Swedex B2/C1 - Czytanie ze zrozumieniem 0
Swedex B2/C1 - Czytanie ze zrozumieniem

Jeśli zdajesz Swedex B2/C1, czekają Cię cztery części egzaminu: Läsförståelse (Czytanie ze zrozumieniem), Hörförståelse (Rozumienie ze słuchu), Skriftlig uppgift (Praca pisemna), Muntlig uppgift (Wypowiedź ustna). Z tego i kolejnych newsletterów dowiesz się, jak przygotować się do każdej z nich.

 

W tym artykule poznasz sprawdzone sposoby na przygotowanie się do części Läsförståelse (Czytanie ze zrozumieniem).

 

Ciężko przygotować się tej części w miesiąc, bowiem nauka czytania ze zrozumieniem w języku obcym to proces długotrwały i ciągły. Warto zadbać, już od początku nauki, o to, by rozwijać tą podstawową umiejętność. Jak to robić?

 

 

CZYTAJ KSIĄŻKI

Zacznij od wydań na poziomie lättläst-2, lättläst-3, by z czasem sięgnąć po beletrystykę i literatura faktu po szwedzku, na przykład pozycje Andersa Hansena. Zwłaszcza ten ostatni typ książek przyda Ci się na poziomie B2/C1, zarówno przy czytaniu ze zrozumieniem, pisaniu oraz  wypowiedzi ustnej. 

Zbliżając się do poziomu C1 znajomości szwedzkiego będziesz mógł czytać coraz więcej różnorodnych pozycji. Rób to, by przyśpieszyć swoje postępy językowe. 

► Śmiało sięgaj po książki znane Tobie w ojczystym języku, jak np. „Harry Potter”.

► Możesz czytać też książki dla dzieci, jak „Alla vi barn” Astrid Lindgren czy „Trollvinter” z serii muminkowej.

► Wybieraj książki obyczajowe napisane prostym językiem, na przykład „En man som heter Ove” Backmana.

 

Te i inne wartościowe książki znajdziesz w naszym sklepie: www.ksiazkiposzwedzku.pl

 

 

CZYTAJ ARTYKUŁY

Nie poprzestawaj jedynie na suchym przeczytaniu. Analizuj treść pod kątem gramatyki, leksyki i tematyki. Dyskutuj o treści, wyrażaj swoją opinię pisemnie. Przykładowe strony, które możesz czytać na poziomie B2/C1 to forskning(punkt)se czy Dagens nyheter.

 

 

DOKŁADNIE PRZERABIAJ PODSTAWOWY PODRĘCZNIK

Podręcznikiem rekomendowanym przez Folkuniversitetet podczas przygotowań do Swedex’a B2/C1 jest  Rivstart B2/C1W tej części znajdziesz mnóstwo tekstów do czytania i do analizy - zarówno krótkie formy, jak i kilkustronicowe fragmenty oryginalnych opowiadań. 

Innym świetnym podręcznikiem na poziomie C1 jest Språkporten 1, 2, 3. Na podstawie tekstu omawiana jest leksyka oraz gramatyka. Jest to gruba książka, która zapewnia wiele efektywnych godzin pracy z językiem szwedzkim.

Wykonuj wszystkie ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem w podstawowym podręczniku do nauki. W serii Rivstart oraz Språkporten znajdziesz mnóstwo tekstów wraz z pytaniami, które pomagają wyciągnąć z danego fragmentu możliwie wiele. To nie jest strata czasu, a inwestycja w swoje umiejętności.

 

 

KORZYSTAJ Z DODATKOWYCH POMOCY

Od poziomu B2 znajdziesz mnóstwo pomocy do ćwiczenia czytania ze zrozumieniem. Świetną serią jest Text i fokus, bowiem typy zadań, które tam znajdziesz, pojawiają się na Swedex’ie!

Inną przydatną pozycją jest na Avancera läs (nasza nowość!).

 

 

EBOOK

"Jak zdać Swedex na C1"czyli praktyczny poradnik, jak przygotować się do egzaminu Swedex i zdać go na C1! To autorski zbiór doświadczeń, rad i wskazówek, stworzony z myślą o wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się do egzaminu Swedex B2/C1 i z powodzeniem go zdać na najwyższym poziomie!

 

 

Ten ebook pomoże Ci:

 … zrozumieć jak wygląda struktura egzaminu.

 … przygotować się do każdej z czterech części egzaminu.

 … stworzyć swój plan nauki w oparciu o moje doświadczenia.

 … dobrać, oprócz podstawowych podręczników, dodatkowe materiały do nauki!

 

SPRAWDŹ TERAZ!

 


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl