Znane duńskie firmy 0
Znane duńskie firmy

 

Dania jest relatywnie małym krajem z około 5,8 mln mieszkańców. Niech to Was jednak nie zmyli, bo na arenie międzynarodowej, pod względem innowacji, nowych technologii i przedsiębiorczości wiedzie prym! Przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka znanych duńskich firm, które z pewnością znałeś wcześniej.

 

 

ECCO

Duńczycy znani są z dobrego designu, który łączy w sobie walory estetyczne i praktyczne. Pierwotnie rodzinna firma, a obecnie duże przedsiębiorstwo Ecco to jego doskonały przykład. Firma zajmuje się od 1963 roku produkcją obuwia. Obecnie posiada ponad 3000 sklepów na całym świecie, a rocznie wytwarza ponad 12 milionów par butów. Cechą charakterystyczną ich produktów jest właśnie wysoko innowacyjna technologia oraz unikalny design, zarówno butów, jak i torebek i pasków.

 

 

JYSK

Ta sieć sklepów z dekoracjami i umeblowaniem znana jest z pewnością każdemu Polakowi. Założona w 1979 roku firma swój pierwszy sklep otworzyła w Aarhus w Danii. Obecnie posiada ponad 2300 sklepów w 41 krajach.

Ciekawostką jest fakt, że w kwietniu 2010, w dniu urodzin Królowej Danii Margrethe II, nadała ona firmie JYSK tytuł oficjalnego dostawcy dworu królewskiego: 'By Appointment to The Royal Danish Court’. Tytuł ten jest nadawany firmom, które od wielu lat współpracują s Dworem Królewskim, cieszą się dobrą reputacją i są stabilne finansowo. JYSK już od wielu lat współpracował z Królową, a teraz dzięki temu odznaczeniu może posługiwać się specjalnym oznaczeniem z koroną na swoich produktach.

 

 

FLYING TIGER COPENHAGEN

To z kolei duńska sieć sklepów z tanimi, bardziej lub mniej przydatnymi drobiazgami. Przedsiębiorstwo w 1988 roku stworzył Lennart Lajboschitz, syn żydowskiego hurtownika szparagów z Polski. Pierwszy sklep został otwarty w Kopenhadze w 1995 roku.

Firma pierwotnie nazywała się Tiger, a inspiracją do stworzenia jej nazwy była duńska wymowa słowa „tygrys” [tier] zbliżona do wymowy słowa „dycha” (10 koron). W pierwszych sklepach Tiger bowiem wszystkie produkty kosztowały 10 koron.

Asortyment koncentruje się obecnie wokół zabawnych ozdób na imprezy, elementów dekoracji, zabawek, gadżetów na prezenty i artykułów papierniczych. Łączy je skandynawski design i częsta zmiana wystawy.

 

 

CARLSBERG

Tej firmy nie trzeba pełnoletnim czytelnikom przedstawiać. Carlsberg to największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Danii i jedno z największych na świecie. Siedziba znajduje się w Kopenhadze. Przedsiębiorstwo zostało założone w kopenhaskiej dzielnicy Valby w 1847 r. przez J.C. Jacobsena.

 

 

Znanych duńskich firm jest o wiele więcej, jak chociażby Velux, Pandora czy Lego. O tej ostatniej marce przeczytasz więcej w TYM wpisie blogowym.

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Podręczniki do duńskiego

Jak efektywnie czytać w języku obcym

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl