Jak zacząć uczyć się szwedzkiego 0
Jak zacząć uczyć się szwedzkiego

Jak szybko nauczyć się szwedzkiego? Jest to pytanie, które pewnie jako jedno z pierwszych pojawia się w głowie osób, które dopiero zaczynają naukę tego skandynawskiego języka. Czy istnieje więc jakaś uniwersalna recepta na szybką i skuteczną naukę szwedzkiego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie metody stosować, by akwizycja nowego języka postępowała szybko i była przyjemnością.

 

 

SAMODZIELNIE CZY Z LEKTOREM?

Kursy online ze szwedzkiego, kursy indywidualne, samouczki… Sposobów na organizację nauki jest naprawdę wiele. Nie rozwlekając się zbytnio, my zawsze polecamy rozpocząć naukę języka obcego z pomocą doświadczonego lektora, najlepiej w ramach lekcji indywidualnych. Taki sposób nauki, choć bardziej kosztowny od innych, jest najbardziej efektywny i rezultaty widać szybciej niż na przykład w przypadku kursów grupowych. Decydując się na lekcje jeden na jeden nauczyciel skupia się w 100% na Twoich potrzebach i celach językowych. Jest w stanie poświęcić więcej czasu chociażby na sprawdzanie Twoich tekstów, a podczas zajęć konwersuje jedynie z Tobą, a nie z kilkoma innymi uczniami, jak to ma miejsce w przypadku kursów grupowych.

 

Doświadczony lektor jest też niezastąpioną pomocą w przygotowaniach do egzaminów językowych, takich jak Swedex czy Tisus. Pomoże Ci on dobrać odpowiednie materiały do nauki, poprawi błędy w Twoich tekstach i będzie ćwiczyć z Tobą umiejętności niezbędne na części ustnej egzaminu.

 

Z drugiej strony, sporo osób decyduje się na samodzielne rozpoczęcie przygody z nauką szwedzkiego, na przykład przy pomocy podręcznika Rivstart A1/A2. Jest to opcja wybierana często przez osoby zabiegane, które prowadzą nieregularny tryb życia i ciężko by im było ustalić stałe pory lekcji z lektorem. Dodatkowo, jest to też o wiele tańsze, ponieważ odchodzi tutaj koszt lekcji indywidualnych. Współczesne podręczniki, takie właśnie jak Rivstart czy Mål wzbogacone są o całą masę dodatkowych materiałów dostępnych online, które umożliwiają samodzielną naukę. W pakiecie otrzymujesz klucze odpowiedzi do podręcznika i ćwiczeń, dodatkowe testy sprawdzające, słuchowiska, ćwiczenia z wymowy itp. Nie da się jednak ukryć, że samodzielna nauka będzie wymagać jednak sporej dawki motywacji, zaangażowania i regularności.

 

Wybór sposobu nauki zależy więc od Ciebie i Twoich indywidualnych preferencji i możliwości.

 

 

nauka szwedzkiego 

 

PODRĘCZNIKI CZY KSERÓWKI?

Zwłaszcza podczas niektórych kursów grupowych wciąż prym wiodą kserówki, czyli skserowane materiały dydaktyczne. Uczniowie „zasypywani” są coraz to nowymi czarno-białymi karteczkami, które mają tendencję do gubienia się. Należy też pamiętać, że często takie działania są niezgodne z prawem, łamią bowiem zasady użytkowania podręczników i materiałów do nauki, stąd powielanie ich nie powinno mieć miejsca.

 

Ze swojej strony zawsze polecamy korzystanie z oryginalnych podręczników, ćwiczeń i dodatkowych materiałów z kilku prostych powodów.

 1. W książkach masz całą wiedzę zebraną w jednym miejscu, na lata. Nie musisz przewalać stosów kserówek, by odnaleźć to zagadnienie, którego szukasz.
 2. Szata graficzna podręczników uprzyjemnia i urozmaica naukę.
 3. Kupując oryginalne podręczniki często uzyskujesz specjalnych kod, który daje Ci dostęp do dodatkowych materiałów związanych z daną serią wydawniczą.
 4. Wspierasz Autorów i Wydawców, dzięki czemu mają oni środki na tworzenie kolejnych materiałów edukacyjnych.
 5. Przestrzegasz prawa. Niestosowanie się do zasad prawa autorskiego może grozić odpowiedzialnością cywilną i karną.

 

 

NIE ODKŁADAJ CZYTANIA NA PÓŹNIEJ!

Potwierdzonym naukowo czynnikiem, który znacznie przyśpiesza tempo akwizycji nowego języka jest czytanie oryginalnych materiałów (książek) właśnie w danym języku obcym. Szczerze zachęcam Cię to sięgania po książki w języku szwedzkim już od poziomu A2! Początkowo będą to pozycje w uproszczonym języku szwedzkim (lättläst), ale z czasem, już od poziomu B1/B2 zaczniesz czytać oryginalne książki po szwedzku. Dlaczego warto to robić? Powodów jest mnóstwo i powstał na ten temat osobny artykuł blogowy (TUTAJ), ale zapoznaj się chociażby w kilkoma:

 1. Szybciej uczysz się języka, co jest udowodnione przez szereg rzetelnych badań naukowych.
 2. Poprawiasz płynność językową na każdym poziomie zaawansowania.  
 3. Utrwalasz i podtrzymujesz znajomość języka.
 4. Poznajesz prawdziwą kulturę danego kraju.
 5. Możesz czytać książki, które nie są jeszcze przetłumaczone na język polski.
 6. Zapobiegasz powstawaniu demencji.
 7. Odczuwasz wielką satysfakcję!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czytać efektywnie w każdym języku obcym, sprawdź koniecznie ten ebook: Jak efektywnie czytać w języku obcym. Pomoże Ci on wprowadzić wiedzę z nowoczesnych badań w życie, tak by nauczyć się języka właśnie poprzez czytanie. 

 

 

Podsumowując, sposób nauki języka obcego należy dobrać do własnych potrzeb i celów. Najważniejsze jest by znaleźć własne powody do nauki i wciąż utrzymywać wysoki poziom motywacji. Wtedy nauka będzie przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

 

 

Dowiedz się więcej:

 

Jak dobierać podręczniki i lektury do swojego poziomu w języku szwedzkim

Podręczniki: nauka szwedzkiego

Książka po szwedzku na prezent

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl