Konungens namnsdag , czyli imieniny Króla Szwecji 0
Konungens namnsdag , czyli imieniny Króla Szwecji

Szwedzka rodzina królewska nie jest tak popularna na świecie jak Windsorowie panujący  w Wielkiej Brytanii i wiele osób nie ma zbyt dużej wiedzy na ich temat. Gdyby jednak zapytać przeciętnego Szweda o jego stosunek do monarchii w kraju oraz generalnie od rodziny królewskiej, prawdopodobnie odpowiedź byłaby pozytywna, a w niektórych przypadkach nawet bardzo entuzjastyczna. Bez wątpienia szwedzcy monarchowie są bardzo serdeczni dla wszystkich osób, więc duża sympatia poddanych w stosunku do nich nie budzi większego zdziwienia. 

Szwedzi uwielbiają panującą rodzinę królewską. Monarchia szwedzka to często ich ulubiony temat rozmów. Lubią być na bieżąco z tym, co się u nich dzieje w życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym, jak się czują, jakie mają obowiązki, gdzie wybierają się z wizytą lub w jaki sposób spędzają wolny czas. Niektórzy z nich w pewien sposób czują się może nawet emocjonalnie związani z królewską rodziną, dlatego  też tak chętnie chcą im towarzyszyć w codziennym życiu.  Dlatego też nie zapominają oni również o łączeniu się w świętowaniu ważnych dni dla panującej rodziny, takich jak urodziny czy imieniny. Niedługo zbliża się właśnie taki dzień - w niedzielę, 28 stycznia wypadają imieniny króla Karola XVI Gustawa (Konungens namnsdag). Jak każdego roku, w stolicy kraju, Sztokholmie, zauważyć będzie można obchody celebracji tego wyjątkowego dnia. Oczywiście, nie jest to święto państwowe, ale mimo tego myśli większości szwedzkich obywateli, choć na chwilę, powędrują właśnie wtedy do stojącego na czele państwa króla Karola. A kto nie może czynnie uczestniczyć w celebracjach królewskich imienin, ten może uczcić ten dzień w inny sposób, na przykład dowiadując się coś więcej na temat szwedzkiego monarchy i jego rodziny. A oto krótka historia monarchii szwedzkiej, zaczynając od obecnie panującego króla.KTO JEST KRÓLEM SZWECJI

Obecnie na szwedzkim tronie zasiada król Karol XVI Gustaw.  Jego panowanie rozpoczęło się dokładnie 15 września 1973 roku. Razem ze swoją żoną Sylwią Sommerlath doczekał się trójki dzieci- najstarszej Wiktorii, jedynego syna Karola Filipa oraz najmłodszej Magdaleny. 

Król Szwecji Karol XVI Gustaw jest obecnie najdłużej panującym monarchą w Europie. Jest władcą z dynastii Bernadotte, która swoje korzenie, co ciekawe, ma we Francji. Jak to się stało, że na pewnym etapie historii królem Szwecji, kraju z tak unikalnymi tradycjami, był Francuz?


Dynastia Bernadotte nieprzerwanie piastuje szwedzki tron od 1818 roku. W tych czasach królem był Karol XIIl, który zaadoptował francuskiego marszałka Jean’a Baptiste Bernadotte. Zrobił to, ponieważ Szwedzi liczyli na wsparcie Francuzów w odzyskaniu Finlandii, zajętej przez Rosjan. Jean Baptiste Bernadotte stał się królem Szwecji pod imieniem Karol XIV Jan. Jako król Norwegii nosił imię Karol III Jan.  

 

Historia Szwecji

"Sveriges historia: Från istid till EU (lättläst)" - Bengt Fredrikson

 

 

BIOGRAFIA KRÓLA SZWECJI

Urodził się 30 kwietnia 1946 roku jako jedyny syn księcia Västerbotten, Gustawa Adolfa oraz Sybilli Koburg. Karol Gustaw jest najmłodszy ze swojego rodzeństwa. Poprzedzają go cztery starsze siostry- Małgorzata, Brygida, Dezyderia oraz Krystyna. Już jako mały chłopiec przeżył ogromną, rodzinną tragedię. Miał 9 miesięcy, gdy zmarł jego ojciec. Oczywiście był zbyt małym dzieckiem, aby w tamtym momencie zrozumieć co się dzieje. O śmierci ojca dowiedział się dopiero w wieku 7 lat.  Książę Gustaw Adolf zginął w katastrofie lotniczej na lotnisku w Kastrup w Danii. Wywołało to spore zamieszanie w kwestii dziedziczenia tronu i rozpoczęło wiele dyskusji. Finalnie to jednak Karol Gustaw został następcą tronu.

Przyszły następca szwedzkiego tronu nie miał łatwo. Spoczywała na nim ogromna odpowiedzialność przygotowania się do roli monarchy i przyswojenia ogromu wiedzy z różnych dziedzin, m. in. politologię, historię oraz socjologię, albowiem rola monarchy w systemie politycznym wciąż jest jednak znacząca. Proces uczenia się i zdobywania potrzebnych umiejętności utrudniła mu dysleksja, wada wymowy oraz nieśmiałość i trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Odczuwał brak ojca, który miał być dla niego wsparciem i mentorem na drodze do tronu. Mimo tych trudności, oparciem i pomocą była mu jego matka Sybilla Koburg, która po śmierci męża została w zamku królewskim, a po śmierci teściowej- królowej Ludwiki, została księżną królewską Szwecji. 
HISTORIA MIŁOŚCI KAROLA GUSTAWA I SYLWII

Żoną króla Karola XVI Gustawa i jednocześnie królową Szwecji jest Sylwia Sommerlath. Ich droga do miłości nie była usłana różami i musieli pokonać pewne przeciwności, aby być razem. Udało się jednak i doszło do ślubu pary. Kim dokładnie jest wybranka króla?

Jej pochodzenie związane jest z dwoma kontynentami, gdyż matka Sylwii pochodziła z Brazylii, a ojciec był Niemcem. Urodziła się ona w Heidelbergu, a dorastała w  São Paulo. Do Niemiec wróciła ze swoją rodziną w 1957 roku. U dziewczynki wcześnie zaczął przejawiać się wyjątkowy, lingwistyczny talent, więc wybór jej ścieżki zawodowej nie był dla nikogo zaskoczeniem. W 1965 roku rozpoczęła naukę w szkole tłumaczy. W tym czasie potrafiła porozumieć się w pięciu językach: niemieckim, portugalskim, hiszpańskim, francuskim i angielskim. Te wyjątkowe zdolności sprawiły, iż otrzymała pracę hostessy oraz tłumaczki na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. To tam poznała króla Szwecji i swojego przyszłego męża, Karola Gustawa.

Karol Gustaw, zapytany o jego początek znajomości z Sylwią, opisał go słowami “To po prostu kliknęło!”. Król zakochał się w tłumaczce od pierwszego wejrzenia. Jego uczucie zostało odwzajemnione przez kobietę. Panujący ówcześnie w Szwecji- król Gustaw VI Adolf, dziadek Karola Gustawa nie był jednak zadowolony z jego sercowych wyborów. Sylwia nie miała arystokratycznego pochodzenia, a jej ojca łączyły powiązania z nazistami. Jednak gdy umarł król Gustaw VI Adolf, nowego monarchę nic już nie powstrzymywało przed poślubieniem wybranki i doszło do zaręczyn. Przyszła Królowa Szwecji otrzymała pierścionek zaręczynowy, który należał wcześniej do świętej pamięci matki króla- Sybilli Koburg. Para wzięła ślub w 19 czerwca 1976 roku.SZWEDZKA MONARCHIA DZISIAJ

Za panowania króla Karola XVI Gustawa, w 1975 roku funkcja szwedzkiego monarchy została ograniczona jedynie do funkcji reprezentacyjnej. Urząd króla został pozbawiony funkcji ustawodawczej, król nie ma możliwości mianowania premiera, nie pełni również roli naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

Oficjalne obowiązki króla są różnorakie. Główną służbą monarchy szwedzkiego jest reprezentowanie oraz promowanie swojego kraju poza jego granicami. Król Szwecji jest patronem licznych organizacji, a także wręcza Nagrodę Nobla we wszystkich dziedzinach (oprócz Pokojowej- ten zaszczyt należy do króla Norwegii). Również aktywność charytatywna monarchy jest znacząca.

Nie tylko król jest zaangażowany w charytatywną działalność. Aktywnie udzielają się również inni członkowie rodziny. Królowa Szwecji, Sylwia Sommerlath angażuje się w pomoc osobom chorym na demencję i ich rodzinom. Po własnych doświadczeniach, związanych z chorobą jej mamy, założyła Stiftelsen Silviahemmet- organizację, która prowadzi liczne działania w zakresie tej dolegliwości. Zajmuje się również szkoleniem personelu medycznego, wyspecjalizowanego do pracy z ofiarami demencji. Królowa stworzyła również organizację humanitarną World Childhood Foundation, która zajmuje się niesieniem pomocy w całej południowej Afryce. Królowa odwiedza również inne organizacje zajmujące się wspieraniem dzieci i młodzieży. Z inicjatywy Sylwii powstał również coroczny konkurs dla studentów pielęgniarstwa oraz dyplomowanych pielęgniarek, nazwany na cześć królowej- Queen Sylvia Nursing Award. Wpływ monarchii na społeczeństwo szwedzkie jest więc znaczący.

Następczyni tronu, księżniczka Wiktoria otwarcie popiera i działa na rzecz społeczności LGBT. Angażuje się również w propagowanie działań profilaktycznych, mającym zapobiec chorobie raka piersi. Jasne jest więc, że rodzina królewska spełnia wiele istotnych funkcji, również tych scalających społeczność szwedzką.Monarchia szwedzka

Mål 1 - Lärobok

 

USTAWA SUKCESYJNA I PRZYSZŁA NASTĘPCZYNI TRONU

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku na językach szwedzkiej debaty publicznej znalazło się szwedzkie prawo, które nadawało prawo sukcesji jedynie mężczyznom. Stopniowo w Szwecji pojawiało się coraz więcej głosów, które mówiły o potrzebie zniesienia tej reguły, ze względu na równość kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Oficjalnie postulowano o zmianie prawa sukcesyjnego, co skrytykował Karol XVI Gustaw. On, tak jak wielu Szwedów, obstawał przy wielowiekowej tradycji i historii kraju, w której to tron piastowali mężczyźni z królewskiego rodu. Karol Gustaw widział swojego syna, Karola Filipa jako następcę szwedzkiego tronu. Jednak w 1979 roku parlament przegłosował ustawę o równości kobiet i mężczyzn w sukcesji szwedzkiego tronu. Wskutek tego zabiegu, następczynią tronu stała się najstarsza córka Karola XVI Gustawa i Sylwii Sommerlath- księżniczka Wiktoria. W filmie o królu, stworzonym w 2023 roku (jubileusz 50 lat króla na tronie) nadal podtrzymywał swoje zdanie w kwestii sukcesji tronu i tym, że powinna zostać zachowana tradycja dziedziczenia panowania przez mężczyzn. Wypowiedź spotkała się z ogromna falą krytki, a władcy zarzucano niewspieranie swojej córki, która przejmie po nim tron. Król w oficjalnym oświadczeniu sprostował, iż nie jest to prawda. W swojej wypowiedzi wyraził, że jest bardzo dumny ze swojej córki i uważa ją za “wyjątkowy atut” dla Szwecji. Sukcesja tronu w Szwecji nabrała przyjęła więc nowy tor.

Księżniczka koronna Wiktoria, a dokładnie Wiktoria Ingrid Alicja Dezyderia Bernadotte  urodziła się 14 lipca 1977 w Solnie. Wiktoria będzie czwartą od 300 lat panującą władczynią Szwecji oraz pierwszą wywodzącą się z dynastii Bernadotte.

Wiktoria za mąż wyszła 19 czerwca 2010 roku za Daniela Westlinga, swojego trenera personalnego, który z momentem ślubu z następczynią tronu, zyskał tytuł Jego Królewskiej Wysokości, księcia Szwecji, księcia Västergötlandu. Para doczekała się dwójki dzieci- najpierw w 2011 roku urodziła się córka, której nadano imię Stella. Natomiast w 2015 roku para królewska, wraz z całą Szwecją powitała na świecie syna- Oskara. Kontrowersje wokół rodziny królewskiej pojawiają się, ale nie wpłynęły do tej pory na generalnie pozytywny jej PR. CELEBRACJA IMIENIN KRÓLA

Jak już zostało wcześniej wspomniane, imieniny króla Karola XVI Gustawa obchodzone są 28 stycznia. Ten dzień celebruje się w pałacu królewskim oraz przed nim, gdzie zbierają się tłumy Szwedów chcących być częścią imieninowego świętowania.

Imieniny w Szwecji, tak jak w wielu krajach, są tradycją, która obchodzona jest od czasów średniowiecznych. Pierwotnie miały na celu obchodzenie świąt, powiązanych z poszczególnymi świętymi i ich imiennikami.

W Szwecji imieniny króla zawsze należały do dni bardzo uroczystych, w których okazuje się uznanie i honoruje króla, a także świętuje jego imię.


Podczas celebracji królewskich imienin odbywa się ceremonia, podczas której gra muzyka i przechodzi parada, a w powietrzu wyczuwalna jest radosna i podniosła atmosfera. 


 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

 

Poznaj prawdziwą Szwecję i Szwedów z książki "Villa Volvo Vovve"!

Kupisz ją u nas, w sklepie internetowym.

Villa Volvo Vovve 

"Villa Volvo Vovve: The Local’s Word Guide to Swedish Life" - Emma Löfgren & Catherine Edwards

 

Naucz się innych języków skandynawskich, na przykład norweskiego!

 


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl