Czy warto uczyć się islandzkiego 0
Czy warto uczyć się islandzkiego

 

Motywacja do podjęcia decyzji o nauce nowego języka może być naprawdę różna. Niektórzy planują wyjazd zarobkowy za granicę, inny chcą rozwijać swoje pasje językowe, a jeszcze inni marzą o czytaniu literatury w oryginalnych językach. Jednak w dobie, kiedy angielski wdziera się drzwiami i oknami do naszej codzienności, a różnorodność językowa zanika, niektórzy mogą się zastanawiać czy uczenie się języków obcych ma jeszcze sens. A jak jest z islandzkim? Czy warto zdobyć się na wysiłek i nauczyć się mówić właśnie w tym języku? Jakie korzyści może to przynieść? Zobacz, dlaczego uważamy, że warto!

 

 

WYJĄTKOWA KULTURA ISLANDZKA

Nauka każdego języka obcego bardzo wzbogaca! Poznajesz nowy kraj, nowe obyczaje, święta, specyficzną mentalność danej grupy społecznej. Sam język stanowi również jedną ze składowych dziedzictwa kulturowego każdego kraju. Właśnie poprzez niego i to, co on opisuje możesz lepiej zrozumieć historię danego kraju i sposób zachowania i reagowania na danej sytuacje mieszkańców.

Surowy, wyspiarski krajobraz, niekończące się przestrzenie i samotność przez wieki stworzyły doskonały grunt pod lokalne legendy i mity. Część Islandczyków do tej pory wierzy w istnienie takich stworzeń, jak na przykład elfy. Dumni ze swojego folkloru i wielowiekowej tradycji potrafią wskazać za jaką górą lub w w której dolinie ukrywają mityczne stworzenia. Według wierzeń elfy są nie tylko wyższe od przeciętnego człowieka, ale też piękniejsze i szczuplejsze. Wzmianki o elfach pojawiają  się na przykład w „Eddzie poetyckiej” z IX w. Jest to najstarszy zabytek piśmiennictwa islandzkiego. O elfach mówi też mitologia nordycka. Nauka języka islandzkiego umożliwi Ci czytanie tych tekstów w oryginale!

 

czy warto uczyć się islandzkiego

 

INFORMACJE ZE ŚWIATA I DOSTĘP DO LITERATURY

Poza tym zyskujesz dostęp do bieżących wiadomości. Możesz na przykład czytać artykuły z gazet islandzkich i śledzić islandzkich youtuberów.

Mówiąc o słowie pisanym nie można zapomnieć o książkach i wspaniałej literaturze islandzkiej, i takich nazwiskach jak Einar Kárason, Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Ragnar Jónasson czy Viktor Arnar Ingólfsson.

 

 

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA JĘZYKA ISLANDZKIEGO

Islandczycy są bardzo dumni ze swojego języka, mimo iż nie należy on do najbardziej popularnych na świecie. Nie zmienił się on przez setki ostatnich lat, a rząd przykłada szczególną wagę do dbałości o jego czystość. Wszystkie anglicyzmy są natychmiast przekładane na język islandzki i wprowadzane do codziennego słownika, tak by kultywować ideę puryzmu językowego.

Stąd, jeśli Twoim celem są studia na Islandii lub praca, koniecznie naucz się języka islandzkiego. Faktem jest, że większość mieszkańców wyspy posługuje się językiem angielskim, ale jedynie znajomość islandzkiego zapewni Ci lepsze stanowisko i większe zarobki. W pracy bardzo ceniona jest umiejętność dobrej komunikacji. Bez dobrej znajomości islandzkiego nie myśl nawet o pracy w administracji publicznej lub w zawodach zaufania publicznego. To samo tyczy się podjęcia studiów wyższych w Islandii.

Dodatkowo, znając język miejscowych, szybciej nawiążesz kontakty z kolegami z pracy i zasymilujesz się z wyspiarskim społeczeństwem, z założenia bardziej zamkniętym i zachowawczym w kontaktach z przybyszami. Tym sposobem unikniesz życia w odosobnieniu ze względu na nieznajomość języka.

 

 

ORYGINALNE HOBBY

Jeśli chcesz się wyróżnić w tłumie, niewiele jest rzeczy lepszych niż nauka oryginalnego języka! Jednym z nich jest właśnie islandzki! Pomyśl, ile tematów do rozmów można wymyślić w oparciu o kulturę islandzką: elfy, wulkany, lodowe jaskinie… Wiele osób z pewnością będzie ciekawych, co było powodem wyboru tak niszowego języka obcego. Będziesz mieć świetną okazję do rozmowy i przedstawienia zalet nauki tego ciekawego języka.

Początkowa nauka języka dla zabawy może przekształcić się w prawdziwą pasję na lata! Być może początkowo zainteresuje Cię natura Lodowej Wyspy, a z czasem pomyślisz, że praca na Islandii to świetny pomysł i wyjedziesz do Krainy Ognia i Lodu realizować się zawodowo!

 

 

CZY WARTO UCZYĆ SIĘ ISLANDZKIEGO?

Z pewności tak! Wymienione w tym artykule powody, to nie wszystkie, dla których warto to robić! Islandia to przepiękny i ciekawy kraj, a zalety nauki języka islandzkiego można by wymieniać bez końca. Edukacja językowa z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy o Krainie Ognia i Lodu i wzbogaci pod wieloma względami.

 

 

CIEKAWOSTKA

Ze względu na izolację wyspy, język islandzki bardzo nieznacznie zmienił się przez ostatnie stulecia, stąd też współcześni Islandczycy mogą bez większych problemów czytać sagi spisane w XII i XIII wieku!

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Język islandzki nauka

Jak zacząć czytać w obcym języku?

„Jak czytać efektywnie w języku obcym”

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl