O Szwecji po szwedzku

O SZWECJI

Boken om lagom - Göran Everdahl Boken om lagom - Göran Everdahl
Wydawnictwo: Norstedts
Cena:

119,00 zł

szt.
zobacz więcej
Hemulens Herbarium - Päivi Kaataja Hemulens Herbarium - Päivi Kaataja
Wydawnictwo: Förlaget
Cena:

129,00 zł

szt.
zobacz więcej
"Vår kokbok" - Sara Begner "Vår kokbok" - Sara Begner
Wydawnictwo: Norstedts
Cena:

169,00 zł

zobacz więcej
"Vår kokbok hälsa" - Sara Begner "Vår kokbok hälsa" - Sara Begner
Wydawnictwo: Norstedts
Cena:

139,00 zł

szt.
zobacz więcej

 


 

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze podręczników lub książek, ZADZWOŃ do nas!

Z chęcią Ci doradzimy i podpowiemy, jakie pozycje będą dla Ciebie najlepsze!

Śmiało, czekamy na kontakt: +48 694 393 121 :) 

 

 

POZNAJ BLIŻEJ SZWECJĘ!

W tej kategorii znajdziesz książki, które pomogą Ci bliżej poznać piękny kraj, jakim jest Szwecja.

Dowiesz się więcej o jej historii, życiu w Szwecji obecnie, kulturze, jedzeniu, systemie administracyjnym i politycznym. Każdy, kto zaczyna uczyć się tego języka lub planuje wyjazd do Szwecji powinien zapoznać się z tymi zagadnieniami. Książki te poszerzają wiedzę o Szwecji, co tworzy doskonały kontekst do nauki języka szwedzkiego.

 


 

Szwecja położona jest na Półwyspie Skandynawskim, gdzie graniczy z Finlandią na wschodzie i Norwegią na zachodzie, a na południu mostem nad cieśniną Sund łączy się z Danią. Jest trzecim największym krajem Unii Europejskiej pod względem powierzchni. Połowę terytorium Szwecji porastają lasy. Mniej niż 10% terytorium kraju to ziemia uprawna. W Szwecji jest aż 100 000 jezior. 

Jakie masz skojarzenia, kiedy myślisz o Szwecji? Oczywiście, IKEA, być może zwyczaj fika oraz słynne słowo lagom. Poniżej zwięzły słowniczek dwóch ostatnich, typowo szwedzkich słów.

 


 

FIKA

Szwedzi słyną z tego, że piją dużo kawy. Szwedzkie słowo fika często tłumaczone jest jako “przerwa na kawę i ciastko”, jednak dla Szwedów ma nieco szersze znaczenie. Jest ważną częścią ich kultury – to czas, który spędzają ze znajomymi czy kolegami z pracy, by wspólnie wypić kawę i zjeść coś słodkiego, a przede wszystkim porozmawiać i się odprężyć.

Skąd pochodzi nazwa “fika”? 

Według lingwisty Larsa-Gunnara Anderssona, słowo fika powstało poprzez przesuwanie sylab (tzw. backslang) w słowie kaffi.  Powstało wówczas słowo fik, oznaczające „kawiarnię”, „cukiernię”.

ka-ffi” -> “ffi-ka” -> “fi-ka

 

Rytuał fiki

Fika może odbyć się wszędzie – w pracy, w domu, ale też w kawiarni na mieście. W miejscach pracy fika jest po prostu częścią planu dnia. Czas ten określa się mianem fikarast lub fikapaus.

Większość Szwedów pije kawę w towarzystwie szwedzkich słodkości: fikabröd, kanelbullar lub chokladbollar (czekoladowe kulki z płatkami owsianymi).

 


 

LAGOM

Lagom to styl życia i wybory, które podejmujemy w oparciu o szeroko pojętą równowagę. Niczego nie powinno być ani za dużo, ani za mało. 

 

„Lagom är bäst”, czyli najlepiej będzie “w sam raz”

W języku szwedzkim określenie „lagom” znajduje zastosowanie w wielu aspektach życia: urządzaniu mieszkań, ubiorze, określaniu pogody czy stanu ducha. Styl życia lagom to ciągłe poszukiwanie równowagi i harmonii. Aby postępować w zgodzie z lagom, warto zachowywać balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, znajdować czas na hobby i dla bliskich osób.

 


 

Jeśli w naszej ofercie nie znajdziesz pozycji, których poszukujesz, napisz do nas maila (biuro@ksiazkiposzwedzku.pl) lub wiadomość w social media (IG/FB)! Najprawdopodobniej będziemy w stanie zamówić dla Ciebie upatrzoną pozycję :) 

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl