Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem 0
Jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem

Czytanie to jedna z podstawowych i ważnych umiejętności, które nabywamy ucząc się języka ojczystego oraz obcego. Możliwość zapoznawania się z tekstami otwiera przed nami nowy świat możliwości, a w zasadzie umożliwia codzienne funkcjonowanie. Czytanie ze zrozumieniem w języku obcym to również umiejętność sprawdzana podczas egzaminów językowych, takich jak SWEDEX czy Tisus, jeśli chodzi o egzaminy z języka szwedzkiego. To bardzo ważne, żeby opanować ją w stopniu umożliwiającym rozumienie różnych typów tekstów. Jak się tego nauczyć? Jak wyćwiczyć czytanie ze zrozumieniem?

  

CZYM JEST CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

W skrócie, jest to umiejętność analizy tekstu celem wychwycenia jego ogólnego tematu oraz wychwycenia szczegółów, pozwalających rozumieć go jako logiczną całość. Kiedy czytasz w języku obcym dla przyjemności, chodzi o to, żebyś rozumiał ogólny przekaż książki, dialogi. Z kolei czytając bardziej skondensowane treści, jak na przykład artykuły prasowe czy fragmenty literatury fachowej, konieczne jest rozumienie szczegółów, bo to one tworzą sens wypowiedzi.

 

 

CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM DLA PRZYJEMNOŚCI

Jeśli chcesz czytać książki w języku obcym i rozumieć ich treść warto się do tego odpowiednio przygotować. Żeby czytać ze zrozumieniem, najpierw będziesz musiał poznać postawowe zasady gramatyczne i słowa, co umożliwi ci czytanie w ogóle. Poza tym, musisz rozumieć, co czytasz, a żeby to było możliwe, musisz odpowiednio dobrać lekturę. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

 

Osiągnij poziom wyjściowy

Twoim pierwszym celem może być dojście do poziomu B1. Dlaczego? Od tego poziomu można już zacząć czytać dłuższe teksty dostosowane do umiejętności początkujących. W języku angielskim takie wydania nazywane są „graded readers”, z kolei na przykład w Szwecji występują jako „lättläst”, czyli teksty łatwe do czytania.

 

Dostosuj lekturę do swojego poziomu

Poziom trudności wybranej pozycji jest kluczowy. Książka, którą czytasz powinna być dla Ciebie zrozumiała w co najmniej 95%, najlepiej w 98%. Oznacza to, że w praktyce na jednej stronie znajdziesz 5-7 nowych, nieznanych słów. Taki poziom zrozumienia pozwoli Ci czytać płynnie i przyjemnie, a Twój poziom zrozumienia tekstu będzie wysoki.

 

Czytaj!

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj! Ćwiczenie czyni mistrza również w tej materii. Im więcej książek w języku obcym przeczytasz, tym z większą swobodą będziesz poruszać się po literaturze obcojęzycznej, a rozumienie treści będzie przychodzić naturalnie. Z czasem zaczniesz sięgać po bardziej zaawansowane lektury, co będzie naturalną konsekwencją Twoich postępów.

 

 

CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM NA EGZAMINACH

Na egzaminie Swedex czy Tisus z języka szwedzkiego dużą część punktacji stanowią zadania z czytania ze zrozumieniem. Tutaj mamy do czynienia z krótszymi i dłuższymi tekstami o różnorodnej tematyce. Możesz trafić na tekst opisujący zagadnienia medyczne, polityczne lub inżynieryjne. Przygotowanie do tej części egzaminu jest bardzo ważne, ponieważ ilośc czasu na wykonanie zadań jest ograniczona, a stres podczas egzaminu dodatkowo może zabrać cenne minuty.

 

 

Zapoznaj się z autorskim ebookiem „Jak zdać Swedex na C1” i poznaj sprawdzone metody przygotowania się do każdej z części tego egzaminu!

 

 

Czytaj artykuły prasowe na różne tematy

Kluczowe jest zapoznawanie się z artykułami z gazet poruszającymi różnorodne zagadnienia. To prawda, że na egzaminie Swedex popularny jest temat ochrony środowiska czy zdrowego odżywiania, ale już na egzaminie Tisus temat może Cię mocno zaskoczyć. Notuj nieznane słowa w kontekście oraz całe zwroty. Powtarzaj je regularnie i używaj ich w swoich pracach pisemnych. Tym sposobem lepiej je zapamiętasz.

 

Dobierz odpowiednie pomoce naukowe

Na rynku jest sporo książek skupiających się właśnie na czytaniu ze zrozumieniem po szwedzku. My, jako Książki po szwedzku, szczególnie polecamy serię Text i fokus, która składa się z dwóch obszernych zeszytów ćwiczeń.

text i fokus

 

Teksty są na poziomie od B1+ do C1. Zadania są skonstruowane według schematów egzaminacyjnych, więc nic Cię nie zaskoczy! Każda książka ma klucz odpowiedzi, więc sprawdzi się idealnie, jako uzupełnienie Twojej wiedzy z kursu i jako dodatkowe ćwiczenia, które możesz przerabiać samodzielnie.

 

 

Czytanie ze zrozumieniem po szwedzku czy w każdym innym języku to z pewnością spore wyzwanie, ale na pewno warto podjąć kroki, by ćwiczyć je już od początku zapoznawania się nowym językiem. Wysiłek ten zaprocentuje satysfakcją z rozumienia różnych tekstów w języku obcym, a tym samym poszerzeniem wiedzy o świecie z perspektywy innego języka.

 


 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl