Czy warto uczyć się szwedzkiego? 0
Czy warto uczyć się szwedzkiego?

 

Język szwedzki to język z grupy skandynawskiej języków germańskich, ojczysty dla ponad 10 milionów osób, głównie na terenie Szwecji i niektórych części Finlandii. Czy warto uczyć się mowy, którą włada ograniczona społeczność koncentrująca się głównie północnym regionie Europy? Zapoznaj się z poniższymi argumentami i wyciągnij własne wnioski!

 

 

SZERSZE HORYZONTY, WIEDZA O ŚWIECIE I KULTURZE

Nauka każdego języka obcego niesamowicie nas wzbogaca o nowe doświadczenia i wiedzę o innych kulturach. Jedną ze składowych dziedzictwa kulturowego każdego kraju jest język. Właśnie poprzez niego i to, co on opisuje możemy lepiej zrozumieć odmienne obyczaje i sposób myślenia innych ludzi. Poznajemy zwyczaje, święta, ogólny światopogląd danej społeczności. Dowiesz się z pierwszej ręki jak kształtowała się historia tego narodu oraz co wpłynęło na to, jakim krajem jest Szwecja obecnie. Poza tym, znając język szwedzki, zdobędziesz klucz do przebogatej kultury szwedzkiej. Będziesz mógł/mogła oglądać filmy Bergmana bez napisów i czytać książki Fredrika Backmana w oryginale!

Poza tym zyskujesz dostęp do bieżących wiadomości. Możesz na przykład czytać artykuły z gazet szwedzkich i śledzić szwedzkich youtuberów.

Dodatkowo, charakterystyczny sposób opisywania obcej kultury udziela nam o niej dodatkowych informacji. Bogate i kwieciste opisy i dialogi obecne w literaturze południowych Włoch doskonale oddają styl bycia i codzienność tamtejszych mieszkańców. Z kolei bezpośrednie, często surowe teksty szwedzkich autorów, przybliżą nam kulturę właśnie Szwecji.

 

 

ORYGINALNE HOBBY

Być może chciał/abyś się czymś wyróżnić? Nie ma nic lepszego jak nauka oryginalnego języka! Jednym z nich jest właśnie szwedzki! Pomyśl, ile tematów do rozmów może przynieść ta informacja. Wiele osób z pewnością będzie ciekawych, co było powodem wyboru takie języka. Będziesz mieć świetną okazję do rozmowy i przedstawienia swoich argumentów.

 

 

 

 

LEPSZA PRACA

Język szwedzki to z pewnością konieczność jeśli planujesz wyjazd do Szwecji w celach zarobkowych. Oczywiście można znaleźć pozycję nie wymagającą znajomości szwedzkiego, ale umiejętność posługiwania się nim zapewni Ci lepsze stanowisko i większe zarobki.

Nie myśl, że w Szwecji i tak wszyscy mówią po angielsku. O ile może to być prawdę, o tyle w środowisku pracy zawsze ceniona jest umiejętność dobrej komunikacji. Bez dobrej znajomości szwedzkiego nie myśl nawet o pracy biurowej lub w administracji publicznej.

 

 

DOBRE ZDROWIE

Istnieją też badania zdające się potwierdzać związek z dwujęzycznością, a opóźnieniem występowania choroby Alzheimera, zwłaszcza u osób dwujęzycznych od dzieciństwa. Naukowcy zbadali, że rezerwa poznawcza (ang. cognitive reserve) rozumiana jako bogate i różnorodne doświadczenia i wiedza zdobyte w trakcie życia może sprzyjać utrzymaniu dobrej kondycji poznawczej w późnych latach życia oraz może chronić przed depresją. Podsumowując, jeśli chcesz cieszyć się sprawnością intelektualną przez długie lata, ucz się języka obcego, na przykład szwedzkiego!

 

 

ZROZUMIESZ INNE JĘZYKI SKANDYNAWSKIE

Jest to bardzo przydatny bonus do nauki szwedzkiego! Okazuje się, że norweski i duński są dość podobne do szwedzkiego. Jest to podobieństwo zdecydowanie bliższe niż to, które łączy język polski z np. Czeskim. Umiejąc szwedzki zrozumiesz nawet 60-70% tekstu lub wypowiedzi Norwegów i Duńczyków!

 

 

ZABŁYŚNIESZ WŚRÓD ZNAJOMYCH

Okazuje się, że kultura szwedzka jest nam dość bliska. Spotykamy ją wybierając się na zakupy do IKEI czy słuchając radia. Dzięki znajomości szwedzkiego będziesz rozumieć, co oznaczają nazwy mebli w IKEI i zaśpiewasz największe hity ABBY w oryginale :) Poczuj tę dumę, kiedy wyjaśnisz zdziwionej koleżance, że nazwa ciasteczek z IKEI „Belöning” to po prostu… „Nagroda” :)

 

 

Czy warto uczyć się szwedzkiego? Wszystkie powyższe powody z pewnością wskazują na odpowiedź twierdzącą. Fakt, nie jest to proste przedsięwzięcie, ale jest z pewnością wykonalne!

 

  

Dowiedz się więcej:

Czy szwedzki jest trudny?

Jak zacząć czytać w obcym języku?

"Short Stories in Swedish for Beginners" - Olly Richards

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl