Czy norweski jest trudny? 0
Czy norweski jest trudny?

Język norweski (norw. norsk) należy do grupy skandynawskiej języków germańskich i na co dzień posługuje się nim około 5 milionów ludzi. Poniżej znajdziesz elementy języka, które z pewnością ułatwią naukę oraz te, które będą wymagać poświęcenia nieco większej ilości czasu.

 

 

GRAMATYKA W NORWESKIM

W porównaniu z językiem polskim, norweska gramatyka jest naprawdę prosta i relatywnie schematyczna. Weź za przykład czasowniki - nie odmieniają się przez osoby, liczby ani przez rodzaje! Czasy są jeszcze prostsze niż w języku angielskim. Rzeczowniki również nie sprawiają zbyt wielu problemów, jako że jedynie sporadycznie odmieniane są przez przypadki. Zasadniczo również liczebniki (poza 1.) nie odmieniają się. Szyk zdania również podlega schematom, wystarczy się nauczyć się stałych zasad, by zacząć budować poprawne zdania.

 

 

SŁOWNICTWO

Jako że norweski należy do grupy języków germańskich wiele słów ma podobny trzon do tych występujących w języku niemieckim czy angielskim. Dodatkowo, w ostatnich latach ta się zauważyć zjawisko zwrotnego pojawiania się czasowników angielskich w języku norweskim ze względu na ich znaczną popularność, chodzi tu na przykład o tego typu sytuacje: angielskie to date to czasownik å date w języku norweskim. Stąd część czasowników i rzeczowników na pewno będziesz kojarzyć z języka angielskiego, a to na pewno ułatwia i przyśpiesza naukę.

 

Czy norweski jest trudny

 

FORMY GRZECZNOŚCIOWE

W języku norweskim, podobnie jak w angielskim, zazwyczaj zwraca się do innych na „ty”. I ma to zastosowanie zarówno w kontakcie z młodszymi, jak i starszymi osobami. Upraszcza to rozmowy z innymi w pracy czy w urzędach. Przede wszystkim jednak upraszcza naukę. Dla porównania, w języku włoskim istnieje cały osobny tryb zwracania się do obcych osób i trzeba nauczyć się odmiany czasowników używanej jedynie w tych sytuacjach. W norweskim nie ma tego typu utrudnień.

 

 

DIALEKTY NORWESKIE

Dialekty to z pewnością temat nieco obcy dla Polaków. W Norwegii jednak funkcjonują dwie główne formy języka pisanego Bokmål (dosł. język książkowy) i nynorsk (dosł. nowonorweski) oraz niezliczona ilośc dialektów używanych na danych terytoriach. Dla osoby, która dopiero poznaje norweski, zazwyczaj w formie Bokmål pozostałe dialekty mogą brzmieć całkowicie obco. Stąd potrzebne jest doświadczenie językowe, które pozwoli Tobie nauczyć się rozróżniać i rozumieć poszczególne formy i dialekty językowe.

 

 

RODZAJNIKI W NORWESKIM

Rodzajniki w języku norweskim to kolejny element języka, który nie funkcjonuje w języku polskim. Zasadniczo w języku norweskim wyróżniamy trzy rodzaje: męski (en), żeński (ei) i nijaki (et). Trzeba się po prostu nauczyć, który rodzajnik stosuje się przy którym rzeczowniku. Jednak dla osób umiejących już któryś z języków skandynawskich lub chociażby angielski, nie będzie to nowością.

 

 

WYMOWA W NORWESKIM

Również wymowa w języku norweskim może przysporzyć nieco kłopotów. Po pierwsze ze względu na występowanie tonemów wzrastającego i opadającego. W zależności od ich użycia dane słowo lub zwrot może oznaczać coś zupełnie innego. Po drugie, w norweskim trzeba zwrócić szczególną uwagę na długość wymawiania głosek, długo i krótko. Przykładowo, słowo å legge  oznacza „położyć” a słowo en lege oznacza lekarza.

 

 

NAUKA NORWESKIEGO - OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zawsze polecamy zacząć od wyboru dobrego, doświadczonego lektora/lektorki. Z pewnością przyda się tez dobry podręcznik. Możecie wybierać spośród naszej stałej oferty lub złożyć zamówienie indywidualne na wybraną przez siebie pomoc naukową.

 

Jest też udowodnione naukowo, że akwizycję języka obcego znacznie przyśpiesza ekstensywne czytanie właśnie w danym języku. Zacznij więc jak najszybciej czytać po norwesku! Możesz zacząć od TEJ pozycji, aby później sięgać po kolejne książki. Zapoznaj się z naszym bookiem, który w szczegółach wyjaśni Ci, jak przygotować się do czytania w języku obcym i jak robić to efektywnie, tak by możliwie najlepiej wykorzystać na to przeznaczany czas.

 

 

Sprawdź koniecznie:

Nauka norweskiego

Jak czytać efektywnie w językach obcych

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl