Wraz z rozpoczęciem nowego roku wiele osób ustanawia sobie różne cele na nadchodzące miesiące. Każdy według własnych możliwości i predyspozycji - od tych najprostszych przez te trudniejsze do zrealizowania i bardziej czasochłonne. Niejednokrotnie jest to nauka nowego języka i trudno się temu dziwić - często można usłyszeć, że umiejętność komunikacji w innym języku jest jak posiadanie dodatkowego życia, dlatego tak wiele osób podejmuje się tego zadania. Jednak niezależnie od tego jaki masz cel ich wspólnym mianownikiem jest zdecydowanie to, że chcesz, aby zostały one zrealizowane. Jak to zrobić? W jaki sposób skutecznie wyznaczać cele tak by miały realną szansę na realizację? I w końcu, jak osiągać więcej w nauce języka obcego?
METODY WYZNACZANIA CELÓW W NAUCE JĘZYKA OBCEGO
Jakie są metody wyznaczania i osiągania celów językowych?
Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metoda jest metoda SMART (ang. bystry, mądry).
Według niej cel w nauce języka, również cel w nauce języka obcego, powinien być:
S- specific (konkretny)
M- measurable (mierzalny)
A- achievable (osiągalny)
R- realistic (realistyczny)
T- time-bound (ograniczony czasowo)
KONKRETNY
Twój cel powinien być jak najbardziej sprecyzowany. Gdy będzie on zbyt ogólny, np. “chcę nauczyć się języka szwedzkiego”, może okazać się, że szybko porzucimy pracę nad nim. Warto zastanowić się na jakim konkretnie obszarze chcemy się skupić. Przykładowo, dla osób uczących się już jakiś czas może to być jeszcze lepsza znajomość gramatyki szwedzkiej lub powiększenie specjalistycznego słownictwa czy większa swoboda w codziennej rozmowie. Osoby początkujące mogą natomiast skupić się na takich aspektach jak opanowanie podstawowych zagadnień, nauka zasad pisania i czytania oraz wystawianie siebie na coraz większy kontakt z językiem. Na tapet można wziąć również rozwój umiejętności językowych, takich jak czytanie ze zrozumieniem, słuchanie lub pisanie.
W ten sposób osiągnięcie danego celu będzie prostsze a droga do niego łatwiejsza, ponieważ kierunek stanie się jasny i wyraźny. Strategie nauki języków są niezliczone, jednak sprecyzowanie celu samej nauki sprawi, że będzie ona dobrze ustrukturyzowana. Poza tym, efektywność nauki języków wzrośnie.
MIERZALNY
Zagadnienie to z pozoru wydaję się być trudnym do wdrożenia, jednak po krótkim wyjaśnieniu już takie nie jest. Mierzalny cel to taki, którego efekty jesteśmy w stanie mierzyć, monitorować postępy. W kwestiach nauki języka wydaje się to trochę abstrakcyjne, ale tak naprawdę jest stosunkowo łatwe. Jak można to zrobić? Na przykład poprzez zdanie egzaminu Swedex na poziomie B2/C1 itd. Kolejnym wyznacznikiem mogą być takie rzeczy jak przeczytanie całej książki po duńsku, oglądnięcie norweskiego filmu zupełnie bez napisów (lub w innym języku, w zależności od tego, czego się uczymy) czy chociażby zrobienie zadania z gramatyki bez błędów. Możliwości jest wiele, to co wybierzemy jako swoją miarę zależy od nas i naszych potrzeb.
OSIĄGALNY
W tym momencie przychodzi czas na zastanowienie się nad tym, czy postawiony cel językowy jest w ogóle możliwy do osiągnięcia. Trudno byłoby dążyć do czegoś, czego realizacja wydaje się być nieosiągalna. W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę możliwości, które mamy w danym momencie, takie jak czas, fundusze, materiały do nauki, wysiłek, który chcemy w to włożyć. Planowanie nauki języka jest więc kluczowe. Dużą przeszkodą dla osoby chcącej nauczyć się nowego języka, która jednocześnie pracuje, byłoby uczenie się siedem dni w tygodniu po kilka godzin dziennie. Z kolei taka nauka byłaby bardziej odpowiednia dla studenta. Dlatego po przeanalizowaniu i uwzględnieniu wszystkich czynników, dopasowujemy cel do naszych możliwości i realizowanie go staje się jeszcze bardziej efektywne.
REALISTYCZNY
Mierz siły na zamiary.
Realistyczny aspekt stawianych celów językowych poniekąd łączy się z wyżej opisanym “osiągalnym”. Nasze dążenia bez wątpienia powinny stanowić swego rodzaju wyzwanie, żeby w ogóle zaistniała możliwość rozwoju osobistego. Jednak warto być świadomym, że podejście ze zbyt wysokimi wymaganiami wobec siebie może skończyć się dosyć szybkim wypaleniem i utratą motywacji. Warto pamiętać o odpoczynku i przerwach, aby zapewnić sobie balans pomiędzy wyznaczonymi celami a relaksem. Wpłynie to na lepsze zapamiętywanie i przyswajanie języka. Poza tym, nasza motywacja do nauki szwedzkiego czy innego języka obcego będzie cały czas na wysokim poziomie.
OGRANICZONY CZASOWO
Jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz. Przy planowaniu celów dobrze jest wyznaczyć sobie czas na ich osiągnięcie tak, by efektywność w nauce języków była jak najwyższa. Ile jest rzeczy, które chcieliśmy zrobić, ale się nie udało przez ciągłe odkładanie na później? Przeciąganie jest bardzo nieskuteczne, jeśli naprawdę chcemy zrealizować swoje aspiracje. Czas, który rozplanujemy musi być jednak realny. Nie da się nauczyć języka w tydzień lub dwa. Nie chodzi również o robienie wszystkiego w zawrotnym tempie i wyścig z terminem, ponieważ to nie przyniesie zbyt wielu korzyści. Tak jak we wcześniejszych punktach, kluczowe jest tutaj dopasowanie go do siebie, swoich możliwości i ambicji.
JAK REALIZOWAĆ CELE JĘZYKOWE?
Postawienie celów językowych, a ich realizacja to często dwie różne sprawy. Kiedy już określimy swoje cele językowe przychodzi czas na ich realizację. Jednak jak to zrobić by nie marnować czasu i uczyć się efektywnie?
Po pierwsze i najważniejsze liczy się systematyczność w nauce języków obcych, bez niej nauka języków obcych nie ma sensu. Jest ona ważniejsza od motywacji, która czasem się pojawia, ale również czasem jej brakuje. Ciągłość i determinacja jest tym, co gwarantuje sukces, zwłaszcza podczas nauki języków obcych. Lepiej jest regularnie i w pełnym skupieniu uczyć się po 20-30 minut, niż raz na jakiś czas spędzić 9 godzin na nauce, która finalnie nie przyniesie dużego efektu.
Nie można zapomnieć o tym, że nauka powinna sprawiać przyjemność i być ciekawa. Narzędzia wspierające cele językowe mogą być różne. Jeśli lubimy słuchać muzyki lub radia czy oglądać filmy postawmy na to, ale w języku, którego się uczymy. A może ktoś najlepiej czuje się rozwiązując zadania w podręczniku lub zeszycie ćwiczeń? Śmiało, to też jest dobra metoda. Korzystanie z wszelkich pomocy naukowych i internetowych jest bardzo pomocne. Istotne jest pozostawienie sobie w tym aspekcie pełnej dowolności, próbowanie i wraz z upływem czasu i postępach w nauce dostrzeżenie, który sposób odpowiada nam najbardziej.
SPOSOBY NA SZYBKĄ NAUKĘ JĘZYKA OBCEGO
Wiedząc już to wszystko, tak naprawdę możesz zaczynać stawianie i realizowanie swoich celów językowych. Ale jakie metody nauki norweskiego, szwedzkiego czy duńskiego stosować? Jak sprawić, by nauka języka obcego była przyjemna i efektywna? Jak sprawić, by samodoskonalenie językowe było czymś, co sprawi Ci głęboką satysfakcję?
✔️ Czytanie w języku obcym, zarówno ekstensywne i intensywne. Jest udowodnione naukowo, że czytanie w języku obcym realnie wpływa na przyśpieszenie tempa akwizycji nowego języka obcego. Koniecznie dowiedz się więcej, jak czytać efektywnie w języku obcym z tego ebooka: Jak efektywnie czytać w języku obcym. Twoje postępy będą szybsze, a nauka przyjemniejsza!
✔️ Powtarzanie materiału na głos - dzięki temu angażujesz wzrok (czytanie), mowę (wypowiadanie) i słuch (słuchanie, tego co mówisz). Mimowolnie mózg rejestruje i zapamiętuje więcej.
✔️ Dobranie metody odpowiedniej dla Ciebie - u niektórych będzie to chodzenie w kółko i powtarzanie, u innych robienie fiszek lub tworzenie rymowanek czy skojarzeń. Każda metoda nauki języka jest dobra jeśli przynosi pożądany efekt.
✔️ Metoda imersji, czyli tzw. całkowitego zanurzenia w języku - chodzi w niej o to by maksymalnie zwiększyć swoją ekspozycję na język, którego się uczymy. Przykładowo, ktoś poznaje język duński, więc zaczyna słuchać duńskiego radia, podcastów, czytać artykuły, książki, e-booki w tym języku, oglądać krótkie filmiki, pisać z ludźmi z Danii na czacie online. Ważne tutaj jest to, aby stwarzać przestrzeń, w której jest się otoczonym przez język. Niektórzy zmieniają sobie nawet język w telefonie czy tablecie na ten, którego się uczą. W ten sposób można zapamiętać rzeczy, na które zerka się po kilka razy i zacząć je kojarzyć.
✔️ Korzystanie z aplikacji mobilnych lub kursów, jako narzędzie wspierające w nauce.
✔️ Rozmowy z native speakerami - można umówić się na zajęcia z native speakerem lub po prostu znaleźć go na czacie online lub w mediach społecznościowych. Takie ćwiczenie w szczególny sposób rozwija wymowę, rozumienie ze słuchu oraz oswaja z bardziej codzienną i potoczną stroną języka.
✔️ Uczenie się pojęć oraz ich definicji - zapamiętywanie przez to więcej rzeczy, które opisują to słowo. Zwiększa zasób słownictwa i ułatwia swobodne myślenie w danym języku.
Na koniec jedna z najważniejszych rzeczy- nie bój się popełniania błędów. Każdy je robi. Po to uczysz się języka, żeby go poznać, zacząć się komunikować. To normalne, że na początku będzie wiele pomyłek, później też będą się pojawiać. Nie warto się zniechęcać. Każdy błąd i pochylenie się nad nim może przybliżyć nas do postawionego sobie celu i z dnia na dzień poziom języka będzie wzrastał.
Dowiedz się więcej: