sześcioma modułami oraz Danskuddannelse 3 z pięcioma modułami, który można kontynuować na szóstym module.
Każdy z poziomów kończy się egzaminem Prøve i Dansk 1 (PD1), Prøve i Dansk 2 (PD2) i Prøve i Dansk 3 (PD3). Kontynuacja poziomu trzeciego na szóstym module kończy się egzaminem Studieprøven. Więcej o samych egzaminach przeczytasz w naszym kolejnym wpisie blogowym.
Według klasyfikacji CEFR egzaminy z duńskiego odpowiadają następującym poziomom:
Prøve i Dansk 1 (PD1): B1
Prøve i Dansk 2 (PD2): B1/B2
Prøve i Dansk 3: B2
Studieprøven: C1
Nauka na pierwszych dwóch poziomach koncentruje się głównie na umiejętności mówienia i przygotowaniu się do rozmów w środowisku pracy i podczas kursów. Na kolejnych poziomach ulepsza się umiejętność mówienia, czytania, słuchania i pisania w języku duńskim.
KURSY JĘZYKOWE
Danskuddannelse 1
Jest to pierwszy kurs językowy, który składa się z sześciu modułów w zakresie umiejętności pisemnych i ustnych.
Zwieńczeniem kursu jest egzamin Prøve i Dansk 1 (PD1), którego poziom odpowiada B1 według CEFR.
Uczestnicy kursu otrzymują praktyczną bazę umiejętności jezykowych, które przydadzą im się chociażby na rynku pracy w Danii.
Danskuddannelse 2
To drugi kurs językowy, który składa się z sześciu modułów w zakresie umiejętności pisemnych i ustnych.
Zwieńczeniem kursu jest egzamin Prøve i Dansk 2 (PD2), którego poziom odpowiada B1/B2 według CEFR.
Zakończenie kursu z pozytywną oceną z egzaminu uprawnia do ubiegania się o prawo stałego pobytu w Danii.
Danskuddannelse 3
To trzeci kurs językowy, który składa się z pięciu modułów w zakresie umiejętności pisemnych i ustnych.
Zwieńczeniem kursu jest egzamin Prøve i Dansk 3 (PD3), którego poziom odpowiada B2 według CEFR.
Zakończenie kursu z pozytywną oceną z egzaminu uprawnia do ubiegania się o obywatelstwo w Danii lub o udział w programie łączenia rodzin.
Kurs Studieprøven
Są to zajęcia prowadzone na module szóstym kursu PD3. Kurs ten przygotuje Cię do zdania egzaminu Studieprøven, który jest zarazem egzaminem na najwyższym poziomie w państwowym systemie nauczania językowego.
Umiejętności językowe ucznia po przejściu tego kursu odpowiadają poziomowi C1 według CEFR.
Materiały przygotowawcze są dostępne stacjonarnie oraz online. Ważne jest, by nie opuścić żadnej z lekcji, gdyż może to skutkować niezaliczeniem kursu i nie możnością przystąpienia do egzaminu końcowego.
Źródło: ucplusdansk.dk
DLACZEGO WARTO
Dlaczego warto wziąć udział w państwowych kursach językowych w Danii? Powodów jest wiele! Po pierwsze są one darmowe, więc otrzymujesz mnóstwo wiedzy i wsparcie lektora za darmo. Uczysz się nowego języka i poznajesz kulturę nowego kraju, co niesamowicie wzbogaca. Dodatkowo, zyskujesz dodatkowe kompetencje na duńskim rynku pracy i stajesz się wartościowym pracownikiem, którego warto lepiej wynagrodzić.
Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej UCplus: ucplusdansk.dk
Nauka duńskiego:
"På vej till dansk" - Lisbet Thorborg, Mayanna J. Riis
Książki po duńsku:
"Short Stories in Danish for beginners" - Olly Richards