Jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu po szwedzku 0
Jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu po szwedzku

Umiejętność słuchania ze zrozumieniem to jedna z podstawowych umiejętności językowych, którą trzeba nabyć na drodze do płynności językowej. Zachodzi jednak pytanie, jak ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem w języku szwedzkim skoro nie mieszkam w Szwecji i nie mam stałego kontaktu ze Szwedami? Zapoznaj się z tym artykułem i skorzystaj z naszych wskazówek!

 

 

DLACZEGO TRZEBA ĆWICZYĆ SŁUCHANIE ZE ZROZUMIENIEM

Umiejętność rozumienia mówionego języka obcego jest dla wielu głównym celem nauki i jest nieodłącznym elementem efektywnej komunikacji. Nawet jeśli potrafisz tworzyć własne zdania i wypowiedzi, to na nic się to zda jeśli nie będziesz rozumieć odpowiedzi i reakcji rozmówcy.

Osłuchiwanie się z językiem utrwala również zasady poprawnej wymowy. Im więcej różnorodnych tekstów słuchasz, tym Twoja wymowa słów, zdań i wyrażeń w języku obcym staje się coraz bardziej zbliżona do oryginału.

Poza tym ekstensywne słuchanie na własnym poziomie językowym pomaga utrwalić słowa i zwroty, których już się uczyłeś. Dodatkowo, umieszcza je w zróżnicowanym kontekście. Istnieją badania, które zwracają uwagę, że aby dane słowo zostało przez nas zapamiętane i przechowywane przez mózg w pamięci praktycznej potrzebujemy „spotkać się z nim” 20-50 razy! Im więcej razy usłyszysz nowe słowo w różnych kontekstach, tym większe prawdopodobieństwo, że zapamiętasz je na dłużej.

Na ćwiczenie słuchania ze zrozumieniem powinny położyć szczególny nacisk osoby, które przygotowują się do egzaminów językowych, takich jak Swedex. Większość zdań podczas Swedexa będziesz słuchać tylko jeden raz, więc musisz się maksymalnie skupić, by zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi.

 

 

DLACZEGO SŁUCHANIE MOŻE SPRAWIAĆ KŁOPOTY

Mimo iż jest to tak ważna umiejętność, często sprawia uczniom wiele kłopotów. Po pierwsze, na samym początku nauki wszystkie słowa zlewają się w jedną całość i ciężko wyodrębnić z tej masy poszczególne myśli. Powodem tego jest sięganie po zbyt trudne słuchowiska, które poziomem znacznie przewyższają umiejętności ucznia.

Słuchanie jest też trudniejsze niż na przykład czytanie, ponieważ masz tylko chwilę, żeby usłyszeć i zrozumieć drugą osobę. Podczas czytania możesz na chwilę się zatrzymać, przeczytać zdanie jeszcze raz. Takiej możliwości nie ma, kiedy słuchasz na przykład wiadomości w radio.

 

 

JAK STAĆ SIĘ LEPSZYM W SŁUCHANIU PO SZWEDZKU

Mimo wszystkich trudności, które można napotkać podczas nauki słuchania w języku szwedzkim jest to umiejętność nadająca się do wyćwiczenia. Co więc robić?

 

Słuchaj nagrań na Twoim poziomie zaawansowania lub nieco niższym

Powyższa rada jest kluczowa, jeśli chcesz robić postępy językowe. Tzw. „begripligt input”, czyli zrozumiałe materiały, to Twój klucz do sukcesu. Słuchanie zbyt trudnych słuchowisk lub długich zaawansowanych językowo opowiadań na niewiele się zda jeśli nic nie zrozumiesz. Postępy będziesz robić tylko wtedy kiedy większość tekstu będzie dla Ciebie zrozumiała. W ten sposób utrwalisz posiadaną już wiedzę, z kontekstu domyślisz się znaczenia kilku nieznanych wyrażeń oraz utrzymasz wysoki poziom motywacji do dalszej nauki.

 

Słuchaj aktywnie

Jeśli chcesz uczyć się szybciej i rozumieć więcej słuchaj aktywnie, czyli nie przy okazji, a celowo. Oczywiście, możesz puszczać sobie szwedzkie podcasty w tle podczas gotowania, ale proces nauki będzie następował szczególnie, kiedy zarezerwujesz czas i w spokoju skupisz się na czynności słuchania.

 

Wykorzystuj nagrania z podręczników

Dobry podręcznik do szwedzkiego, np. Z serii Rivstart, ma nagrane testy z książki czytane na głos. Dobrym sposobem ćwiczenia rozumienia ze słuchu jest najpierw odsłuchanie danego fragmentu, przeczytanie i opracowanie go oraz ponowne odsłuchanie już przy pełnym zrozumieniu.

 

Pisz dyktanda

Choć dyktanda nie kojarzą nam się zazwyczaj dobrze, to jest to „niestety” dobry sposób na naukę rozróżniania poszczególnych słów i wyrażeń w języku obcym. Dlatego jeśli tylko pozwalają Ci na to Twoje uprzedzenia z podstawówki, pisz dyktanda po szwedzku!

 

 

JAKIE POMOCE DO NAUKI SŁUCHANIA PO SZWEDZKU

Słuchanie możesz ćwiczyć wykorzystując zarówno płatne jak i darmowe pomoce do nauki. Zobacz nasze propozycje poniżej:

 

Sveriges Radio, czyli szwedzkie radio dostępne online. Znajdziesz tu zarówno krótkie, jak i dłuższe audycje. Świetna pomoc dla osób od poziomu B2.

Barn radion, mimo że skierowane do dzieci, nie zawsze jest dziecinnie proste, ale z pewnością warto zapoznać się z ofertą :)

8sidor frågor, strona z opracowanymi przez prywatne osoby skrótami informacji w lättläst svenska (w uproszczonym jeżyku szwedzkim). Do skrótu informacji z kraju i ze świata dołączona jest lista pytań typu prawda/fałsz wraz z kluczem odpowiedzi. Idealna opcja dla początkujących, od poziomu A2+.

Träna till test B, C, D, seria trzech zeszytów ćwiczeń przygotowujących do zdania Nationell Prov z języka szwedzkiego po ukończeniu kursów SFI. Zadania dotyczą również innych umiejętności językowych, ale jeśli ktoś szuka typowych testów na słuchanie ze zrozumieniem, to znajdzie je właśnie tutaj. Poziom od A2+ do B1+.

Podcasty są świetną opcją dla osób, które chcę słuchać i interesujących je rzeczach lub rozwijać swoje hobby. Warto wybrać temat, który ciekawi Cię również w języku ojczystym, i słuchać audycji po szwedzku.

 

To tylko kilka z wielu propozycji. Z pewnością znajdziesz coś, co będzie odpowiadało Twoim gustom.

 

 

Podsumowując, warto ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Nie tylko kiedy przygotowujesz się do egzaminu językowego, ale na co dzień, podczas klasycznej nauki. Da Ci to pewność siebie i satysfakcję z osiąganych celów!

 

 

Dowiedz się więcej:

Jak wybrać podręcznik do szwedzkiego

Jak zacząć uczyć się szwedzkiego

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl