Czy warto uczyć się norweskiego? 0
Czy warto uczyć się norweskiego?

Język norweski (norw. norsk) należy do grupy skandynawskiej języków germańskich, a posługuje się nim około 5 milionów ludzi. Czy warto więc uczyć się tak rzadkiego języka, którym mówią ludzie głównie w północnym regionie Europy? Zapoznaj się z naszymi argumentami poniżej i wyciągnij własne wnioski!

 

 

DOSTĘP DO ORYGINALNEJ KULTURY NORWESKIEJ

Nauka każdego języka obcego wzbogaca nas o nowe doświadczenia i wiedzę o innych kulturach. Jedną ze składowych dziedzictwa kulturowego każdego kraju jest język. Właśnie poprzez niego i to, co on opisuje możemy lepiej zrozumieć odmienne obyczaje i sposób myślenia innych ludzi.

Dzięki nauce norweskiego poznasz zwyczaje, święta i ogólny światopogląd Norwegów z pierwszej ręki. Dowiesz się z oryginalnych tekstów jak kształtowała się historia tego narodu oraz co wpłynęło na to, jakim krajem jest Norwegia obecnie. Poza tym, znając język norweski, będziesz mógł poznawać kulturę norweską bezpośrednio, czyli oglądać filmy bez lektora czy napisów i czytać książki nie w tłumaczeniach, a w oryginale. Tym sposobem będziesz mógł zapoznać się na przykład z kryminałami Jo Nesbø w oryginale czy z innymi książkami po norwesku, takimi jak powieści Knuta Hamnsuna czy dramaty Henryka Ibsena.  Mimo że sztuka tłumaczenia pozwala nam korzystać z dzieł innych kultur, to żadne tłumaczenie nie dorówna nigdy książce czytanej w oryginalnym języku.

Podobnie jest z filmami czy serialami. Żeby dokładnie zrozumieć ich przekaz warto oglądać je właśnie w oryginale, czyli bez zagłuszającego aktorów lektora. Warto obejrzeć film „Elling” Pettera Næssa czy Łowcy głów (Hodejegerne) od reżysera Morten Tyldum. Do nauki norweskiego często zachęca chęć bliższego poznania muzyki norweskiej, i to nie tylko metalu. Kiedy poznasz ten język będziesz rozumieć teksty piosenek takich zespołów jak Röyksopp, A-ha, czy Kygo.

Poza tym zyskujesz dostęp do bieżących wiadomości. Możesz na przykład czytać artykuły z gazet norweskich i śledzić norweskich youtuberów, co swoją drogą jest świetnym sposobem na naukę norweskiego!

 

czy warto uczyć się norweskiego

 

LEPSZA PRACA

Język norweski to z pewnością konieczność jeśli planujesz wyjazd do Szwecji w celach zarobkowych. Oczywiście można znaleźć pozycję nie wymagającą znajomości norweskiego, ale umiejętność posługiwania się nim zapewni Ci lepsze stanowisko i większe zarobki.

Nie myśl, że w Norwegii i tak wszyscy mówią po angielsku. O ile może to być prawdę, o tyle w środowisku pracy zawsze ceniona jest umiejętność dobrej komunikacji. Bez dobrej znajomości norweskiego nie myśl nawet o pracy biurowej lub w administracji publicznej. Poza tym, pamiętaj że zarobki w Norwegii są jednymi z najwyższych na świecie. Oslo jest jednym z najszybciej rosnących miast europejskich stąd warto pomyśleć o przeprowadzce do kraju dobrobytu, jakim jest określana Norwegia.

Poza tym język norweski będzie ogromnym atutem przy aplikowaniu na konkretne stanowiska również w polskich firmach, które współpracują z Norwegią, jak np. firmy spedycyjne czy handlowe. Osobom, które znają tak niszowy język jak norweski często są oferowane dużo wyższe stawki, niż tym, którzy posługują się popularnym angielskim.

 

 

ZROZUMIESZ INNE JĘZYKI SKANDYNAWSKIE

Jest to bardzo przydatny bonus do nauki norweskiego! Okazuje się, że szwedzki i duński są dość podobne do norweskiego. Jest to podobieństwo zdecydowanie bliższe niż to, które łączy język polski z np. czeskim. Umiejąc norweski zrozumiesz nawet 60-70% tekstu lub wypowiedzi Szwedów i Duńczyków! A jeśli chodzi o tym ostatnich, nawet jeśli ciężej będzie porozumieć się werbalniem, to już tekst pisany będzie mocno przypominał ten norweski. Do tej pory jeden z wariantów języka norweskiego - bokmål - jest bardzo podobny do języka duńskiego.

Tym samym, znając jedynie norweski, będziesz w stanie bez większych problemów podróżować po całej Skandynawii :)

 

czy warto uczyć się norweskiego 

 

NORWESKI JEST PROSTY!

Współczesny język norweski jest uważany za jeden z łatwiejszych języków skandynawskich. Zarówno gramatyka, jak i wymowa zazwyczaj sprawiają uczniom mniej problemu niż chociażby duński czy szwedzki. Poza tym, jest to język germański, więc znając niemiecki lub angielski, nauka będzie jeszcze łatwiejsza. Rzeczowników nie odmienia się przez przypadki, a czasownik ma jedną odmianę dla wszystkich osób. Dodatkowo w 1972 roku Rada Językowa (norw. Norsk språkråd) ujednoliciła wcześniej rozproszone zasady gramatyczne. Warto więc wybrać właśnie norweski, ponieważ nauka będzie relatywnie szybka, a postępy znaczne!

 

 

WYRÓŻNISZ SIĘ!

Większość osób przy wyborze języka do nauki kieruje się jego popularnością lub powszechnością. Wielu decyduje się na hiszpański czy angielski, ale … nie są to języki których znajomość wyróżni Cię na tle innych. Z kolei norweski, jako bardzo rzadki i niepopularny język z pewnością zaciekawi Twoich rozmówców. Poza tym, podczas podróży po Norwegii, mieszkańcy tego kraju będą z pewnością mile zaskoczeniu, że władasz ich językiem, a nie zmuszasz ich do konwersacji po angielsku.

 

 

Podsumowując znajomość języka norweskiego otwiera przed Tobą morze możliwości. Nie tylko będziesz w stanie dogadać się ze Szwedami czy Duńczykami, znajdziesz dobrze płatną pracę w Norwegii, ale i przeczytasz norweski kryminał i obejrzysz film norweski w oryginale!

 

Jeśli właśnie udało nam się przekonać Ciebie, że warto uczyć się norweskiego, sprawdź koniecznie naszą ofertę podręczników do nauki tego pięknego języka!

 

Dowiedz się więcej:

Podręczniki do nauki norweskiego

Książki po norwesku

Jak czytać po norwesku

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl