Swedex B2/C1 - Rozumienie ze słuchu 0
Swedex B2/C1 - Rozumienie ze słuchu

Oto kolejna, druga część serii, pomagającej przygotować się do Swedex'a B2/C1! Z tego artykułu dowiesz się, jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu i jak przygotować się do tej części egzaminu (Hörförståelse). Poniższe rady przydadzą Ci się również ucząc się innych języków, takich jak duński, norweski czy islandzki. Rady te są bowiem uniwersalne i można je wdrażać zarówno podczas zwykłej nauki, jak i podczas przygotowań do egzaminów językowych.

 

ROZUMIENIE ZE SŁUCHU (Hörförståelse) na egzaminie Swedex

Trudność polega na tym, że większość nagrań na egzaminie słucha się tylko jeden raz. Dlatego musisz nauczyć się maksymalnie skupiać na danym słuchowisku oraz posiadać umiejętność wyłapywania najważniejszych myśli z przekazu słuchanego. Jak to zrobić?

 

1. SŁUCHAJ PASYWNIE

Słuchaj podcastów, które Cię interesują w sposób pasywny, np. podczas sprzątania, gotowania, w trasie. Skup się na przyjemności z słuchania i rozumienia. Wyrób sobie nawyk słuchania obcojęzycznych treści, choćby w tle. W ten sposób osłuchasz się z melodią języka, popularnymi zwrotami i sposobem formułowania myśli. 

Wybieraj audycje, które są na Twoim aktualnym poziomie zaawansowania lub nieco niższym, tak by rozumieć większość treści. W ten sposób nie zniechęcisz się do słuchania w języku obcym, a wręcz przeciwnie, będziesz mieć ochotę na więcej! Poza tym, słuchaj tego, co Cię interesuje. Być może pasjonujesz się psychologią albo ciekawi Cię historia XVII wiecznej Szwecji? Wybieraj audycje lub filmy na YouTube, które i tak byś z chęcią obejrzał w ojczystym języku. Nie tylko poszerzysz swoją wiedzę i perspektywy, ale nabędziesz pewności w słuchaniu skonkretyzowanych treści. Dodatkowo, pomoże Ci to później w części ustnej egzaminu, kiedy trzeba wypowiedzieć się na dane, konkretne tematy lub opowiedzieć krótko o swoich zainteresowaniach. 

Na początek, słuchając po szwedzku, możesz wybrać na przykład Simple Swedish Podcast czy Lysande Lagom, potem np. Språket. Mimo, że ten ostatni podcast porusza tematykę, która może nie być zbyt interesująca, mówi bowiem o zagadnieniach gramatycznych i leksykalnych, to warto słuchać tych audycji! Wycięte fragmenty z nich pojawiają się na egzaminie Swedex B2/C1!

 

2. SŁUCHAJ AKTYWNIE

Słuchaj w skupieniu podcastów i nagrań, notując najważniejsze myśli, ciekawe lub nieznane słowa i zwroty. Wymaga to skupienia, najlepiej gdybyś był przy biurku, miał przy sobie kawałek kartki i długopis, tak, by na bieżąco móc robić notatki. Wybieraj podcasty na Twoim poziomie zaawansowania lub nieco wyższym.

Omawiaj dane słuchowisko z lektorem. Dzięki temu usystematyzujesz sobie myśli ze słuchowiska oraz jeszcze raz, swoimi słowami, przedstawisz prezentowane tam zagadnienia. Napisz tekst nawiązujący do tematów poruszonych w audycji, by od razu przećwiczyć nowe słownictwo. Jeśli do słuchowiska są przewidziane pytania, odpowiedz na nie w możliwie pełny sposób. 

Przy aktywnym słuchaniu warto odsłuchać nagranie co najmniej dwa razy. W tym ćwiczeniu chodzi o to, by zrozumieć jak najwięcej. Warto więc słuchać "do upadłego", aż większość audycji nie będzie dla Ciebie zrozumiała. Takie ćwiczenia może stanowić wyzwanie, ale daje ono niesamowite rezultaty. 

 

3. WYKONUJ ĆWICZENIA POD EGZAMIN 

Wykonuj celowe ćwiczenia rozumienia ze słuchu, na przykład z uzupełnianiem luk czy odpowiadaniem na pytania dotyczące treści słuchowiska. 

Słuchanie ze zrozumieniem po szwedzku

Możesz korzystać z materiałów SFI/SVA,na przykład z serii "Träna till test"

 

W internecie dostępne są też opracowania Klartex z pytaniami typu prawda/fałsz. Co prawda, ich poziom jest nieco niższy, prezentowane są bowiem słuchowiska z 8sidor (czyli w lättläst - uproszczonym języku szwedzkim), ale warto je przerobić. Pytania typu prawda/fałsz pomagają nauczyć się skupiać na tekście jako całości i wciągać główny sens wypowiedzi. 

 

4. WYKORZYSTUJ PODSTAWOWY PODRĘCZNIK

Przed przeczytaniem tekstu w głównym podręczniku, np. Rivstarcie, zawsze najpierw go odsłuchaj.

Skup się na ogólnym przekazie tekstu. Dopiero potem, weź się za czytanie i analizę tekstu. Pliki audio dostępne są za darmo na stronie wydawnictwa.

 

 

A jeśli chcesz się dowiedzieć od praktyka "Jak zdać Swedex na C1", sprawdź koniecznie autorki ebook, czyli praktyczny poradnik, jak przygotować się do egzaminu Swedex i zdać go na C1! 

To autorski zbiór doświadczeń, rad i wskazówek, stworzony z myślą o wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się do egzaminu Swedex B2/C1 i z powodzeniem go zdać na najwyższym poziomie!

 

 

Ten ebook pomoże Ci:

 … zrozumieć jak wygląda struktura egzaminu.

 … przygotować się do każdej z czterech części egzaminu.

 … stworzyć swój plan nauki w oparciu o moje doświadczenia.

 … dobrać, oprócz podstawowych podręczników, dodatkowe materiały do nauki!

 

SPRAWDŹ TERAZ!

 


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl