Wulkany Islandii 0
Wulkany Islandii

Nie bez kozery Islandia nazywana jest Krainą Ognia i Lodu. Oprócz pokrywającej ją pokrywy lodowca, może się poszczycić mianem najbardziej aktywnego sejsmicznie obszaru w Europie! Mnogość wulkanów, które pozostają aktywne do naszych czasów przyciąga turystów i badaczy z całego świata. Dowiedz się więcej o niezwykłych wulkanach Islandii.

 

Islandia położona jest na styku dwóch płyt tektonicznych: eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej. Obszar ten nazywa się Grzbietem Śródatlantyckim. Cechuje go wysoka aktywność wulkaniczna, która przez lata oraz obecnie kształtuje krajobraz oraz życie mieszkańców tego regionu.

 

 

KRAJOBRAZ

Działalność wulkaniczna na Islandii wpływa na to, jak wygląda krajobraz. Jest to głównie płaskowyż z pokrywami lawowymi i tufowymi rozciągającymi się czasami na setki kilometrów kwadratowych. Roślinność to głównie tundry i torfowiska. Lasy zajmują jedynie około 1% terenu kraju ze względu na dewastację ze strony człowieka oraz na niszczycielski wpływ wybuchających wulkanów. Nieodłączną częścią krajobrazu są stożki wulkaniczne. Na ten moment ich ilość szacuje się na około 130.

 

 

WULKANICZNE ATRAKCJE ISLANDII

Stożek wulkaniczny to jedynie „czubek” większych zespołów wulkanicznych. Naukowcy opisują systemy wulkaniczne, ponad 30 w okolicy samej Islandii. Największym systemem jest Bárðarbunga-Veidivötn, a najmniejszym Hrómundartindur. System może charakteryzować się obecnością wulkanów szczelinowych lub wulkanu centralnego. Na Islandii można znaleźć również jaskinie lawowe. Na Islandii znajduje się około 200 wulkanów. Większość z nich skoncentrowana jest wzdłuż granicy płyt tektonicznych, ciągnącej się na skos, z południowego zachodu wyspy na północny wschód. Część aktywnych wulkanów znajduje się pod grubą pokrywą lodowcową, a ich wybuchy powodują olbrzymie fale powodziowe.

Do ważniejszych islandzkich wulkanów należą:

  • w południowo-zachodniej części: Hekla, Hvannadalshnúkur, Snæfellsjökull oraz Baula.
  • w południowej: Eyjafjallajökull, który ma duże znaczenie turystyczne, zwłaszcza po ostatnich erupcjach paraliżujących ruch lotniczy w tym regionie Europy
  • w północnej i środkowej: pod lodowcem Vatnajökull – Bárðarbunga, Grímsvötn i Kverkfjöll, oraz Krafla, Askja i Herðubreið.
  • na archipelagu Vestmannaeyjar: Surtsey oraz Eldfell na wyspie Heimaey.

 

 

WPŁYW WULKANÓW NA ROLNICTWO

Erupcje wulkanów na Islandii nie należą do zamierzchłej przeszłości. Duża część wulkanów pozostaje aktywna, a kiedy wybucha wymiernie wpływa na otoczenie, bliższe i dalsze. Wybuchy mają chociażby duży, negatywny wpływ na rolnictwo. Olbrzymie kłęby pyłu, sadzy i dymu mogą skutecznie zniszczyć całe połacie upraw. Chmury pyłu ograniczają fotosyntezę u roślin i zagrażają ludziom i zwierzętom hodowlanym. Podobnie z terenami zalewanymi świeżą lawą. Są one bezpowrotnie niszczone i nikną pod masami gorącej lawy. Dodatkowo, podczas wybuchu topnieje lodowiec i może powodować lokalne powodzie. Zalewane tereny rolnicze potrzebują lat, by się odrodzić i produkować taką ilość żywności jak poprzednio.

 

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 
Ile jest czynnych wulkanów na Islandii?
 
Obecnie naukowcy szacują, że jest ich 130.
 
 
Jaki jest największy wulkan na Islandii?
 
Hekla, co z języka islandzkiego oznacza „kaptur, czepek, płaszcz z kapturem”.
 
 
Jak długo trwa erupcja wulkanu?
 
Może ona trwać od kilku godzin do kilku lub kilkunastu dni lub dłużej!

 

 

CIEKAWOSTKI

► Naukowcy szacują, że od roku 1500 z islandzkich wulkanów wydostała się ilość lawy równa ok. jednej trzeciej ilości lawy ze wszystkich innych erupcji w tym okresie na całym świecie.

► Częstotliwość erupcji wulkanicznych to ponad 20 na sto lat.

► Na Islandii Juliusz Verne (1828–1905) umieścił akcję swojej książki Podróż do wnętrza Ziemi. Główni bohaterowie schodzą do wnętrza Ziemi poprzez wulkan Snæfellsjökull na zachodzie wyspy.

 

 

WULKANY NA ISLANDII: Doskonała motywacja do nauki islandzkiego

Islandczycy są bardzo dumni ze swojego języka, mimo iż mówi nim jedynie 320 tysięcy osób. Nie zmienił się on przez setki ostatnich lat, a rząd przykłada szczególną wagę do dbałości o jego czystość.

Nauka islandzkiego

W literaturze islandzkiej znajdziesz mnóstwo wzmianek dotyczących wulkanów, ich roli w społeczeństwie , historii i kulturze. Możesz czytać o nich w oryginalne, jeśli tylko poznasz język islandzki! W nauce islandzkiego pomogą Ci książki i podręczniki dostępne w naszym sklepie! Koniecznie zapoznaj się z ofertą książek do nauki islandzkiego.

 

 

Dowiedz się więcej:

Nauka islandzkiego

Czy warto uczyć się islandzkiego

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl