Początek przygody z nauką nowego języka może budzić skrajne emocje. Z jednej strony ekscytację na myśl o poznawaniu nowej kultury, nowego kraju i być może ludzi, a drugiej - niepokój, czy podołamy temu zadaniu, czy się nie zniechęcimy i czy uda nam się osiągnąć wymarzony poziom językowy. Od czego zacząć naukę norweskiego? Zapoznaj się z tym artykułem i sprawdź nasze rady!
JAKI MASZ CEL?
Na początku odpowiedz sobie na jedno z ważniejszych pytań, czyli dlaczego chcesz się nauczyć nowego języka. Odpowiedzi na nie jest pewnie tyle, co ludzi. Jednak często celem nauki jest chęć podjęcia pracy w danym kraju, marzenie o podróży ze znajomością lokalnego języka, poznanie nowych ludzi czy zdanie certyfikatu językowego. Przed rozpoczęciem nauki zastanów się, dlaczego chcesz to robić. Ta myśl będzie Ci przyświecać jako motto w lepszych i gorszych momentach nauki. Ważne jest, by chęć nauki wypływała z Twoich zainteresowań i potrzeb, bowiem to właśnie motywacja wewnętrzna jest motorem, który będzie pchał Cię dalej, mimo zwątpień i trudnych chwil, które nieuchronnie pojawią się na Twojej naukowej drodze.
Przy wyznaczaniu celu, również w nauce norweskiego, możesz posłużyć się sprawdzonym modelem SMART. Według niej cel w nauce języka, również cel w nauce języka obcego, powinien być:
S- specific (konkretny), na przykład „ Chcę podróżować po Norwegii i komunikować się z mieszkańcami bez bariery językowej”
M- measurable (mierzalny), np. „Osiągnę poziom B1 z norweskiego”
A- achievable (osiągalny), np. „Przeczytam książkę po norwesku na poziomie B1 po roku nauki”
R- realistic (realistyczny), np. „Posiadam zasoby czasowe i finansowe, które pozwolą mi osiągnąć moje cele”
T- time-bound (ograniczony czasowo), np. „Do końca 2025 roku osiągnę poziom C1 z norweskiego”.
Z LEKTOREM, NA KURSIE CZY SAMODZIELNIE
Sposobów na zorganizowanie nauki jest wiele. Każde mają swoje zalety i wady. Z lektorem, podczas lekcji indywidualnych, na pewno zrobisz szybkie postępy, a tematyka i tempo będzie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jedno musisz się liczyć ze znacznymi kosztami. Kursy wieloosobowe są ciekawą alternatywą. Są tańsze niż lekcje indywidualne, nieco mniej nakierowane na indywidualne potrzeby ucznia, ale dające możliwość poznania innych ludzi i konfrontacji swoich umiejętności językowych. Są też ci, którzy preferują samodzielną naukę norweskiego. Obecnie na rynku jest sporo podręczników umożliwiających indywidualną pracę, jak na przykład seria På vei.
Zdecyduj czy posiadasz na tyle silnej woli i motywacji, by uczyć się samodzielnie, czy też może wolisz pracę w grupie.
POMOCE NAUKOWE
Od początku korzystaj ze sprawdzonych książek i podręczników do nauki. Błędy, których „nauczysz się” na początku będą później trudne do wyeliminowania, więc od pierwszych dni nauki ucz się poprawnego języka oraz wymowy. Możesz to realizować poprzez zakup renomowanych podręczników do nauki, zamiast korzystać z przypadkowych kserówek lub niezweryfikowanych materiałów online.
Jakie zalety papierowych podręczników do nauki norweskiego można wymienić?
- W książkach masz całą wiedzę zebraną w jednym miejscu, na lata. Nie musisz przewalać stosów kserówek, by odnaleźć to zagadnienie, którego szukasz.
- Szata graficzna podręczników uprzyjemnia i urozmaica naukę.
- Kupując oryginalne podręczniki często uzyskujesz specjalnych kod, który daje Ci dostęp do dodatkowych materiałów związanych z daną serią wydawniczą.
- Wspierasz Autorów i Wydawców, dzięki czemu mają oni środki na tworzenie kolejnych materiałów edukacyjnych.
- Przestrzegasz prawa. Niestosowanie się do zasad prawa autorskiego może grozić odpowiedzialnością cywilną i karną.
Jakie są polecane podręczniki do norweskiego? Zapoznaj się z serią På vel, Ny i Norge czy Stein på stein. Wszystkie znajdziesz w naszym sklepie internetowym: www.ksiazkiposzwedzku.pl
CZYTAJ OD POCZĄTKU
Nie odkładaj czytania w języku obcym na później. Już od poziomu A2 możesz czytać książki (tak, książki!) w uproszczonym języku norweskim. Dlaczego warto to robić? Powodów jest mnóstwo i powstał na ten temat osobny artykuł blogowy (TUTAJ), ale zapoznaj się chociażby w kilkoma:
- Szybciej uczysz się języka, co jest udowodnione przez szereg rzetelnych badań naukowych.
- Poprawiasz płynność językową na każdym poziomie zaawansowania.
- Utrwalasz i podtrzymujesz znajomość języka.
- Poznajesz prawdziwą kulturę danego kraju.
- Możesz czytać książki, które nie są jeszcze przetłumaczone na język polski.
- Zapobiegasz powstawaniu demencji.
- Odczuwasz wielką satysfakcję!
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czytać efektywnie w każdym języku obcym, sprawdź koniecznie ten ebook: Jak efektywnie czytać w języku obcym. Pomoże Ci on wprowadzić wiedzę z nowoczesnych badań w życie, tak by nauczyć się języka właśnie poprzez czytanie.
Podsumowując, przed rozpoczęciem nauki norweskiego zastanów się dlaczego chcesz to robić, wybierz odpowiednią formę nauki oraz sprawdzone podręczniki i przede wszystkim, jak najszybciej zacznij czytać po norwesku! Te czynniki zapewnią Ci doskonały start w nauce norweskiego.