Kometen Kommer, czyli Kometa nad Doliną Muminków po szwedzku - Recenzja 0
Kometen Kommer, czyli Kometa nad Doliną Muminków po szwedzku - Recenzja

 

Kometen kommer [Kometjakten/Mumintrollet på kometjakt] (Kometa nad Doliną Muminków) jest drugą książką z głównej serii Muminkowej fińskiej autorki Tove Jansson.

 

HISTORIA POWSTANIA

Czytając tę pozycję, czuć, że powstała w cieniu wojny. Pisaniem artystka chciała zrzucić z siebie brzemię przeżyć okresu walk. Manuskrypt spisywany był latem 1945 roku (w sierpniu zrzucono bomby atomowe w Japonii), a wiosną następnego roku został przyjęty przez wydawnictwo.Ilustracje powstały w maju 1946. Podobnie jak w poprzedniej książce, autorka wykonała rysunki tuszem. 

Katastrofa jako temat jest znakiem szczególnym muminkowego świata. Ta z Komety… przyjmuje iście biblijny charakter. Mamy wyschnięte morze, spadającą gwiazdę (kometę) z nieba, groźbę zagłady, “żal i trwogę”.

Rychły koniec zwiastuje “prorok” Piżmowiec, który czyta słynna książkę Oswalda Spenglera “Zmierzch Zachodu”. Moc ciała niebieskiego nie jest mu obojętna, ale ani mu głowie podejmować się jakiegoś zadania. Informuje jedynie o drodze do wiedzy. Podobnie profesorowie  z Obserwatorium w Górach Samotnych. Tove krytykuje izolujący się intelektualizm i przeciwstawia go działaniu w praktyce.

W Komecie... można doszukać się też feministycznych poglądów autorki, wyrażanych ustami Panny Migotki - pragmatyzm i zdrowy osąd sytuacji. 

 

ODBIÓR

Kometa… nie odniosła natychmiastowego sukcesu, zwłaszcza jeśli chodzi o Szwecję. W Finlandii otrzymała kilka pozytywnych recenzji, lecz nie wszyscy krytycy zrozumieli ducha i przekaz książki. Uznawano ją za “przygodową” książkę dla dzieci, a nawet określano mianem “cudownej”. 

 

 

 Poziom B2

 Piękne wydanie, w twardej oprawie, z lnianym grzbietem

 Dostępna na: www.ksiazkiposzwedzku.pl

 

Przeczytaj "Kometen Kommer", czyli "Kometa nad Doliną Muminków" w oryginale, po szwedzku:

"Kometen kommer" - Tove Jansson

 

(fragmenty z książki “Tove Jansson, Mama Muminków” B. Westin)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl