Czy opłaca się pracować na Islandii 0
Czy opłaca się pracować na Islandii

 

Islandia, mimo swoich niewielkich rozmiarów i położenia w znacznej odległości od Polski, wciąż pozostaje popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Oprócz unikalnych walorów przyrodniczych przyciąga zarobkami i kulturą pracy. Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie: gdzie najlepiej żyje się w Europie, rozważają właśnie emigrację do Islandii. Dowiedz się więcej o podejmowani pracy właśnie w tym kraju!

  

JAKIE SĄ WARUNKI PRACY NA ISLANDII

Kraj ten gwarantuje dobre warunki pracy i wynagrodzenia, dlatego przyciąga wielu emigrantów zarobkowych. Średni czas pracy w tym państwie wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Do zalet pracy w Islandii na pewno należy  też w miarę prosta procedura formalna.

Gospodarka Islandii szybko się rozwija i kraj nieustannie potrzebuje nowych pracowników. Dowodem tej sytuacji jest niska stopa bezrobocia, która w czwartym kwartale 2022 roku wynosiła jedynie 2,8%.

Zwróć uwagę na terminy rekrutacji do pracy! Rekrutacje do pracy w Islandii zaczynają się ze sporym wyprzedzeniem. Jeżeli pracodawca planuje zatrudnić osobę przykładowo od maja, oferta pracy zostanie opublikowana na stosownym portalu już w styczniu!

  

JAK SIĘ ŻYJE W ISLANDII?

Islandia znana jest z wysokiego standardu życia jej mieszkańców. Uznawana jest też za jeden z najszczęśliwszych krajów świata (zgodnie z najnowszym raportem World Happiness, Islandia zajmuje 3 miejsce).

Z drugiej strony koszty życia, ze względu na izolację terytorialną Islandii, są wysokie, a podróże - utrudnione. Islandia jest uważana za jeden z najdroższych krajów Europy, ale zarobki również należą do jednych z najwyższych. Najdrożej będzie w stolicy kraju. Za chleb zapłacisz ok. 428,45 ISK (12,98 zł), a za karton mleka ok. 194,07 ISK (5,87 zł). Wynajem mieszkań to koszt rzędy 1000-1500 Euro za kawalerkę. Jeśli jednak szukasz pracy za pośrednictwem agencji, być może będziesz mógł liczyć na pokrycie większości kosztów zakwaterowania i codziennych dojazdów do pracy. 

Do innych krajów dostaniesz się samolotem, ewentualnie statkiem. Podczas tych podróży będziesz zdany na łaskę lub niełaskę warunków pogodowych. Wybuch jednego z wulkanów Islandii, ze względu na unoszący się pył, może skutecznie zatrzymać Cię na wyspie na długie tygodnie. Będąc przy temacie wulkanów, trzeba wspomnieć również o surowym, zimnym klimacie Islandii. Latem temperatura dochodzi zazwyczaj maksymalnie do +15 °C, zimą spada do kilkunastu, kilkudziesięciu poniżej zera. Dodatkowo, w okresie zimowym występuje zjawisko nocy polarnych kiedy to słońce pojawia się na horyzoncie na zaledwie cztery godziny w ciągu dnia. Osoby zmagające się z depresją lub po prostu kochające słońce i ciepło z pewnością nie odnajdą się z tym klimacie na dłuższą metę.

 

POBYT W ISLANDII

Islandia nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, ale należy do strefy Schengen. Właśnie ze względu na tę przynależność obywatele Polski mogą wjechać do niej bez większego problemu i bez spełniania dodatkowych wymogów formalnych. Jeśli jednak planujesz tam pobyt dłuższy niż trzy miesiące powinieneś zgłosić się do Narodowego Rejestru w celu wyrobienia Kennitala (odpowiednik polskiego numeru PESEL). Numer ten będzie Ci też niezbędny do podjęcia pracy. Posiada każdy obywatel Islandii, każdy rezydent i osoba zatrudniona na terenie tego kraju. Bez niego niemożliwe będzie założenie konta bankowego, podjęcie pracy czy nawet wynajęcie mieszkania.

 

GDZIE SZUKAĆ PRACY NA ISLANDII

Przyjezdni mogą liczyć na zróżnicowane ofert pracy, zarówno dla osób z podstawowych jak i wyższym, specjalistycznym wykształceniem. Najwięcej propozycji znajdą z pewnością osoby poszukujące pracy w branży rolniczej czy budowlanej. Poszukiwani są fachowcy z konkretnymi umiejętnościami, tacy jak elektrycy z uprawnieniami, hydraulicy czy murarze. Pracę znajdą też studenci poszukujący pracy sezonowej w takich sektorach jak turystyka, gastronomia, hotelarstwo czy rybołóstwo.

Jeśli chodzi o lokalizacjęm to najwięcej ofert pracy można znaleźć w stolicy krajum czyli w Reykjaviku oraz w innych lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie.

Najpopularniejszym sposobem znalezienia zatrudnienia na Islandii jest skorzystanie z internetowych portali z aktualnymi ofertami pracy. Polacy często korzystają takie z portali społecznościowych, na których systematycznie pojawiają się nowe informacje o nowych miejscach pracy. Osoby poszukujące pracy w Islandii, mogą również skorzystać z pomocy profesjonalnych agencji pracy. Taka agencja pracy na Islandii pomoże nie tylko znaleźć pracę, ale i załatwić wszelkie formalności.

 

ILE ZARABIA SIĘ NA ISLANDII

Minimalne wynagrodzenie na Islandii wynosi 368 000 ISK brutto (ok. 11 150 zł).

Średnie zarobki na Islandii szacują się na poziomie ok. 410 000 – 470 000 ISK brutto (ok. 12 421 – 14 239 zł). W stolicy kraju, czyli w Reykjaviku, średnie zarobki będą kilkakrotnie wyższe i wynoszą ok. 700 000 ISK brutto (ok. 21 207 zł).

Średnia stawka godzinowa na Islandii wynosi ok. 3 960 ISK brutto (120 zł).

 

CZY W ISLANDII MÓWI SIĘ PO ANGIELSKU

 

nauka islandzkiego

 

Na Islandii większość osób i emigrantów bez problemu porozumiewa się w języku angielskim. Praca Islandia bez języka jest więc możliwa. Będą to jednak podstawowe branże, typu budowlanka.

Jednak jeśli planujesz tam dłuższy pobyt lub stałą emigrację najlepszym pomysłem będzie nauczenie się islandzkiego. Pozwoli Ci to lepiej poznać kulturę i miejscową społeczność i przyśpieszy to proces asymilacji. Pozwoli Ci też pracować w razem z rodowitymi mieszkańcami Islandii i ubiegać się o prace inne niż fizyczne.

 

Sprawdź koniecznie podręczniki do nauki islandzkiego dostępne w naszym sklepie internetowym!

 

 

Dowiedz się więcej:

Czy warto uczyć się islandzkiego

 


 

 

 

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl