Znane norweskie firmy 0
Znane norweskie firmy

Norwegia jest drugim po Islandii najsłabiej zaludnionym państwem europejskim. Pod względem liczby mieszkańców jest relatywnie małym krajem z około 5,4 mln mieszkańców. Niech to Was jednak nie zmyli, bo na arenie międzynarodowej, pod względem innowacji, nowych technologii i przedsiębiorczości jest powszechnie znana i szanowana! Przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka znanych norweskich firm, które osiągnęły międzynarodową rozpoznawalność.

 

STATOIL

Ta obecnie rządowa spółka założona ponad pół wieku temu to największe naftowe przedsiębiorstwo Skandynawskie. Firma zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu, sprzedaje gaz i olej, a obecnie również inwestuje w rozwijanie energetyki odnawialnej. Jej główna siedziba znajduje się w Stavanger.

Firma stara się działać tak, by swoimi działaniami jak najmniej ingerować w środowisko naturalne, a zwłaszcza w ekosystem Morza Północnego, gdzie pozyskuje surowce.

Obecnie firma działa pod nazwą Equinor ASA i prowadzi działalność w 38 krajach.

 

HELLY HANSEN

To znana marka odzieżowa, która specjalizuje się w sprzedaży odzieży żeglarskiej, outdoorowej i sprzętu turystycznego.

Firma została założona przez marynarza Helly'ego Juella Hansena w 1877 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji odzieży użytkowej ze szczególnym naciskiem na potrzeby marynarzy, żeglarzy i wędkarzy. Z czasem, wraz z rozwojem firmy, oferta się poszerzyła o odzież outdoorową i sprzęt turystyczny.

 

OPERA SOFTWARE ASA

Ta popularna przeglądarka została wdrożona do użytku właśnie przez norweskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1995 roku przez dwóch norwegów: Jona Stephensona von Tetzchnera i Geira Ivarsøya. Obaj panowie  pracowali w największej norweskiej firmie telekomunikacyjnej Telenor, gdzie w 1994 roku rozpoczęli prace nad projektem przeglądarki stron WWW o nazwie „MultiTorg Opera”. Projekt został zarzucony, ale panowie otrzymali prawa do programu i w 1995 roku założyli własną firmę – Opera Software ASA. Pod jej szyldem kontynuowali prace nad przeglądarką.

W 2011 roku Firma została wykupiona przez Yahoo!, a w 2016 roku firma została wykupiona przez chińskie konsorcjum, które zmieniło jej nazwę na Otello Corporation.

Co ciekawe, mimo iż firma nie jest we władaniu norweskich przedsiębiorców, jej główna siedziba znajduje się w Oslo.

 

 

MOWI ASA

Wcześniej znana jako Marine Harvest ASA, to norweska firma zajmująca się przetwórstwem owoców morza, a w szczególności łososia. Swoją działalność prowadzi przede wszystkim w Norwegii, Szkocji, Kanadzie, Wyspach Owczych, Irlandii i Chile. Firma zajmuje 25-30% globalnej produkcji łososia, co czyni ją największą na rynku.

Zwłaszcza w ostatnich latach firma skupia się na zrównoważonym rozwoju i dostarczaniu mięsa najwyższej jakości.

 

 

Dowiedz się więcej:

Nauka norweskiego

Nauka duńskiego

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl